Advertising
Zakumaj.pl

Jak przygotować olejek do aromaterapii zmniejszający zmęczenie?

Opiekun artykułu: bunkier
Jak przygotować olejek do aromaterapii zmniejszający zmęczenie?

Jak przygotować olejek do aromaterapii zmniejszający zmęczenie?

Aromaterapia jest bardzo przyjemną i skuteczną metodą zwiększania komfortu naszego życia i łagodzenia różnych dolegliwości. Ponieważ często wykorzystuje się w niej mieszanki kilku olejków eterycznych, warto zgłębić tajniki samodzielnego ich przygotowywania. Odczuwanie zapachów to dość indywidualna sprawa i dana kompozycja aromatów będzie różnie oddziaływała na poszczególne osoby. Można oczywiście skorzystać z gotowych przepisów, a nawet mieszanek, ale przygotowanie własnego specyfiku może nie tylko przynieść nam satysfakcję, ale także lepszy efekt terapeutyczny. Jak przygotować olejek do aromaterapii zmniejszający zmęczenie, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Jak kupić dobry olejek eteryczny?

    Zakup dobrego olejku eterycznego to sprawa podstawowa. Nie należy szukać produktów tanich, ponieważ nie spełnią one naszych oczekiwań. Dobry olejek eteryczny to produkt w pełni naturalny, bez sztucznych dodatków, nie rozcieńczony i uzyskany z dobrych surowców. Nie spełniają takich warunków dostępne w różnych sklepach z pamiątkami olejki zapachowe. Źródłem zapachu w tych produktach nie są olejki eteryczne uzyskiwane z roślin, ale substancje chemiczne. Taki syntetyczny olejek może nawet mieć aromat „identyczny z naturalnym”, ale nie będzie działać tak, jak naturalny. Prawdziwe olejki eteryczne zawierają kwintesencję roślin, z których je wytworzono, i oddziałują na procesy biochemiczne w naszym organizmie. Temu zawdzięczamy ich moc terapeutyczną. Te syntetyczne jedynie pachną. Olejki należy kupować w sklepach zielarskich lub aptekach i dokładnie czytać etykiety. Olejki (na przykład bardzo kosztowny olejek różany, nie mylić z olejkiem z drzewa różanego) bywają fałszowane. Prawdziwe olejki eteryczne do wykorzystania w aromaterapii oferuje na przykład polska firma dr Beta®.

  • Pamiętaj o zasadach

    Naturalne, niesfałszowane olejki eteryczne to silnie stężone ekstrakty. Nie wolno ich zażywać doustnie ani stosować na skórę w postaci nierozcieńczonej (ekstrakt dodaje się do naturalnego oleju roślinnego, będącego tak zwanym nośnikiem). Nie powinno się przekraczać wskazanych dawek (do kąpieli – co najwyżej 15 kropli, do kominka – 10, do masażu – do 5 kropli na łyżkę stołową nośnika). Przed zastosowaniem olejku warto wykonać próbę uczuleniową. Kroplę olejku należy rozpuścić w 1 łyżeczce oliwy, a następnie 2 krople tej mikstury wetrzeć w skórę za uchem. Jeżeli po 12 godzinach nie pojawi się reakcja alergiczna (zaczerwienienie lub swędzenie), olejek można bezpiecznie stosować. Bez konsultacji z licencjonowanym aromaterapeutą nie powinno się stosować olejków eterycznych u dzieci do lat 12 oraz chorych na astmę. Kobiety w ciąży zawsze powinny sprawdzić, czy mogą stosować dany olejek eteryczny, gdyż w wielu przypadkach nie jest to wskazane.

  • Jak tworzyć kompozycję olejków eterycznych?

    Po pierwsze, trzeba sobie przygotować warsztat pracy. Oprócz olejków eterycznych potrzebny nam będzie zabezpieczony ceratą blat, rękawiczki, kroplomierz i nieduża buteleczka z ciemnego szkła. Poszczególne składniki przenosimy do butelki za pomocą kroplomierza, a następnie starannie mieszamy, rolując butelkę w dłoniach. Można łączyć do 5 składników, ale ze względów praktycznych (możemy mieć trudności ze skomponowaniem tak złożonego zestawu) lepiej poprzestać na trzech. Jak ustalić skład naszej mieszanki? Trzeba kierować się zmysłem powonienia i naszą intuicją. Organizm sam podpowie nam, jakie proporcje składników są odpowiednie. Po prostu zapach takiej kompozycji szczególnie nam się spodoba (innym natomiast może on zupełnie nie odpowiadać). Niezależnie od atrakcyjności uzyskanego produktu, pamiętaj o wykonaniu próby uczuleniowej. Dlaczego warto, choć wymaga to tylu starań, przygotowywać własne mieszanki? Każdy z nas jest inny i ma własne potrzeby, dlatego gotowe produkty nie zawsze będą nam odpowiadać. Poza tym gotowe mieszanki nie zawsze są przygotowane jedynie z czystych ekstraktów roślinnych (bezpiecznie polecić można gotowe zestawy firmy dr Beta®).

  • Które olejki eteryczne zmniejszają zmęczenie?

    W przypadku zmęczenia i wyczerpania skuteczne są między innymi: olejek z drzewa różanego, olejek z kolendry, olejek lawendowy, olejek miętowy, olejek rozmarynowy, olejek sosnowy oraz olejek z owoców jałowca.

  • Przykładowe kompozycje zmniejszające zmęczenie

    Przykładowe kompozycje zmniejszające zmęczenie

    Warto polecić mieszankę „Vapomix® R-7 na zmęczenie” firmy dr Beta®. Zawiera ona m.in. olejki owoców jałowca, lawendowy, miętowy i rozmarynowy. Usuwa zmęczenie wysiłkiem umysłowym i fizycznym.Można również wypróbować następujące zestawy:
    * 2 krople olejku rozmarynowego, 3 krople olejku bergamotowego.
    * 2 krople olejku miętowego, 1 kropla olejku z owoców jałowca, 2 krople olejku cytrynowego.

Popularne tagi
  • olejek eteryczny łagodzący stres
  • kominek do aromaterapii
  • stan nerwowy
  • jak łagodzić stres za pomocą aromaterapii
  • olejki eteryczne
  • olejek z drzewa sandałowego
  • aromaterapia jako sposób na stres
  • stres
  • olejek eteryczny na bezsenność
  • olejki zapachowe
  • aromaterapia
  • jak łagodzić depresję za pomocą aromaterapii
  • olejek z drzewa herbacianego
  • olejek cyprysowy
  • właściwości olejków eterycznych
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising