Zakumaj.pl

Jak poradzić sobie z poparzeniami słonecznymi?

Jak poradzić sobie z poparzeniami słonecznymi?

Zdarzyło Ci się kiedyś, że słońce nadmiernie spiekło Ci skórę? Najwidoczniej posmarowałeś się kremem ze zbyt niskim filtrem lub nie posmarowałeś się nim wcale. Twoja skóra była pewnie czerwona jak rak, piekła, a po jakimś czasie zaczęła się łuszczyć. Nie są to przyjemne dolegliwości, ale można im zaradzić. Istnieje kilka domowych sposobów, dzięki którym Twoja skóra szybko zregeneruje się po poparzeniu słonecznym. Przeczytaj poniższy artykuł, a poznasz kilka z nich.

 • Produkty apteczne

  Produkty apteczne

  Na początek warto zażyć sprawdzoną tabletkę przeciwbólową – w zależności od tego, która najlepiej Ci pomaga, może to być ibuprom, apap lub paracetamol. Zapewne złagodzą one zaistniały stan zapalny i uśmierzą ból. Oparzone miejsce można także posmarować maścią, pianką lub żelem (np. Panthenol, Alantan). Pomocna okaże się pasta zrobiona z wody i pokruszonej aspiryny. Warto na początku sięgnąć po te produkty apteczne, by złagodzić pierwsze objawy.

 • Herbata, ocet jabłkowy lub kefir

  Herbata, ocet jabłkowy lub kefir

  Zaparz bardzo mocną czarną herbatę – najlepiej wrzuć do dzbanka cztery torebki suszu. Herbata musi się bardzo dobrze naparzyć, więc warto zostawić torebki w wodzie aż do wystygnięcia. Jeśli płyn będzie już niemal zimny, maczaj w nim waciki i przykładaj na oparzone miejsca na skórze. Możesz także zrobić kompres i przyłożyć go na najbardziej spalone słońcem miejsca na całą noc, jednakże pamiętaj, że plamy z herbaty są niezwykle trudne do usunięcia z tkanin. Z kolei kefir jest płynem, który pozwoli Ci przywrócić odpowiednie pH skóry. Wystarczy, że wylejesz na siebie zawartość butelki, a następnie delikatnie rozmasujesz po skórze. Kefir, tak samo jak maślanka i jogurt, doskonale łagodzi podrażnienia, zbija gorączkę. Jeśli na Twojej skórze nie ma spękań, ran ani bąbli, pomocny będzie także ocet jabłkowy. Zrób roztwór: zmieszaj wodę z octem (pół na pół), a następnie przelej do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj tak przygotowanym płynem podrażnione ciało.

 • Pomidory i woda

  Pomidory i woda

  Dobrym sposobem na wyciągnięcie gorączki są pomidory. Schodź je najpierw w lodówce, a następnie pokrój w cieniutkie plasterki i przykładaj na skórę w miejsce, gdzie najbardziej odczuwasz skutki poparzenia. Plasterki zdejmij, jeśli poczujesz, że są już ciepłe. Jeśli nie masz w domu pomidorów, jogurtu ani żadnych innych podanych tu składników, możesz po porostu wejść do wanny z chłodną – ale nie lodowatą – wodą. Posiedź w niej dwadzieścia minut. Pamiętaj, aby nie używać żadnych płynów ani mydeł do kąpieli, a po wyjściu z wody absolutnie nie wycierać skóry ręcznikiem. Odczekaj, aż sama wyschnie. Do wanny możesz ewentualnie dosypać pół szklanki płatków owsianych lub sody oczyszczonej. Jedno i drugie dobrze działa na opuchliznę. Woda jest w takim przypadku dobra nie tylko w postaci kąpieli – wypij około dziesięciu szklanek tego płynu w ciągu dnia, by zbilansować jego poziom w organizmie. Należy bowiem pamiętać, że poparzenie skóry wiąże się z odwodnieniem i trzeba skórę ponownie nawodnić – zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz