Zakumaj.pl

Na czym polega leczenie muzyką?

Na czym polega leczenie muzyką?

Mowa tu o muzykoterapii, dziedzinie, która wykorzystuje muzykę i jej elementy do przywrócenia zdrowia i poprawienia stanu emocjonalnego, fizycznego i umysłowego. Dźwięk towarzyszy nam od urodzenia, a nawet w życiu płodowym miał już dla nas duże znaczenie. Wykorzystywanie go w formie muzyki do terapeutycznych celów ma wysokie znaczenie. Muzykoterapię dzieli się na aktywną i receptywną. W pierwszym przypadku chodzi o aktywność czyli: grę na instrumentach, śpiew oraz ruch przy muzyce. Muzykoterapia receptywna polega natomiast na słuchaniu muzyki w celach odprężenia i relaksu. Przy okazji tej techniki wykorzystuje się wizualizację, która pomaga w zaburzeniach psychicznych i psychosomatycznych.

 • Dla kogo jest muzykoterapia?

  Dla kogo jest muzykoterapia?

  Ludzie niechętnie biorą udział w muzykoterapii ze względu na brak talentu w tym kierunku. Jest to błąd, gdyż dziedzina ta nie wymaga najmniejszych umiejętności muzycznych. Mogą w niej uczestniczyć osoby o nawet bardzo dużym stopniu niepełnosprawności. Jedynym przeciwwskazaniem jest epilepsja psychogenna i głębokie stany psychotyczne. Muzykoterapia nie stosuje ocen artystycznych.

 • Wizualizacja przy muzyce

  Jest pierwszym krokiem w realizacji marzeń czy poprawy samopoczucia. Odpowiednio dobrana do potrzeb pacjenta już po pierwszej sesji wykazuje dużą skuteczność. Muzyka pozwala ludzkiej wyobraźni na kreowanie celów.

 • Relaksacja przy muzyce

  Służy głównie w radzeniu sobie ze stresem i pozbyciu się napięcia przy odpowiedniej muzyce. Muzykoterapeuta przygotowuje ćwiczenia relaksacyjne, które pozwalają na świadome kontrolowanie i korygowanie napięć mięśniowych. Za sprawą relaksacji z muzyką pacjent zaczyna mieć kontrolę nad swoją psychiką, wie co czuje i potrafi nazwać emocje nim kierujące.

 • Ćwiczenia oddechowe

  Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest jego dotlenienie. Ćwiczenia oddechowe praktykowane w muzykoterapii uczą prawidłowego oddechu i jego kontrolowania. Dzięki tym ćwiczeniom pacjenci odzyskują dobre samopoczucie i poprawę zdrowia.

 • Jak działa muzyka?

  Jak działa muzyka?

  Muzyka może wywoływać różne reakcje naszego organizmu. Muzykoterapeuta musi określić Twoje potrzeby i dopasować ją do nich. Muzyka spokojna z reguły pomaga pozbyć się stresu, napięć i odzyskać wewnętrzną równowagę. Muzyka rytmiczna z towarzyszeniem bębnów może natomiast korzystnie wpłynąć na pracę serca, podnieść ciśnienie krwi i pobudzić do działania.

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz