Advertising
Zakumaj.pl

Co warto wiedzieć na temat Ajurwedy?

Opiekun artykułu: haniszewski
Co warto wiedzieć na temat Ajurwedy?

Co warto wiedzieć na temat Ajurwedy?

Ajurweda („wiedza o życiu”) to starożytny system medyczny wywodzący się z Indii. Ma on już pięć tysięcy lat, jest to prawdopodobnie najstarszy z istniejących systemów leczenia. Ajurweda jako koncepcja zdrowia i terapii od 1979 jest uznawana od przez Światową Organizację Zdrowia. Opisując człowieka na poziomie ciała, ducha i umysłu, które powinny pozostawać w równowadze, Ajurweda łączy medycynę, filozofię i metafizykę. Podstawowe informacje na temat Ajurwedy odnajdziesz w tym artykule.

Advertising
Advertising
  • Metody leczenia w Ajurwedzie

    Metody leczenia w Ajurwedzie

    Ajurweda to system wiedzy medycznej oparty na metodach naturalnych. Wykorzystywano ziołolecznictwo, odpowiednio skomponowaną dietę, uwzględniającą zarówno typ budowy ciała, jak i schorzenia, a także zabiegi mające na celu oczyszczenie organizmu z toksyn, jego regenerację i powrót do zdrowia. Toksyny mogły mieć charakter zarówno fizyczny, jak i mentalny. Proces leczenia wymagał także zastosowania odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych oraz oddechowych (joga i pranayama), a także pracy nad emocjami i umysłem.

  • Człowiek według Ajurwedy

    Człowiek według Ajurwedy

    Ajurweda ujmuje człowieka holistycznie, nie ograniczając się do płaszczyzny medycznej, co jest typowe dla medycyny zachodniej. Główny nacisk kładzie się nie na leczenie, a na zapobieganie chorobie, a kiedy choroba już wystąpi – na leczenie jej przyczyn, a nie objawów. Według medycyny ajurwedyjskiej zdrowie nie polega na braku symptomów chorobowych, ale stanowi stan pełnej równowagi i dobrego samopoczucia. Jest to nie tylko system medyczny, ale także filozoficzny – kładzie wagę na nasz duchowy rozwój i podnoszenie świadomości. Celem człowieka jest realizacja jego najwyższego potencjału, wykorzystanie w pełni wewnętrznej mocy i osiągnięcie oświecenia, realizacja boskiej świadomości i wyrażanie tej boskości w codziennym życiu.

  • Ajurweda jako system wiedzy medycznej

    Ajurweda jako system wiedzy medycznej

    Wiedza zawarta w Ajurwedzie, licząca 5 tysięcy lat, była początkowo przekazywana ustnie, spisano ją 2 tysiące lat temu. Obejmuje osiem gałęzi medycyny: ginekologię, pediatrię, położnictwo, okulistykę, geriatrię, otolaryngologię, internistykę i chirurgię. Stanowi kompletny system medyczny i jest uznawana przez Międzynarodową Organizację Zdrowia. Jako źródło wszelkiego istnienia przyjmuje Ajurweda kosmiczną świadomość, jako energia obecną we wszystkich istotach. Człowiek jest jednocześnie indywidualną osobowością i elementem kosmicznej świadomości. Ajurweda objaśnia fundamentalne prawdy w sposób zrozumiały i prosty, a jej zasady mogą być stosowane przez każdego w jego codziennym życiu.

  • Powstawanie chorób według Ajurwedy

    Powstawanie chorób według Ajurwedy

    Według Ajurwedy wszystko składa się z pięciu żywiołów: eteru, powietrza, ognia, wody i ziemi. Istoty żywe mają jeszcze jeden element, pranę, czyli siłę życiową. Prana, co w sanskrycie oznacza „oddech”, to siła witalna, energia życia. Bez niej życie byłoby niemożliwe. Przyczyną chorób jest według Ajurwedy obecność w ciele toksyn, czyli niestrawionych resztek pokarmu i produktów przemiany materii. Zanim rozpocznie się właściwe leczenie, trzeba oczyścić organizm. Z toksyn oczyszcza ciało agni, czyli ogień trawienny.

  • Terapia oczyszczająca

    Terapia oczyszczająca

    Terapia oczyszczająca ma na celu usunięcie z ciała toksyn oraz odżywienie tkanek. W efekcie stan zdrowia poprawia się i cofają się oznaki starzenia się organizmu. Pojawia się równowaga i harmonia. W celu oczyszczenia ciała stosuje się pięć elementów: oczyszczenie jelita cienkiego za pomocą środków przeczyszczających, oczyszczenie jelita grubego za pomocą lewatywy, czyszczenie żołądka poprzez prowokowanie wymiotów, oczyszczanie obszaru głowy za pomocą kropli do nosa, upuszczanie krwi i jej oczyszczanie za pomocą naparów ziołowych. Jako działania wspomagające w terapii wykorzystuje się różne rodzaje masażu, kąpiel parową z ziołami oraz saunę, a także picie wzmacniających ziół i odpowiednio dobraną dietę.

Popularne tagi
  • ajurweda
  • medycyna holistyczna
  • medycyna naturalna
  • masaż
  • medycyna niekonwencjonalna
  • prana
  • oczyszczenie organizmu
Advertising
Advertising
Advertising
Zobacz również
    Advertising
    Zobacz również