Zakumaj.pl

Co należy wiedzieć o rozmnażaniu lawendy?

Co należy wiedzieć o rozmnażaniu lawendy?

Lawenda wąskolistna, zwana też lekarską, stała się w ostatnich latach bardzo modną rośliną ozdobną. Uprawia się ją w pojemnikach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach, gdzie pięknie prezentują się jej fioletowe, niebieskie, różowe lub białe kwiaty. Lawenda pochodzi z okolic Morza Śródziemnego, wymaga więc ciepłego, słonecznego stanowiska, a na zimę należy ją okrywać warstwą liści lub stroiszu. Lawenda wymaga odpowiedniego podłoża o odczynie zasadowym.

 • Jak rozmnażać lawendę?

  Jak rozmnażać lawendę?

  Lawendę można rozmnażać z nasion, sadzonek zielnych oraz przez odkłady. Bardzo łatwe jest rozmnażanie przez sadzonkowanie, uzyskuje się wówczas potomstwo identyczne do rośliny matecznej. Przy rozmnażaniu z nasion ryzykujemy, że potomstwo będzie różne od egzemplarza matecznego, a poza tym pozyskiwanie drobnych nasion lawendy jest dość trudne. Tą metodą można za to uzyskać wiele sadzonek.

 • Stratyfikacja nasion

  Aby nasiona lawendy wykiełkowały, konieczne jest poddanie ich na dwa miesiące działaniu niskich temperatur (najlepiej od zera do czterech stopni Celsjusza), czyli tak zwana stratyfikacja. Można to zrobić na kilka sposobów:
  * wysiewamy nasiona jesienią wprost do gruntu na rozsadnik i zabezpieczamy przed mrozem;
  * umieszczamy nasiona w skrzynce wypełnionej torfem wymieszanym z piaskiem i wystawiamy zimą na dwa miesiące na zewnątrz, zabezpieczając przed mrozem;
  * mieszamy nasiona z wilgotnym piaskiem i przechowujemy przez dwa miesiące w lodówce.

 • Kiełkowanie i sadzenie siewek

  Po okresie stratyfikacji przenosimy skrzynki z nasionami do jasnego pomieszczenia o temperaturze pokojowej i regularnie podlewamy. Nasiona kiełkują dość długo, nawet do pięciu tygodni. Siewki można wysadzić na miejsce stałe po majowych ochłodzeniach. Przedtem należy je zahartować. Pierwszy raz młode rośliny zakwitną dopiero w następnym roku.

 • Uzyskiwanie sadzonek

  Sadzonki należy pobierać wiosną lub latem ze zdrowych, niezdrewniałych pędów. Można to zrobić podczas przycinania lawendy. Sadzonki powinny mieć długość około 10 cm. Ucinamy je wraz z piętką.

 • Ukorzenianie sadzonek

  Sadzonki należy pozbawić dolnych liści, przyciąć ukośnie w miejscu, gdzie rosły liście, a następnie zanurzyć końce w preparacie do ukorzeniania. Przygotowujemy podłoże (ziemia do kwiatów z dodatkiem piasku) i sadzimy je na głębokości około 2 cm. Nie należy sadzić zbyt gęsto, aby sadzonki się nie stykały. Po trzech tygodniach powinny się ukorzenić.

 • Pielęgnacja sadzonek

  Pielęgnacja sadzonek

  Po ukorzenieniu sadzonki przenosimy do oddzielnych pojemników. Latem przechowujemy je w szklarni lub inspekcie, gdzie będą miały zapewnioną wentylację. Wczesną jesienią można je wysadzić do gruntu. Konieczne jest okrycie roślin na zimę w celu zabezpieczenia przed mrozem.