Zakumaj.pl

Domowe sposoby na zmęczone stopy

4.1 (razem głosów: 14)
Domowe sposoby na zmęczone stopy

Stopy są jedną z najbardziej obciążonych części ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że czasami są bardzo zmęczone, opuchnięte i obolałe. Z tego powodu należy nie tylko o nie odpowiednio dbać, ale dostarczać im również odrobiny przyjemności.

 • Kąpiel dla stóp

  Kąpiel dla stóp

  Nic tak nie poprawia stanu stóp oraz nie przegania z nich zmęczenia, jak ciepła kąpiel. Jest ona bardzo prosta do przygotowania. Wystarczy miska, ciepła woda i dodatek w postaci olejków eterycznych lub torebek z rumiankiem. Jedne i drugie mają właściwości kojące oraz przeciwbólowe, a dodatkowo, uwalniający się pod wpływem ciepłej wody zapach, który wpływa na odprężenie całego ciała. Często polecana jest również sól do takiej kąpieli, jednak najlepiej, aby nie była to sól kuchenna, lecz specjalna sól do kąpieli albo kupiona w aptece sól bocheńska.

 • Unieś nogi

  Nie tylko przy zawrotach głowy i omdleniach zaleca się uniesienie nóg wyżej, żeby krew lepiej krążyła. Również w przypadku zmęczonych stóp można zastosować ten prosty sposób, zarówno w trakcie popołudniowej drzemki, jak i na noc. Można oprzeć nogi na oparciu kanapy, na której się wypoczywa, bądź podłożyć pod nie wyższą poduszkę. Taki sposób warto stosować także w nocy. Przed położeniem się spać przygotować poduszkę albo zwinięty koc, na którym należy położyć nogi już przed udaniem się na spoczynek. Tego rodzaju zabieg odpręży stopy i pozwoli im się zrelaksować po trudach całego dnia.

 • Stosuj maść

  Tak jak kremuje się inne części ciała, dba o ręce, twarz, dekolt, tak można zadbać o stopy. Wystarczy od czasu do czasu, zwłaszcza kiedy są zmęczone, posmarować je maścią rozgrzewającą. Najlepiej, żeby warstwa maści była gruba, a następnie nałożyć na stopy skarpetki i tak pozostawić. Ze względu na specyfikę tego zabiegu, najlepiej wykonać go tuż przed położeniem się spać. Nie tylko spowoduje to lepsze wchłanianie się kremu, ale jednocześnie pozwoli na pełny wypoczynek dla stóp, które będą zajęte jedynie pobieraniem odżywczych substancji.

 • Masło dla stóp

  Masło dla stóp

  Własną kuchnię również można wykorzystać do pomocy dla stóp. Wystarczy użyć trochę masła. Odrobinę miękkiego masła należy wetrzeć w każdą ze stóp, a następnie owinąć je ciepłym ręcznikiem na 10 minut. Po upływie tego czasu odwinąć ręcznik, a w stopy wetrzeć krem nawilżający albo regenerujący, który poprawi jakość naskórka.

 • Masaż stóp

  Stopy lubią być masowane, więc jeżeli ma się uczucie, że są zmęczone i już dłużej nie da się rady na nich ustać, wówczas dobrze jest podarować sobie chociaż dziesięć minut masażu. Oczywiście najprzyjemniejszy jest on w momencie, kiedy wykonuje go profesjonalny masażysta, jednak nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji można zrobić masaż samodzielnie, np. w czasie wcierania kremu. Najlepiej, żeby był to krem typowo do stóp, z witaminami, jednak jeżeli brakuje takiego pod ręką, można użyć zwykłego balsamu do ciała.