Advertising
Zakumaj.pl

Jak wykorzystać w domu papier ścierny?

Opiekun artykułu: arnirbk
Jak wykorzystać w domu papier ścierny?

Jak wykorzystać w domu papier ścierny?

Papier ścierny służy przede wszystkim do szlifowania drewna, usuwania lub matowienia farb i lakierów, da się nim także szlifować i polerować materiały inne niż drewno (tworzywa sztuczne, kamień). Jest niezastąpiony w domu podczas remontu. Nie można się bez niego obyć także podczas majsterkowania czy odnawiania mebli. W zależności od potrzeb, używa się papieru o różnym stopniu ziarnistości. Można używać papieru ściernego do ręcznej obróbki materiału lub wykorzystywać elektronarzędzia. Oprócz typowych zastosowań, można wykorzystywać go w domu do różnych prac. Jak używać papieru ściernego, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Podczas lepienia z modeliny można wykorzystać papier ścierny do wykonania ciekawej tekstury.

  • Remontujemy mieszkanie

    Remontujemy mieszkanie

    Podczas remontu mieszkania papier ścierny jest konieczny przy wykonywaniu różnych prac. Przygotowanie ścian do malowania wymaga drobnych napraw szpachlówką. Po zaschnięciu masy koniecznie trzeba całą powierzchnię ściany zeszlifować drobnym papierem ściernym, by była równa i gładka. Jeśli mamy zamiar zamalować powierzchnię pokrytą farbą olejną, trzeba ją przedtem zmatowić. Używamy do tego nieco grubszego papieru ściernego, najlepiej nałożonego na drewniany klocek albo specjalne narzędzie do ręcznego polerowania. Za pomocą papieru ściernego szlifujemy przed malowaniem stolarkę okienną (jeśli mamy okna drewniane) czy futryny drzwi. Papier ścierny będzie także potrzebny do odnowienia drewnianego parkietu – zdjęcia starej powłoki, a następnie szlifowania przed położeniem kolejnych warstw lakieru. Papierem ściernym szlifuje się również drewniane podłogi czy blaty przed olejowaniem.

  • Odnawiamy meble

    Jeśli chcemy odnowić meble drewniane, najpierw musimy usunąć farbę, lakier czy zniszczoną zewnętrzną warstwę drewna. Potem możemy zdecydować, jakie wykończenie zastosujemy: lakierowanie, olejowanie, malowanie czy technikę decoupage. Odpowiednio wykorzystując właściwości papieru, możemy meble „postarzyć”, uzyskując bardzo ciekawe efekty. Jeżeli marzy nam się zmiana kolorystyki kuchni, a nie możemy pozwolić sobie na generalny remont i wymianę zabudowy, pomoże nam papier ścierny. Wystarczy zmatowić fronty szafek i płytki ceramiczne papierem ściernym, a następnie na nowo pomalować, by uzyskać nowe, ciekawe wnętrze.

  • Na działce i w ogrodzie

    Na działce i w ogrodzie

    Na własnej działce i w ogrodzie znajdziemy mnóstwo zastosowań dla papieru ściernego. Będzie nam potrzebny do odnowienia drewnianych mebli ogrodowych czy elementów architektury ogrodowej. Usuwamy stare, łuszczące się powłoki farby i lakieru, szlifujemy i malujemy albo lakierujemy na nowo. Jeśli chcemy odnowić domek na działce, również oczyścimy i wygładzimy powierzchnie przed malowaniem za pomocą papieru ściernego. Zardzewiałe metalowe ogrodzenie czyścimy najpierw papierem ściernym i drucianą szczotką, a potem dopiero malujemy. Podobnie postępujemy z innymi metalowymi elementami – balustradami, poręczami ławek, latarenkami, kwietnikami itp. Zabrudzone powierzchnie kamienne można zeszlifować, a następnie na nowo zaimpregnować. Drobne naprawy karoserii samochodowej czy polerowanie reflektorów też wykonamy za pomocą papieru ściernego.

  • Prace artystyczne

    Prace artystyczne

    Papier ścierny jest niezbędny podczas wykonywania prac artystycznych i różnych ciekawych gadżetów. Użyjemy go do oczyszczenia powierzchni, zmatowienia jej przed malowaniem albo lakierowaniem czy końcowego polerowania. Mając do dyspozycji lakier bezbarwny do drewna i papier ścierny, możemy wykonać piękne ozdoby do domu, świeczniki czy stojaki na biżuterię. Wystarczy przynieść ze spaceru ciekawą gałąź albo korzeń. Po oczyszczeniu z resztek kory, wygładzeniu nierówności i wypolerowaniu lakierujemy nasze znalezisko i mamy bardzo ciekawy przedmiot do dekoracji domu.

  • Nietypowe zastosowania

    Papier ścierny można wykorzystać w czasie porządków domowych, a mianowicie do czyszczenia fug. Jeśli inne metody ich umycia okazały się nieskuteczne, możemy przeszlifować wierzchnią warstwę fug kawałkiem złożonego papieru. Papier trzymamy prostopadle do ściany i uważamy, żeby nie zarysować glazury. Pasek papieru ściernego położony ostrą warstwą do dołu na pokrywce słoika, którego nie możemy otworzyć, ułatwi nam to – pokrywka przestanie się ślizgać. Drobnoziarnisty papier ścierny skutecznie usunie także nieładne kuleczki z naszych swetrów. Trzeba przecierać je delikatnie, zawsze w jedną stronę, żeby nie zniszczyć tkaniny.

Popularne tagi
  • jak wymienić uszkodzoną klepkę
  • usuwanie kleszcza
  • udrażnianie rur
  • flizowanie
  • surowce wtórne
  • naprawy
  • talia kart
  • gry planszowe
  • sztuczki karciane
  • odnawianie mebli
  • szpachlówka
  • zalanie mieszkania
  • renowacja parkietu
  • tealighty
  • ekologiczne środki czystości
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising