Advertising
Zakumaj.pl

Jak nauczyciel może zapobiec wypaleniu się zawodowemu?

Opiekun artykułu: ani
Jak nauczyciel może zapobiec wypaleniu się zawodowemu?

Jak nauczyciel może zapobiec wypaleniu się zawodowemu?

Nauczyciel jest jednym z najbardziej stresujących, ale również współcześnie bardzo niedocenianych zawodów. Tak naprawdę, nie każdy belfer ma także predyspozycje do tego, by dobrze uczyć, mieć wspaniały kontakt z uczniami, a jednocześnie nie każdy lubi swoją pracę i jest jej oddany. Jeśli jednak należysz do tej szczęśliwej grupy nauczycieli, dla których codzienne spotkania z dziećmi i młodzieżą są prawdziwym wyzwaniem, ale równocześnie radością, koniecznie powinieneś dowiedzieć się, jak nie stracić tej iskry pasjonata. Poniższy artykuł podpowie ci, jak zapobiec zawodowemu wypaleniu.

Advertising
Advertising
  • Syndrom wypalenia zawodowego – objawy

    Abyś mogła czemuś przeciwdziałać, najpierw musisz się dowiedzieć, czym to tak właściwie jest. Syndrom wypalenia zawodowego to stan, który może pojawić się nie tylko u nauczycieli, ale także u osób o innym zawodzie. Polega on na tym, że w pewnym momencie przestajesz odczuwać, że praca daje ci satysfakcję, a wręcz przeciwnie, zaczyna cię drażnić, męczyć, powoduje frustrację. Syndrom ten może dawać się w kość zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym czy psychicznym. Jego objawami są:
    * ciągłe zmęczenie,
    * apatia,
    * złość bez powodu,
    * brak życzliwości i okazywania zainteresowania w kontaktach międzyludzkich,
    * poczucie, że praca jest bez znaczenia,
    * brak zaangażowania w pracę,
    * brak chęci podejmowania nowych działań,
    * stagnacja i frustracja.

  • Wyznacz wyraźne granice

    Wyznacz wyraźne granice

    Pierwszym krokiem, który powinnaś podjąć, aby nie dopuścić do wypalenia zawodowego, jest wyznaczenie wyraźnych granic między twoją pracą w szkole oraz życiem osobistym. Większość zawodów, które opierają się na kontakcie międzyludzkim, miesza ze sobą te strefy i nie potrafi ich rozgraniczyć. Zapewne również i ty będziesz miała z tym problem, chociażby dlatego, że musiałabyś poprawiać kartkówki oraz sprawdziany w szkole. Rzecz jasna, nie zawsze jest możliwe, aby nie przynosić pracy do domu i testy są tutaj doskonałym przykładem, jednak możesz postarać się skutecznie ograniczyć mieszanie się życia zawodowego z osobistym. Wyznacz na przykład trzy dni w tygodniu, chociażby wtorkowe i czwartkowe popołudnie oraz całą niedzielę, kiedy nie będziesz wracała myślami do swoich uczniów lub szkoły. Możesz zapisać się wówczas na zajęcia z tańca, fitness, kurs języka obcego albo umówić się z waszą rodziną, że to czas, który spędzacie razem. Chodzi przede wszystkim o to, abyś mogła potem chętniej wrócić do szkoły, nie denerwując się, że odbiera ci ona cały twój zapał i na nic więcej nie masz siły.

  • Nie daj się rutynie

    Nie daj się rutynie

    Wielu nauczycieli po pierwszej fazie fascynacji swoją pracą popada w okres niebezpiecznej rutyny, od której tylko krok do wypalenia zawodowego. Dlaczego pojawia się ta stagnacja? Najczęściej jest to niestety wina samego belfra, który przez kilka lat niczego nie zmienia, kierując się schematem wypracowanym na początku swojej zawodowej kariery. To błąd, gdyż każda praca daje możliwości rozwoju, trzeba je tylko dostrzec. Staraj się śledzić nowinki ze świata edukacji i wprowadzaj je na swoich lekcjach. Nie używaj wszystkich materiałów z poprzednich lat, a postaraj się przygotować kilka nowych. Wprowadź na swoich lekcjach nowe metody, na przykład przygotowywanie referatów przez uczniów, oglądanie fragmentów filmów, dyskusje czy też prezentacje multimedialne. Dzięki takim ulepszeniom zarówno ty, jak i twoi uczniowie znacznie chętniej będziecie przychodzić na zajęcia.

  • Doskonal się i wymieniaj poglądy

    Nie ma także nic gorszego, niż świadomość, że już wszystko się wie, i spoczęcie na laurach. W każdej dyscyplinie coś się co kilka lat zmienia i warto być z tym na bieżąco. Dlatego też po pierwsze, doskonal się. Jeśli to możliwe, bierz udział w warsztatach, kursach, wyjeżdżaj na konferencje na temat szkół oraz nauczania. Dzięki temu dowiesz się wielu nowych rzeczy, a może także zainspirujesz. Po drugie zaś, bądź aktywna na wszelkiego rodzaju forach, które zrzeszają belfrów. Dzięki temu będziesz mogła wymieniać poglądy, a także czerpać z doświadczenia innych i twoja praca nadal będzie twoją pasją.

Popularne tagi
  • praca
  • jak nie wypalić się zawodowo
  • nauczyciel w przedszkolu
  • syndrom wypalenia zawodowego
  • nauczycielstwo
  • kurs pedagogiczny
  • dzieci
  • zajęcia dydaktyczne
  • nauczyciele
  • szkoła
  • zabawa
  • studia pedagogiczne
  • przedszkole
  • poszukiwanie pracy
  • choroba zawodowa
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising
Zobacz również