Zakumaj.pl

Jak pokonać jesienną chandrę?

Jak pokonać jesienną chandrę?

Jesienna chandra jest popularną przypadłością pojawiającą się od października niemal do końca stycznia. Wynika ona z mniejszej ilości światła słonecznego, krótszych dni, chłodu. Pojawia się niechęć do robienia czegokolwiek oraz przygnębiające myśli. Jest to zjawisko, które przynajmniej raz w życiu miał okazję przeżyć każdy, jednak nie należy poddawać mu się bezwolnie, lecz zrobić wszystko, co możliwe, żeby jesień nie kojarzyła się za smutkiem.

 • Dodatkowe światło

  Dodatkowe światło

  Niedostateczny brak światła jest jedną z częstszych przyczyn pojawiania się jesiennej chandry. Jesienią i wczesną zimą słońce świeci rzadziej i mniej intensywnie, powoduje to obniżenie się nastroju oraz ospałość. Można pomóc sobie poprzez stosowanie fototerapii – w domu albo w gabinetach kosmetycznych, które coraz częściej oferują takie usługi. Jednak żeby nie płacić za zabiegi, warto dokonać jednorazowego zakupu lampy naśladującej światło słoneczne. Można ją postawić na biurku i codziennie przez godzinę poddawać się zabiegowi. Dobrym sposobem na poprawę nastroju jest także kilka minut w solarium raz w tygodniu.

 • Spacerowanie

  Spacerowanie

  Chociaż jesienna aura nie zawsze zachęca do wychodzenia z przytulnego domu, warto jednak zmobilizować się i wyjść, nawet kiedy pada deszcz. Codzienna dawka świeżego powietrza oraz ruchu jest skutecznym sposobem na pokonanie jesiennej chandry. Spacer poprawia krążenie krwi, dzięki czemu znikają ospałość i apatia, rozgrzewa ciało, a więc nie trzeba ciągle popijać ciepłej herbaty, a poza tym dotlenia mózg, co sprawia, że ma się więcej chęci do wykonywania codziennych obowiązków. Dodatkowo w czasie jesiennych spacerów można na chwilę wrócić do dzieciństwa i zbierać kasztany, a jeśli ma się dzieci, razem z nimi pobawić się w tworzenie z nich zwierzątek i ludzików.

 • Przyjemne zakupy

  Przyjemne zakupy

  Gdy dopada chandra, warto kupić sobie coś nowego. Nie należy popadać od razu w przesadę i codzienne kupować kilka siatek nowych ubrań, jednak warto zrobić coś miłego dla siebie. Dobrze jest pamiętać także o tym, żeby nowe rzeczy były w jasnych lub żywych kolorach, które urozmaicą szare dni, poprawiając nastrój. Dodatkową zaletą zakupów jest sam fakt chodzenia po sklepach – przeglądanie wieszaków z ubraniami odrywa od myślenia o przygnębiających sprawach, o których myślałoby się w trakcie pobytu w domu. Zakupy można połączyć ze spotkaniem z przyjaciółkami i rozerwaniem się rozmowami o sprawach ważnych oraz mniej ważnych.

 • Skuteczny sport

  Skuteczny sport

  Aktywność fizyczna polecana jest przez cały rok, jednak jesienią i zimą trzeba zadbać o nią w szczególności, ponieważ potrafi poradzić sobie z jesienną chandrą. Zazwyczaj aura jesienna nie skłania do biegania, ale można zapisać się na jogę, fitness czy na basen. Najlepszy jest codzienny ruch, przynajmniej przez 30 minut, jednak wystarczą nawet dwa wyjścia na fitness w tygodniu, żeby poczuć się lepiej, bardziej energicznie i zapomnieć, że jesień to czas, w którym najchętniej nie wychodziłoby się spod kołdry.