Zakumaj.pl

Jak radzić sobie w najbardziej upalne dni?

Jak radzić sobie w najbardziej upalne dni?

Kochamy lato, ale często daje się nam ono porządnie we znaki, gdy kolejny tydzień temperatury otrzymują się powyżej dwudziestu pięciu stopni, a na horyzoncie nie ma nawet najmniejszej chmurki, nie mówiąc już o choćby przelotnym, orzeźwiającym deszczu. Sytuacja staje się jeszcze gorsza, gdy nasza praca wymaga od nas siedzenia w nieklimatyzowanym pomieszczeniu albo przebywania na słońcu. Podobnie gdy siedzimy w domu – przecież nie mamy tam zwykle klimatyzacji. Wówczas to lato przestaje być przyjemnością, a staje się prawdziwą udręką. Jak przeżyć najgorsze upały? Jest na to kilka prostych sposobów, o których dowiesz się, czytając poniższy tekst.

 • Wentylator, wiatrak, woda – w tym najlepszy ratunek!

  Wentylator, wiatrak, woda – w tym najlepszy ratunek!

  Wprawdzie klimatyzacji raczej w mieszkaniu czy domu nie mamy, ale możemy sobie przecież zafundować wentylator. Jeśli mamy mało miejsca w pokoju, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie tegoż urządzenia na suficie. Wówczas to nawiew będzie się równomiernie roznosił po całym pomieszczeniu. Przyjemny i chłodny wietrzyk znacznie obniży temperaturę w pokoju. Drugim takim sposobem jest postawienie wiatraka. Zarówno pierwsze, jak i drugie urządzenie sprawi, że powietrze będzie w ciągłym ruchu. To niezbędne, szczególnie gdy uczymy się, czytamy lub wykonujemy pracę umysłową. Krążenie powietrza sprawi, że będziemy pracować efektywniej. Zbawienne działanie na upały ma woda we wszelkiej postaci. Powinniśmy wypijać jej co najmniej dwa litry dziennie. Jednakże w upalne dni dobrze zrobi nam także chłodny prysznic, chłodna kąpiel czy okład z ręcznika namoczonego w zimnej wodzie.

 • Odpowiednie odżywianie się i likwidacja dodatkowych źródeł ciepła

  Bardzo często całkiem nieświadomie dogrzewamy się w lato, chociażby stosując żarówki jarzeniowe, które przecież emitują ciepło. Zamień je na letni czas energooszczędnymi świetlówkami. Nie wytwarzaj niepotrzebnej energii – a takowa tworzy się np., gdy pieczemy dużo w piekarniku. Zrezygnuj z takich potraw. Jeśli już chcesz zjeść coś na ciepło, odgrzej sobie w kuchence mikrofalowej. Dbaj o to, aby nie odwodnić organizmu, nie tylko pijąc dużo wody. Jedz w małych porcjach. Dzięki temu Twój organizm będzie miał dostarczane równomiernie, ale często porcje składników mineralnych i witamin. Łatwiej będzie je trawił i więcej wyciągnie z tego korzyści niż wówczas, gdy będziesz się opychać jedzeniem rzadziej, ale za to w dużej ilości. Taka metoda dobra jest także na ograniczenie pocenia się.

 • Co jeszcze jest ważne dla naszego organizmu w upały?

  Odwodnieniu organizmu sprzyjają alkohol i kawa, a więc na czas upałów najlepiej całkowicie je wyeliminować z diety. Podobnie z produktami zawierającymi białko – je też warto odstawić. Białko przyspiesza metabolizm, a to nas rozgrzewa jeszcze bardziej. Pamiętajmy także, że upały źle znosi każdy żywy organizm – nie tylko ludzie. Jeśli masz jakiekolwiek zwierzęta, zadbaj o to, aby miały one dostęp do wody i schronienie. Nie wystawiaj klatek z małymi zwierzątkami domowymi na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Warto także wiedzieć, że nadmierna ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko wystąpienia udaru zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.