Zakumaj.pl

Jak usuwać plamy bez chemii?

Jak usuwać plamy bez chemii?

Plamy to całkowicie naturalna rzecz i zdarzają się każdemu. Łatwo pobrudzić ulubioną bluzkę, spodnie, obrus. Bardzo często zaraz po tym wkłada się materiał do środka chemicznego zakupionego w sklepie. Można spodziewać się po nim usunięcia zabrudzenia, jednak dodatkowo możliwe jest zniszczenie materiału. Żeby tego uniknąć, warto poznać sposoby na wyczyszczenie plam bez użycia sklepowej chemii.

 • Plamy po kawie i kakao

  Plamy po kawie i kakao

  Ze względu na popularność kawy bardzo łatwo o plamy z niej na różnych rodzajach materiałów. Zazwyczaj razem z plamą pojawia się przestrach, że zabrudzenie nie zejdzie. Żeby tak się nie stało należy od razu po dojściu do zabrudzenia zalać plamę ciepłą wodą z dodatkiem amoniaku. Jeżeli walczy się z plamami już zaschniętymi, wtedy najlepiej natrzeć plamę wodą z amoniakiem i pozostawić na 5-10 minut. Podobny zabieg można wykonać, jeżeli plama powstała w wyniku rozlania kakao.

 • Plamy z herbaty

  Plamy po herbacie to równie popularne zabrudzenia. Do usunięcia świeżych plam wystarczy jedynie ciepła woda i obfite przepłukanie materiału. Gdy plama jest już stara i zaschnięta należy nasączyć wacik wodą utlenioną i pocierać ją, aż do całkowitego zniknięcia. Dla lepszej skuteczności można dodać do wody utlenionej odrobinę amoniaku.

 • Plamy z trawy

  Plamy z trawy

  Wraz z wiosną i latem wiele matek zaczyna borykać się z plamami po trawie na ubraniach swoich dzieci. Żeby je skutecznie usunąć nie można ich zalewać od razu wodą, wtedy będzie to trudniejsze. Należy nanieść na zabrudzenie alkohol albo rozcieńczony amoniak i pozostawić go na 30 minut. Po tym czasie zalać zimną wodą. Plama powinna zniknąć. Dla pewności można wyprać ubranie w pralce, w normalnym trybie.

 • Plamy z jajka

  Zabrudzenia powstałe po jajku, zwłaszcza surowym, mogą skutecznie zniszczyć ubranie. Żeby tego uniknąć należy zanurzyć plamę w ciepłej wodzie z dodatkiem amoniaku. Pozostawić na 10-15 minut, po czym wyprać ubranie w pralce.

 • Plamy z wina

  Plamy z wina

  Kolejną uciążliwą plamą, która budzi strach, że pozostanie na materiale już na zawsze jest plama z wina. Można ją usunąć jeżeli zareaguje się odpowiednio szybko. Zaraz po zaplamieniu należy posypać plamę obficie solą, po czym równie obficie przepłukać pod zimną wodą.

 • Plamy z długopisu

  Plamy z długopisu

  Pozbywanie się plam z długopisu, które często pojawiają się znienacka może być bardzo uciążliwe. Żeby ułatwić sobie działanie wystarczy natrzeć plamę spirytusem. Następnie wywietrzyć i wypłukać albo wyprać. Długopis z rąk można zetrzeć przy pomocy pasty do zębów i zimnej wody .

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz