Zakumaj.pl

Jak myć pędzle po malowaniu?

4.3 (razem głosów: 2)
Jak myć pędzle po malowaniu?

Pędzle malarskie są dosyć drogie, dlatego warto dbać o ich właściwą konserwację, by mogły nam służyć przez pewien czas. Nie należy dopuszczać do zaschnięcia farby i posklejania się włosia pędzla. Pędzle trzeba również odpowiednio przechowywać. To, jak należy postępować, zależy od farby, z jaką mamy do czynienia. Jeśli czeka cię malowanie, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, jak należy czyścić pędzle malarskie.

  • Gdy malujemy farbą olejną

    Gdy malujemy farbą olejną

    Obecnie coraz częściej używa się emalii wodorozpuszczalnych także do malowania metalu czy drewna. Ciągle są jednak w użyciu tradycyjne farby olejne, a one wymagają odpowiedniego traktowania. Jeśli po malowaniu pozostawimy pędzel na powietrzu, zaschnie i będzie go trzeba wyrzucić. Na ogół danej farby używamy kilka razy, gdyż kładziemy więcej niż jedną warstwę i mamy sporo detali do pomalowania. Po zakończeniu pracy starannie zamykamy puszkę z farbą. Dobrze jest podłożyć pod wieczko kawałek cienkiej folii, wtedy następnego dnia nie będzie problemu z otwarciem, gdyż zaplamione farbą wieczko nie przyklei się do puszki. Pędzle trzeba zabezpieczyć przed wyschnięciem. Tradycyjny sposób to umieszczenie pędzla w słoiku z wodą. Następnego dnia starannie wycieramy pędzel szmatą i możemy go już używać. Wadą tej metody jest to, że przy takim traktowaniu metalowe części pędzla rdzewieją. Inny sposób to umieszczenie pędzla oczyszczonego przedtem z nadmiaru farby w foliowej torbie, tak by rączka pędzla wystawała. Torbę starannie zawiązujemy, by do środka nie dostawało się powietrze, co zapobiegnie wyschnięciu farby pozostałej na pędzlu. Następnego dnia pędzel powinien być miękki i nadawać się do użytku.

Strona 1 z 3
Pokaż wszystko »
Ostrzeżenia:

Nie wolno wylewać zużytego rozcieńczalnika do ścieków ani tym bardziej do gruntu. Jeśli nie nadaje się on już do wykorzystania, należy go dostarczyć do punktu utylizacji tego typu odpadów.

Wskazówki:

Podobnie jak pędzle, można umyć z farby emulsyjnej wałki malarskie.

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz