Zakumaj.pl

Jak ugotować zdrowy barszcz z buraków?

Wymagany czas: 1 godz.
Jak ugotować zdrowy barszcz z buraków?

Barszcz z buraków o pięknym, purpurowym kolorze to z pewnością jedna z najzdrowszych zup, jakie można podać. Prz tym bardzo smaczna. Dzięki skorzystaniu przy jej gotowaniu z buraków, można znaleźć w niej magnez, żelazo oraz inne składniki wpływające na poprawę funkcjonowania układu krwionośnego. Barszczyk polecany jest wszystkim, którzy potrzebują wsparcia dla zdrowia lub chcą zachować dobre samopoczucie.

 • Potrzebne składniki spożywcze

  Potrzebne składniki spożywcze

  Zrobienie smacznej zupy wymaga określonych składników spożywczych o dobrej jakości. Wśród nich najważniejsze są:

  * 3 buraki,

  * 2 ząbki czosnku,

  * 2 marchewki,

  * 1 pietruszka,

  * 1/4 selera,

  * mięso wołowe z kością,

  * liść laurowy,

  * majeranek,

  * ziele angielskie,

  * ocet,

  * cukier,

  * pieprz,

  * sól.

 • Krok pierwszy

  Krok pierwszy

  Mięso dokładnie oczyścić pod bieżącą wodą. Włożyć do dużego garnka i zalać 2 litrami zimnej wody. Podgotować mięso przez chwilę, a gdy woda zagotuje się i powstanie piana – zebrać ją z powierzchni wywaru.W czasie kiedy mięso będzie się podgotowywało, można zająć się burakami. Obrać je dokładnie ze skórki i przemyć, a następnie pokroić na plasterki. Jeżeli są bardzo duże plasterki, można przekroić na pół.

 • Krok drugi

  Krok drugi

  Pozostałe warzywa również umyć pod zimną wodą i pozbawić skórki. Seler można pozostawić w kawałku, a pietruszkę oraz marchewkę pokroić albo na plasterki, albo na podłużne paski. Czosnek także obrać. W przypadku czosnku nie należy dawać więcej, niż jest to podane w przepisie, ponieważ mogłoby dojść do zdominowania smaku zupy przez niego.

 • Krok trzeci

  Krok trzeci

  Pokrojone warzywa – buraki i włoszczyznę – dodać do podgotowanego mięsa. Dodatkowo umieścić w garnku czosnek, 2 liście laurowe, 2 ziela angielskie i dolać 1 łyżkę octu, doprawić szczyptą przyprawy typu Vegeta. Ponownie gotować wszystko, tym razem do całkowitego zmięknięcia warzyw. Gdy do tego dojdzie, przecedzić barszcz przez sitko i znów postawić w garnku na piecu, doprawiając solą, pieprzem, cukrem. Podgrzewać 2 minuty i dopiero wtedy podawać z dowolnymi dodatkami – z ziemniakami lub jako napój do krokietów.