Advertising
Zakumaj.pl

Jak urządzić dom bezpieczny dla alergika?

Opiekun artykułu: juzza
Jak urządzić dom bezpieczny dla alergika?

Jak urządzić dom bezpieczny dla alergika?

Alergia to problem bardzo wielu osób. Gdy nasz system odpornościowy jest zbyt wrażliwy, zaczyna traktować jako zagrożenie pewne czynniki, które zawsze występowały w środowisku. Podejmuje z nimi walkę, co my odczuwamy jako reakcję alergiczną. W efekcie pojawiają się wysypki, katar sienny, astma, atopowe zapalenie skóry. Uczulamy się na spożywane produkty i to, co wdychamy lub czego dotykamy. Nie zawsze łatwo jest ustalić, co jest przyczyną alergii, czyli wskazać alergen. Niektóre alergeny są jednak typowe – kurz, pleśń, roztocza, pyłki, sierść zwierząt. Ponieważ jednym ze sposobów radzenia sobie z alergią jest unikanie kontaktu z alergenami, ważne jest, jak wyposażymy nasz dom. Jak urządzić dom bezpieczny dla alergika, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Domowy mikroklimat

    Bardzo ważne jest, jaka w domu panuje wilgotność i temperatura. Jeśli jest zbyt sucho i do tego za ciepło, nasilają się objawy alergii wziewnych, ponieważ w takich warunkach błony śluzowe przesuszają się i są bardziej podatne na szkodliwe czynniki. Temperatura około 20°C jest optymalna. Jeśli w mieszkaniu jest zbyt sucho, należy używać nawilżaczy powietrza lub wieszać na kaloryferach wilgotne ręczniki. Trzeba także pamiętać, że nadmierna wilgotność również jest szkodliwa, zwłaszcza w ciepłych pomieszczeniach. Stwarza to świetne warunki do rozwoju pleśni domowych, a są one częstą przyczyna alergii i bardzo szkodzą naszemu zdrowiu. Poza tym ciepłe i wilgotne mieszkaniu staje się rajem dla domowych szkodników, takich jak chociażby karaluchy, a te również dostarczają silnych alergenów. Tak więc umiarkowana wilgotność i temperatura oraz czyste i często wietrzone mieszkanie to sposób na złagodzenie objawów alergii.

  • Wykończenie mieszkania

    W czasie remontu czy urządzania mieszkania można bardzo wiele w nim zmienić, by uczynić je miejscem zdrowszym dla alergika. Bardzo ważne jest, by w pomieszczeniach nie gromadził się kurz i by było go łatwo usunąć. Dlatego warto pomyśleć o tym, by jak najwięcej powierzchni można było sprzątać na mokro. Bardzo ważne jest, jakiego materiału użyjemy do wykończenia podłóg. Drewniany parkiet, który konserwowany jest specjalnymi pastami, nie jest najlepszym pomysłem. Ostry zapach preparatu może wywołać atak astmy, a pasta może uczulać w przypadku alergii kontaktowej. Lepiej zdecydować się na polakierowanie parkietu. Dostępne są lakiery akrylowe rozpuszczalne w wodzie, których zapach jest mało drażniący i ulatnia się dość szybko. Jeśli wybieramy rodzaj wykończenia podłogi, możemy zdecydować się na ceramikę lub wykładzinę, które można myć wodą. To bardzo praktyczne rozwiązanie, jeśli chcemy ograniczyć ilość alergenów w mieszkaniu.

  • Wyposażenie mieszkania

    Wyposażenie mieszkania

    To, jakie wybierzemy meble i elementy dekoracyjne, również ma znaczenie w przypadku alergii. Meble powinny mieć wykończenie, które umożliwia czyszczenie na mokro, i jak najmniej odkrytych półek, gdzie gromadzi się kurz. Nie należy ustawiać na wierzchu różnych bibelotów i przechowywać książek na wierzchu. We wnętrzu powinno być jak najmniej tkanin, które są magazynem wszelkich alergenów. Firanki i zasłony można zastąpić łatwiejszymi do czyszczenia roletami. Zrezygnujmy z puszystych dywanów, zamiast nich wprowadźmy małe dywaniki czy chodniczki z naturalnych surowców (sizalowe, bawełniane), łatwe do wytrzepania czy uprania. Jeśli musimy mieć na kanapie ozdobne poduchy, wybierzmy pokrycie, które łatwo czyścić. Podobnie trzeba dobrać obicie kanap i foteli.

  • Sprzątanie mieszkania

    Podstawowa zasada w przypadku alergii to sprzątanie mieszkania na mokro. Można to rozwiązać w różny sposób. Na pewno ułatwi nam zadanie odkurzacz wodny, ale jeśli go nie mamy, też możemy sobie poradzić. Zadbajmy o to, by nasz elektroluks był wyposażony w antyalergiczny filtr HEPA. Podłogi i blaty mebli sprzątajmy na mokro. Można wykorzystać specjalne nasączane chusteczki przeznaczone do mycia różnych powierzchni – po ich użyciu nie pozostają zacieki ani smugi. Unikać należy ścierania kurzu na sucho i używania różnych miotełek. Sprzątać należy jak najczęściej, także ramy okienne i parapety. Trzeba również wietrzyć mieszkanie, chyba że jest okres pylenia roślin, na które ktoś z domowników jest uczulony.

  • Kika ważnych spraw

    Kika ważnych spraw

    Jeśli ktoś z domowników ma alergię, nie należy palić w mieszkaniu papierosów. Problemem mogą być domowe zwierzaki – trzeba je regularnie czesać, kąpać lub przecierać sierść wilgotną szmatką. Mieszkanie odkurzamy regularnie (do sierści nadają się specjalne turbo szczotki). Koty i psy nie powinny przebywać w sypialni.

Popularne tagi
  • domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry
  • krople do nosa
  • herbata malinowa
  • makaron
  • orzechy arachidowe
  • cera trądzikowa
  • środki farmakologiczne
  • zimne okłady
  • płukanie nosa
  • mikroby
  • sosna białokora
  • sierść
  • nabiał
  • owsianka
  • krem z filtrem
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising