Advertising
Zakumaj.pl

Co warto wiedzieć o aromaterapii?

Opiekun artykułu: martens
Co warto wiedzieć o aromaterapii?

Co warto wiedzieć o aromaterapii?

Słowo „aromaterapia” znaczy tyle, co „leczenie zapachami”. Trzeba jednak uściślić, że nie chodzi o zapachy w ogóle, ale olejki eteryczne wytwarzane przez rośliny. Te lotne substancje o bogatej gamie zapachów to wielki sekret przyrody. Ich skład często nie jest nam do końca znany. Regulują one życie roślin, zwabiają pożyteczne owady, a chronią przed szkodnikami. Roślinne olejki eteryczne wpływają na procesy biochemiczne także ludzkiego organizmu i mają na niego dobroczynny wpływ. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aromaterapii, zapoznaj się z tym artykułem.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Można nabyć drewniane ozdoby przeznaczone do nasączania olejkami zapachowymi. Powieszone w pokoju, będą nadawały całemu pomieszczeniu przyjemny klimat.

  • Istota aromaterapii

    Ludzie zawsze lubili otaczać się pięknymi zapachami. Moc roślinnych olejków eterycznych znano już w starożytności. Cywilizacja sumeryjska, egipska, grecka czy rzymska wykorzystywały je na wiele sposobów – aromatyczne kąpiele, perfumy czy balsamy nie są wynalazkiem naszych czasów. Dzięki zastosowaniu olejków eterycznych można leczyć ból, łagodzić stany zapalne, neutralizować stres, wyciszyć emocje. Aromaterapia jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia, a zastosowana odpowiednio wcześnie może je nawet zastąpić. Olejki eteryczne stosuje się zewnętrznie albo wziewnie; nie są przeznaczone do użytku wewnętrznego. Jest bardzo wiele metod aromaterapii.

  • Kominki do aromaterapii

    Kominki do aromaterapii

    Bardzo atrakcyjną formą aromaterapii są kominki. Niektóre z nich to prawdziwe ceramiczne cacka, będące ozdobą domu. Kominki składają się z pojemnika, do którego wlewamy gorącą wodę z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego oraz miejsca do wstawienia małej świeczki (podgrzewacza). Płomień świecy podgrzewa wodę z dodatkiem olejku, powodując jego parowanie. Dzięki temu cząstki olejku unoszą się w powietrzu i rozchodzą po całym pomieszczeniu. Kominek można wykorzystać na wiele sposobów. Warto postawić kominek z odpowiednio dobranym olejkiem leczniczym w pokoju chorej osoby. Inne olejki pomagają skoncentrować się podczas wysiłku umysłowego albo zrelaksować się i wyciszyć. Czasem po prostu dzięki pięknemu zapachowi stworzymy w naszym domu miłą atmosferę.

  • Kadzidełka

    Kadzidełka

    Piękny zapach można także rozprowadzić w powietrzu, używając kadzidełek. Wytwarza się je, używając między innymi drewna sandałowego, żywic i olejków eterycznych. Kadzidełka umieszcza się na specjalnych podstawkach, na których zbiera się popiół. Niektóre podstawki są bogato dekorowane i bardzo piękne. Kadzidełko pali się około pół godziny. Zapalamy je, a następnie ostrożnie zdmuchujemy płomień, tak by się tylko żarzyło. Poczujemy aromat drewna sandałowego oraz olejki zapachowe. Kupując kadzidełka, możemy wybrać swoje ulubione zapachy. Niektóre kompozycje zapachowe mają konkretne działanie, na przykład wyciszają albo sprzyjają koncentracji. Są też specjalne kadzidełka neutralizujące zapach dymu tytoniowego.

  • Potpourri

    Potpourri

    Warto postawić gdzieś w swoim mieszkaniu, chociażby w sypialni, miseczkę z pięknie pachnącą mieszanką kwiatów, liści i suszonych owoców, czyli potpourri. Kiedy zapach zaniknie, możemy skropić zawartość miseczki ponownie wybranym olejkiem eterycznym (do sypialni warto polecić wyciszający zapach lawendy, pomocny w przypadku problemów ze snem). Na miseczkę średniej wielkości trzeba użyć około 20 kropli olejku.

  • Masaże

    Masaże

    Bardzo skuteczną formą aromaterapii jest masaż. Olejek do masażu przygotowujemy z olejku eterycznego oraz naturalnego oleju roślinnego, na przykład kokosowego. Do buteleczki z ciemnego szkła należy wlać 25 ml oleju kokosowego, a następnie dodać od 5 do 15 kropli wybranego olejku eterycznego. Buteleczkę powinno się przechowywać w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce. Podczas masażu nacieramy olejkiem wybrane miejsca. Po masażu należy odpocząć i pozwolić, by skóra wchłonęła olejek, a następnie wziąć prysznic albo kąpiel. Taki masaż zmniejsza napięcie mięśni, uspokaja i poprawia samopoczucie.

  • Kąpiele

    Kąpiele

    Bardzo prosty sposób stosowania aromaterapii w domu to kąpiel aromatyczna. Najpierw należy umyć całe ciało, ponieważ podczas kąpieli leczniczej nie powinno się stosować mydła ani żelów do kąpieli. Napełniamy wannę wodą i dodajemy od 5 do 15 kropli olejku eterycznego. Można połączyć kilka olejków, wtedy użyjemy po kilka kropli każdego z nich. Olejki można rozcieńczyć olejem kokosowym, wtedy lepiej wchłoną się w skórę. Kąpiel powinna trwać od 10 minut do pół godziny. Kąpiel aromatyczna odpręża, neutralizuje stres i zmęczenie, a dzięki odpowiednio dobranym olejkom może mieć działanie lecznicze, na przykład przy urazach, chorobach krążenia, chorobach skóry albo bezsenności. Działanie kąpieli można wspomóc, zapalając świece zapachowe.

Popularne tagi
  • olejek eteryczny łagodzący stres
  • stan nerwowy
  • olejek cyprysowy
  • leczenie
  • jak łączyć olejki eteryczne
  • olejek eteryczny na depresję
  • właściwości olejków eterycznych
  • kąpiel aromatyczna
  • zalety olejków eterycznych
  • olejek eteryczny na bezsenność
  • przeciwwskazania w stosowaniu olejków eterycznych
  • jak zmniejszyć zmęczenie za pomocą aromaterapii
  • przeziębienie
  • bóle mięśni
  • menopauza
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising