Advertising
Zakumaj.pl

Jak wykorzystać sól podczas porządków domowych?

Opiekun artykułu: wirag
Jak wykorzystać sól podczas porządków domowych?

Jak wykorzystać sól podczas porządków domowych?

Sól. Kiedyś dzięki niej bogacili się królowie, dziś dietetycy nazywają ją „białą śmiercią”, ponieważ jedząc konserwowaną żywność, spożywamy jej po prostu zbyt wiele. Jest dla organizmu niezbędna (choć w niewielkich ilościach), ale ma także bardzo wiele innych zastosowań. Jak wykorzystać sól podczas porządków domowych, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Warto zapamiętać:

Jeśli spryskasz słoną wodą ścieżki, po których poruszają się mrówki, znikną one z twojego domu.

Wskazówki:

Sól skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy. Jeśli dłonie przeszły zapachem czosnku lub cebuli, wystarczy natrzeć je solą z dodatkiem octu i starannie opłukać. Z kolei nasypanie soli do wnętrza butów usunie z nich brzydki zapach.

  • NaCl, czyli uniwersalny środek do czyszczenia

    NaCl, czyli uniwersalny środek do czyszczenia

    Wiele preparatów, których używamy w domu do sprzątania i czyszczenia różnych rzeczy, można zastąpić zwykłą solą, która nie dość, że jest tania, to nie jest także szkodliwa dla środowiska, o ile nie zużywamy jej bardzo dużo. Sprzątając dom raczej do tego nie doprowadzimy, co innego, gdy wykorzystuje się sól do usuwania lodu z chodników czy podjazdów. Sól jest środkiem skutecznym i nie jest żrąca ani toksyczna, jak wiele używanych w domu preparatów. Połączona z innymi substancjami, wspomaga ich działanie jako katalizator. Dlatego dodaje się do soli ocet, sodę oczyszczoną czy kwasek cytrynowy.
    * Uniwersalny środek do czyszczenia – przepis I
    Dodaj do soli octu i stosuj pastę do czyszczenia różnych powierzchni. Preparat nie nadaje się do czyszczenia woskowanego drewna czy marmurowych blatów, gdyż mogą one ulec uszkodzeniu pod działaniem kwasu octowego.
    * Uniwersalny środek do czyszczenia – przepis II
    Dodaj do soli soku z cytryny. Preparat doskonale czyści zlewy emaliowane i metalowe oraz ceramikę sanitarną.
    * Uniwersalny środek do czyszczenia – przepis III
    Dodaj do soli sody oczyszczonej oraz płynu do mycia naczyń. Preparat nadaje się do czyszczenia powierzchni emaliowanych i porcelany.

  • Co można oczyścić za pomocą soli?

    Co można oczyścić za pomocą soli?

    Zacznijmy od lodówki. Można ją umyć mieszanką soli i wody gazowanej. Przy okazji sól wyeliminuje brzydkie zapachy. Noże i sztućce ze stali nierdzewnej oczyścisz solą z domieszką soku z cytryny. Po oczyszczeniu taką pastą, dokładnym opłukaniu i wytarciu do sucha będą błyszczały jak nowe. Z kolei kubki, w których powstał brzydki osad z kawy czy herbaty, łatwo domyć solą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pasta z soli i octu odświeży emaliowane garnki i naczynia, dodając im blasku. Jeśli chcesz mieć czyste, błyszczące wazony na kwiaty, wetrzyj w nie od środka trochę wilgotnej soli – osady z wody znikną bez śladu. Twoje meble i kosze z białej wikliny już nie są tak ładne jak kiedyś, zabrudziły się i poszarzały? Rozpuść w wodzie trochę soli i tym roztworem je umyj. Wysusz starannie, najlepiej na słońcu. Będą jak nowe.

  • Sprzątamy kuchnię i łazienkę

    Ponieważ sól doskonale usuwa różnego rodzaju osady, zwłaszcza te, które wytrąciły się z wody, jest niezastąpiona podczas sprzątania kuchni i łazienki. Zacieki i osad na bateriach czy zlewach można usunąć solą z dodatkiem soku z cytryny. Tym samym preparatem doskonale wyczyścimy wannę, umywalkę czy zlew. Do czyszczenia zlewu i ceramiki sanitarnej można użyć także soli z dodatkiem terpentyny. Po nałożeniu takiej pasty na 15 minut zlew jest jak nowy. Gorąca woda z solą oczyści skutecznie odpływ zlewozmywaka i wyeliminuje przykre zapachy. Sól zmieszana z sodą oczyszczoną i octem to z kolei skuteczny preparat udrażniający rury. Zamiast octu można użyć soku z cytryny.

  • Sól jako odplamiacz

    Namoczenie tkanin w zimnej wodzie z solą to skuteczny sposób na pozbycie się trudnych plam z krwi czy czerwonego wina. Dodanie soli do prania pozwoli ci pozbyć się z odzieży brzydkich żółtych plam potu. Z kolei plamy z rdzy usuniesz, sporządzając pastę z soli, sody oczyszczonej, odrobiny soku z cytryny i wody, i nakładając ją na pobrudzone miejsce. Odzież należy pozostawić do wyschnięcia, najlepiej na słońcu.

  • Czyszczenie metali

    Czyszczenie metali

    Solą można oczyścić złoto i srebro, a także mosiądz i miedź. Do czyszczenia złotych przedmiotów używamy pasty z soli, mąki i octu (w równych proporcjach). Tym samym środkiem możemy wypolerować mosiądz i miedź. Srebrne sztućce czy biżuterię skutecznie oczyścimy z nalotu w słonej kąpieli. Naczynie należy wyłożyć folią aluminiową, ułożyć na niej przedmioty do oczyszczenia, zalać wodą i doprowadzić ją do wrzenia. Przed zagotowaniem należy do wody wsypać soli. Zajdzie reakcja elektrolityczna i tlenki ze srebra odłożą się na folii aluminiowej, a nasze srebra będą czyste. Jeśli mamy bardzo brudne przedmioty, pokryte ciemnym nalotem, możemy wsypać do wody 1 łyżeczkę soli i 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Reakcja będzie bardziej burzliwa, ale skutecznie pozbędziemy się nalotu ze srebra. Oczyszczone rzeczy należy ostrożnie wyjąć z gorącej wody, starannie opłukać i wysuszyć. Jeśli przedmioty z miedzi czy mosiądzu pokryte są śniedzią, wcieramy w nie sól z odrobiną soku z cytryny.

Popularne tagi
  • czyszczenie ekranu lcd
  • jak usunąć plamy stearyny z dywanu
  • temperatura wody
  • grill węglowy
  • sauna
  • ekologiczne środki czystości
  • mycie kryształów
  • surowce wtórne
  • jak umyć toaletę coca-colą
  • kieliszki ręcznie malowane
  • okna
  • zalecenia producenta
  • wódka
  • czyszczenie skóry
  • zatkany zlew
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising