Advertising
Zakumaj.pl

Jak zrobić idealną ściągę?

Opiekun artykułu: gieka
Jak zrobić idealną ściągę?

Jak zrobić idealną ściągę?

Każdy uczeń, czy to gimnazjum, czy też szkoły średniej, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż nie z każdego przedmiotu trzeba być najlepszym i dostawać same czwórki czy piątki. Są takie przedmioty, które po prostu nie wchodzą nam do głowy i podczas sprawdzianów oraz kartkówek musimy posiłkować się starymi, acz nadal bardzo dobrymi sposobami, żeby otrzymać pozytywną ocenę. Fakt faktem, metody takie jak ściągi są niczym innym, jak po prostu oszustwem i to niezbyt mile widzianym przez większość nauczycieli oraz rodziców, jednakże czasami, na przykład w natłoku nauki, uważamy, że nie mamy wyjścia i po prostu musimy sięgnąć po tak drastyczne środki. Jeśli i ty chcesz ściągać na najbliższej klasówce, ale jeszcze nigdy nie robiłeś ściągi, to ten artykuł ci w tym pomoże. Powodzenia w szkole!

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Już samo robienie ściągi może być dla ciebie przydatną nauką. Podczas jej robienia musisz przecież przejrzeć to, co masz zapisane w zeszycie oraz tematy w podręczniku. Chcąc nie chcąc, czegoś przy okazji się nauczysz i być może ściąga wcale nie będzie ci potrzebna.

  • Mała, ale nie mikroskopijna

    Dla wielu osób dużo bardziej stresująca niż samo korzystanie ze ściągi jest myśl o tym, że można zostać złapanym. Z tego też powodu uczniowie robią mikroskopijne ściągi, aby nie były widoczne, kiedy włoży się je do piórnika albo wówczas, gdy schowa się je w dłoni. Niestety, jeśli chcesz na takie ściądze napisać coś więcej niż tylko dwa wzory fizyczne, to potem będzie ci ciężko coś odczytać. Pamiętaj, że samo silne wpatrywanie się w jeden punkt z miną, która sugeruje, że próbujesz coś rozczytać, da nauczycielowi sygnał, że ściągasz. Dlatego też najlepiej, gdyby ściąga rzeczywiście była mała, ale nie mikroskopijna. Ukryjesz ją wówczas w każdym miejscu, a i nie będziesz miał problemów z przeczytaniem jej podczas sprawdzianu.

  • Drukowana

    Drukowana

    Jeszcze do niedawna ściągi, nawet te legendarne – maturalne, pisano ręcznie. Jest to nadal aktualny sposób pod warunkiem, że masz piękne i wąskie pismo. Jeśli zaś piszesz dość dużą czcionką, a na dodatek niestarannie, to zdecydowanie lepszą opcją jest posłużenie się programem komputerowym oraz drukarką. Dzięki temu ściąga, nawet napisana małą czcionką, będzie możliwa do odczytania, a na dodatek dużo bardziej schludna.

  • Hasła i równoważniki zdań

    Hasła i równoważniki zdań

    Pamiętaj również, że ściąga nie jest po to, by wypisać dosłownie wszystkie informacje, które znajdują się w twoim podręczniku lub w notatkach z lekcji. Mijałoby się to z celem i już po pierwszym temacie przepisanym do ściągi, trudno byłoby ci się potem odnaleźć. Ściąga jest po to, byś mógł szybko przypomnieć sobie to, co za nic nie chciało ci wejść do głowy. Dlatego też nie pisz na niej pełnych zdań, a jedynie skojarzenie, równoważniki zdań, jakieś hasła i odwołania, które natychmiast będą ci się kojarzyć. Jeśli na przykład nie jesteś w stanie zapamiętać skutków danej bitwy, to wypisz je sobie tylko po jednym słowie, co odblokuje ci pamięć podczas sprawdzianu. Jeśli chciałbyś zapisać wszystko pełnymi zdaniami, utonąłbyś w ściągach.

Popularne tagi
  • gimnazjum
  • sprawdziany
  • ściągi
  • szkoła średnia
  • edukacja
  • nauka
  • kartkówki
Advertising
Advertising
Advertising
Zobacz również
    Advertising
    Zobacz również