Zakumaj.pl

Jak skutecznie zwalczyć nornice w ogródku?

3.0 (razem głosów: 1)
Jak skutecznie zwalczyć nornice w ogródku?

Owady to nie jedyne zagrożenie dla pięknego ogrodu. Równie niekorzystne są małe szkodniki, nornice, które mogą polubić domowy ogródek. Pomimo niepozornego wyglądu mogą wyrządzić wiele szkód, ponieważ podgryzają korzenie, przekopują się przez nie, doprowadzając do usychania roślin. Żeby ochronić ogród, trzeba znać sposoby na nornice.

 • Płoszenie nornic

  Płoszenie nornic

  Niewielkie nornice nie są przesadnie pewnymi siebie zwierzakami, więc można spróbować spłoszyć je obecnością innych czworonogów. Jeżeli ma się psa, należy wypuszczać go do ogrodu, przychodzić z nim tam, jeśli nie, warto rozpocząć dokarmianie kotów. Obecność kociaków również zadziała na nornice zniechęcająco, zwłaszcza że koty mogą zacząć na nie polować.

 • Bez kretów, bez nornic

  Bez kretów, bez nornic

  Nornice często wykorzystują do swoich wędrówek krecie tunele. W związku z tym dobrze jest zadbać o to, żeby w ogródku nie pojawiały się również krety. Dzięki temu nornice nie będą tak łatwo docierały do ogródka i nie będzie ich tak wiele. Na krety dobrze działają odstraszacze, np. puste butelki na patyku wydające z siebie charakterystyczny dźwięk.

 • Osłonki dla roślin

  Jeśli planuje się sadzenie nietypowych, egzotycznych roślin dobrze jest zadbać o osłonięcie ich cebulek przez specjalne osłonki. Ułatwi to ochronę, jednak nie można być przesadnie pewnym sukcesu. Wyjątkowo uparta nornica może wygryźć w osłonce dziurę i dostać się do korzeni albo cebulek, uznając je za wyjątkowy przysmak.

 • Siatki PCV

  Siatki PCV

  Polecanym sposobem jest zabezpieczanie roślin siatką PCV. Zaleca się położyć ją na całości upraw roślinnych albo na wybranej części, pamiętając przy tym, że należy wybrać siatkę o niewielkich oczkach, przez którą nornice nie będą w stanie się przedrzeć. Wybraną siatkę trzeba wkopać w ziemię na głębokość 10 cm, co powinno przynieść pożądany skutek.

 • Nielubiane rośliny

  Nielubiane rośliny

  Żeby pozbyć się szkodników, można również zainwestować w sadzenie roślin, które nie są lubiane przez nornice. Są to m.in. wilkomlecz czy czosnek. Nie jest to jednak metoda całkowicie pewna. U niektórych w ogrodzie sprawdzi się, u innych nie przyniesie rezultatów i nornice nadal będą, dlatego lepiej zrobić z niej sposób pomocniczy do bardziej skutecznego działania.