Zakumaj.pl

Czym zająć dziecko podczas czekania?

Nie od dziś wiadomo, że czekanie jest po prostu nudne. Nie lubią czekać dorośli, więc nic dziwnego, iż czekanie bardzo irytuje także dzieci, zarówno te młodsze, jak i starsze. Niestety, w naszym codziennym życiu czekania jest jednak mnóstwo: w poczekalni u lekarza, na przystanku autobusowym, na peronie, w kolejce do sklepu i tak dalej, i tak dalej. Nic więc dziwnego, iż powinnaś mieć w zanadrzu co najmniej kilka takich gier i zabaw, które odciągną malucha od myślenia o tym, że jest mu po prostu nudno. Jeśli nie masz żadnych fajnych pomysłów, to poniżej znajdziesz ich kilka. Dostosuj je do wieku i upodobań dziecka.

Czym zająć dziecko podczas czekania?
 • Wymyślanie historii

  Do tej zabawy nie potrzeba żadnych rekwizytów, które musiałabyś ze sobą nosić przez co czyni ją bardzo atrakcyjną. Sprawdzi się zarówno w poczekalni w przychodni, jak i w kolejce sklepie. Niestety, nie zabawisz nią maluszka, a raczej dziecko od około piątego roku życia. Zabawa ta polega na układaniu historii. Zacznij od bardzo ogólnego zdania, na przykład „Za siedmioma górami i za siedmioma rzekami w stawie mieszkał książkę zamieniony w żabę”. Potem, kolejne zdanie układa twoja córka lub twój syn i tak zdanie po zdaniu tworzycie historię. Może mieć ona elementy prawdziwe, elementy fantastyczne i może dowolnie się układać. Najważniejsze, żeby twoja pociecha czymś się zajęła.

 • Obserwacja otoczenia

  Obserwacja otoczenia

  Ta zabawa sprawdzi się wówczas, kiedy spokojnie we dwoje sobie siedzicie i musicie jeszcze trochę poczekać. Ćwiczy ona zdolność obserwacji oraz pamięć u dziecka. Poproś syna lub córkę, żeby przez kilkanaście sekund obserwował otoczenia, a potem zamknął oczy i spróbował podać ci jak najwięcej szczegółów. Możecie tę zabawę powtarzać kilka razy, aż dziecko będzie już błyskawicznie w stanie podać każdy otaczający go detal.

 • Krzyżówki i łamigłówki

  Krzyżówki i łamigłówki

  Dla starszych dzieci dobrym pomysłem jest także rozwiązywanie łamigłówek i krzyżówek, zwłaszcza jeśli mogą to robić z rodzicami. Dlatego tez, warto byś zawsze nosiła ze sobą jakąś gazetę dla dzieci oraz długopis. Nie jest to wielki ciężar, a podczas długiego czekania na przystanku lub w poczekalni, a także jazdy autobusem czy pociągiem, będziesz miała czym zająć swojego syna lub swoją córkę.

 • Aplikacje na telefon

  Choć może wydawać ci się to niewychowawcze, że zachęcasz dziecka do korzystania z telefonu komórkowego, to pamiętaj, że nie wszystkie aplikacje są tak do końca złe. Są też takie, które edukują, nie ma w nich przemocy, a dziecko może się nimi zająć i zabawić. Sprawdzają się one zarówno w przypadku bardzo małych dzieci, niemowląt, jak i tych starszych we wczesnym etapie dorastania. Mogą to być na przykład aplikacje takie jak grzechotka, kołysanki, odgłosy zwierząt, ale również gry, gdzie trzeba opiekować się dzieckiem lub chronić kogoś przed zagrożeniami, takimi jak chociażby wpadniecie pod tory. Możesz również zająć dziecko nauką języka obcego – jest wiele ciekawych aplikacji, które to umożliwiają i które mogą spodobać się dziecku.

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz