Advertising
Zakumaj.pl

Czego można używać zamiast żelatyny?

Opiekun artykułu: grzes
Czego można używać zamiast żelatyny?

Czego można używać zamiast żelatyny?

Żelatynę wytwarza się z naturalnego białka (kolagenu) znajdującego się w skórze, chrząstkach i kościach zwierzęcych. Wiele osób z różnych względów wyklucza spożycie tego produktu. Nie jedzą żelatyny oczywiście wegetarianie i weganie. Choroba szalonych krów spowodowała, że wycofano z rynku żelatynę wołową. Mimo że żelatyna wieprzowa nie przenosi chorób prionowych, konsumenci stali się nieufni. Stąd zainteresowanie substancjami, które mogą zastąpić żelatynę. Czy wszystkie są bezpieczne? Przeczytaj o nich w naszym artykule.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Mimo że karagen jest dozwolonym dodatkiem do żywności, naukowcy ostrzegają przed jego stosowaniem. Spożycie karagenu może spowodować zapalenie jelit i nowotwory, zaburzać funkcjonowanie enzymów oraz powodować nietolerancję glukozy, co prowadzi do cukrzycy.

Wskazówki:

Zamiast przygotowywać żel jabłkowy, co jest bardzo pracochłonne, można dodać do konfitur pod koniec smażenia skórki i gniazda nasienne jabłek umieszczone woreczku z gazy.

  • Do czego potrzebujemy żelatyny?

    Do czego potrzebujemy żelatyny?

    Żelatyna jest używana do zagęszczania różnych produktów i nadawania im konsystencji mniej lub bardziej ścisłej galaretki. Nadaje się do przygotowywania potraw zarówno słodkich, jak i słonych. Odnajdziemy ją w galaretkach, żelkach, cukierkach, ciastach, lodach, preparowanej bitej śmietanie, wyrobach czekoladowych, konserwach mięsnych, wędlinach i margarynie, a nawet sokach jarzynowych i jogurtach. Służy także do produkcji kapsułek i tabletek oraz kosmetyków. Żelatynę można zastąpić substancjami żelującymi i zagęszczaczami pochodzenia roślinnego.

  • Agar

    Agar

    Agar-agar to najważniejszy zamiennik żelatyny. Ma doskonałe właściwości żelujące, zastyga już w temperaturze pokojowej i nie trzeba ochładzać potrawy w lodówce. Agar uzyskuje się z glonów występujących u wybrzeży Japonii. W Azji znany od 2 tysięcy lat, ceniony jest ze względu na zawartość witamin, minerałów i białka. Agar jest produktem o zerowej wartości energetycznej. Można go używać do słodkich i wytrawnych galaretek, żelków, ptasiego mleczka, dżemu, konfitur, budyniu. Świetnie nadaje się do przygotowywania włoskiego deseru panna cotta. Agar kupuje się w postaci proszku, granulek, wstążek lub płatków. Siła żelująca nie zależy od ilości agaru, lecz rodzaju płynu, do którego go dodajemy – na przykład do mleka sojowego trzeba dodać więcej proszku niż do soku.

  • Żel jabłkowy

    Żel jabłkowy

    Wiadomo, że do smażenia konfitur potrzeba cukru, a im jest go więcej, tym krócej przygotowujemy przetwory. Jeśli jednak chcemy zmniejszyć ilość cukru w naszych dżemach i konfiturach, możemy użyć żelu jabłkowego. Substancją tą można zastąpić połowę cukru w stosunku do ilości podanej w przepisie. Trzeba pokroić jabłka ze skórka i gniazdami nasiennymi, zalać wodą i kilkakrotnie zagotować, za każdym razem przecedzając jabłka przez ściereczkę. Na końcu dodajemy cukier. Żel jabłkowy jest nie tylko skuteczną substancją żelującą, ale jest również bardzo zdrowy.

  • Pektyny owocowe

    Pektyny owocowe

    Pektyny owocowe to mieszanina węglowodanów, które występują w ściankach komórkowych roślin. Można nimi doskonale zagęszczać domowe dżemy i konfitury. Dostępna jest pektyna w proszku, ale lepiej używać pektyny naturalnej, występującej w owocach. Bardzo bogate w pektyny są kwaśne jabłka, czarna i czerwona porzeczka, śliwki. Doskonałym źródłem pektyn jest także skórka cytryny lub pomarańczy (owoce cytrusowe przed spożyciem należy koniecznie sparzyć i dokładnie wyszorować). Ponieważ pektyny najlepiej działają w środowisku kwaśnym, do dżemów podczas smażenia dobrze jest dodawać sok z cytryny (1 łyżka na 250 ml masy). Skuteczne jest także łączenie ze sobą różnych owoców o większej i mniejszej zawartości pektyny. Można również przygotowywać konfitury z dodatkiem skórki pomarańczowej czy skórki cytryny.

  • Cukier żelujący

    Często do przygotowywania przetworów używa się cukru żelującego. Jest to cukier wymieszany z pektyną, z dodatkiem kwasku cytrynowego i oleju kokosowego. Jeśli chcemy otrzymać zdrowy produkt i uniknąć nadmiaru cukru, lepiej zrezygnować z cukru żelującego na rzecz naturalnej pektyny owocowej.

  • Szkodliwy karagen (E 407)

    Jako zamiennik żelatyny często wymienia się karagen. Jest on produkowany z glonów morskich o nazwie mech irlandzki (inaczej chrząstnica kędzierzawa) występujących u północnych wybrzeży Ameryki i Europy. Karagen nadaje gęstą konsystencję, dzięki czemu wydaje się, że produkt jest bardziej tłusty W przemyśle spożywczym występuje jako substancja E 407. Stosuje się go jako zagęstnik w wędlinach, konserwach, galaretkach, dżemach, lodach, napojach mlecznych, mleku w proszku, serkach, odtłuszczonej margarynie, jogurtach, śmietanie, a nawet w paście do zębów. Mimo że jest to produkt naturalny, okazało się w wyniku badań, że może być szkodliwy. Powoduje m.in. zapalenia jelit, owrzodzenia, guzy, a także nowotwory złośliwe. Do zastosowań spożywczych używa się tzw. karagenu niezdegradowanego (czyli nieszkodliwego), ale pod wpływem obecnych w przewodzie pokarmowym kwasów solnego (kwasy żołądkowe) i mlekowego (jelita) przechodzi on w postać zdegradowaną, szkodliwą (niedopuszczoną do spożycia).

Popularne tagi
  • żel jabłkowy
  • mech irlandzki
  • pektyny
  • czerwiec
  • potrawa wegetariańska
  • cebula
  • przepis
  • dieta
  • karagen
  • jadłospis
  • pomidor
  • żelatyna
  • lato
  • olej
  • potrawa
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising
Zobacz również