Zakumaj.pl

Jak samodzielnie przygotować płyn do płukania tkanin?

2.3 (razem głosów: 4)
Jak samodzielnie przygotować płyn do płukania tkanin?

Płyny do płukania tkanin pięknie pachną, ale zawarte w nich związki chemiczne mają właściwości uczulające. Na dodatek płyny te tworzą na powierzchni tkaniny nieprzepuszczalną warstwę, co powoduje, że ręczniki przestają być chłonne. Preparaty te pozostawiają również w pralce trwały osad w postaci trudnej do usunięcia mazi. Tego wszystkiego łatwo uniknąć – wystarczy przygotować płyn zmiękczający we własnym zakresie. Wykorzystuje się do tego powszechnie dostępne środki, jakimi są ocet, soda i kwasek cytrynowy. Dzięki dodatkowi olejku eterycznego samodzielnie przygotowany płyn będzie miał ładny zapach.

  • Wykorzystaj ocet

    Ocet ma naturalne właściwości zmiękczania tkanin. Jeśli do prania użyliśmy zbyt dużo proszku, ocet rozwiąże ten problem, tkaniny nie będą dzięki niemu sztywne i szorstkie. Lekki zapach octu pozostały po płukaniu szybko się ulotni, a poza tym przytłumią go zapachowe dodatki w naszym ekologicznym płynie do płukania. Warto bowiem dodać do płukania parę kropli olejku eterycznego (lawendowego, miętowego, cytrynowego lub innego, który nam odpowiada – niektórzy lubią mocne, zdecydowane zapachy). Jak taki płyn przygotować? Na jedną porcję wystarczy 40 ml octu (tyle zawiera standardowa nakrętka płynu do płukania) i od kilku do kilkunastu kropli olejku eterycznego, w zależności od tego, jak intensywny ma być zapach płynu. Wlewamy te składniki do pół szklanki letniej wody – i gotowe.

Strona 1 z 4
Pokaż wszystko »
Ostrzeżenia:

Jeżeli w sporządzonym przez siebie płynie chcesz płukać ubranka małego dziecka, raczej zrezygnuj z dodatków zapachowych. Niemowlęta na substancje zapachowe mogą zareagować alergią albo zaburzeniem poczucia bezpieczeństwa.

Wskazówki:

Do przygotowywanych w domu płynów zmiękczających oprócz olejków zapachowych można dodać wyciąg z aloesu, wpływającego korzystnie na skórę.

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz