Advertising
Zakumaj.pl

Praca po studiach – jak ją znaleźć?

Opiekun artykułu: angi
Praca po studiach – jak ją znaleźć?

Praca po studiach – jak ją znaleźć?

Od niedawna możemy zaobserwować kryzys studiowania. Już nikt nie ukrywa, iż samo ukończenie trzyletnich czy też pięcioletnich studiów nie daje żadnej gwarancji otrzymania pracy i tak naprawdę tylko w niewielu przypadkach zwiększa szanse potencjalnego kandydata. Nie daj sobie jednak wmówić, iż trud, który włożyłeś w studiowanie, całkiem poszedł na marne. Po pierwsze, w wielu ogłoszeniach znajdziesz wymóg wyższego wykształcenia. Po drugie zaś, nawet jeśli nie są to łatwo mierzalne umiejętności, to czegoś jednak się nauczyłeś i zdobyłeś jakąś wiedzę. Warto wykorzystywać wszystko, co może ci pomóc w znalezieniu odpowiedniej dla ciebie pracy. Jak to zrobić? Przekonaj się sam, czytając poniższy artykuł.

Advertising
Advertising
  • Nie daj sobie wmówić, że nie masz szans

    Podczas gdy ty rekrutowałeś się na studia, duża część twoich znajomych ze szkoły średniej zaczynała udzielać się w rodzinnym biznesie, szukała pracy sezonowej, wyjeżdżała za granicę. Wówczas o tym nie myślałeś, ale teraz już wiesz, że oni zdobywali doświadczenie, a ty siedziałeś na wykładach i po nocach uczyłeś się do egzaminów, czego efekt jest taki, że teraz większości tych informacji nie pamiętasz. Rysuje się z tego całkiem nieprzyjemny, co najmniej dla ciebie, obraz. Nie załamuj się jednak i nie pozwól sobie wmówić, że czas na studiach był całkiem zmarnowany, a ty teraz nie masz szans, żeby znaleźć pracę. Jeśli będziesz tak sobie myślał, to rzeczywiście może ci się nie udać. Musisz uwierzyć w to, że studia mogą stać się twoją kartą przetargową. To na nich uczyłeś się samodzielnego myślenia, wyszukiwania informacji, korzystania z różnych źródeł, pisania dłuższych i krótszych tekstów, a także wystąpień publicznych.

  • Doświadczenie zawodowe

    Doświadczenie zawodowe

    Największy problem może pojawić się wtedy, kiedy okaże się, że nie masz czego wpisać w rubryce „Doświadczenie” podczas tworzenia swojego CV. Od 25-latka natomiast zazwyczaj oczekuje się, że coś już w swoim życiu pożytecznego robił. Jeśli nie masz jednak ze sobą żadnej pracy zarobkowej – sezonowej, wakacyjnej, dorywczej – wówczas musisz ratować się stażami, praktykami oraz wolontariatem. Oczywiście, najlepiej, gdybyś pomyślał o tym już na studiach. Jest wiele różnych projektów realizowanych na zasadzie wolontariatu, gdzie można zdobyć doświadczenie. Akademia Przyszłości, Projektor, program stażowy Kurs na Kulturę – to tylko przykłady całej rzeszy programów, w których ty, jako student, możesz brać udział. Bardzo często takie programy angażują także młodych absolwentów – to dla ciebie duża szansa, jeśli nie możesz znaleźć pracy od razu. Aby nie siedzieć bezczynnie, zostać wolontariuszem albo stażystą, a twoje CV będzie się powiększać.

  • Wygląd CV

    Wygląd CV

    Do niedawna był tylko jeden możliwy wygląd każdego CV – prosty, elegancki, bez szaleństwa, ekstrawagancji, plam kolorystycznych. Czarno-biały, czasem nawet bez zdjęcia. Obecnie, kiedy nie jest łatwo znaleźć dobrą pracę, trzeba się jakoś wyróżnić, zaprezentować, zwrócić na siebie uwagę. Dlatego też twoje CV wcale nie musi być nudne i zwyczajne. Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia, ale pokażesz, że jesteś osobą kreatywną, myślącą samodzielnie, odważną, to z całą pewnością rekruter albo potencjalny pracodawca się tobą zainteresuje. Nie musisz być wcale profesjonalnym grafikiem, aby ozdobić swoje CV. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zainspiruj się życiorysami fotografów, artystów, freelancerów – oni najczęściej wykazują dozę szaleństwa przy ich tworzeniu.

  • Szukaj aktywnie

    Nie możesz podchodzić do szukania pracy z nastawieniem „mam wykształcenie wyższe i jakaś praca mi się należy”. Niestety, to nieprawda. Musisz jeszcze trochę się napracować, aby zacząć karierę zawodową, nie licz więc, że praca sama ci z nieba spadnie. Musisz jej najpierw bardzo aktywnie szukać, ale nie rób tego na chybił trafił. Zastanów się, gdzie chciałbyś pracować, jakie umiejętności dały ci twoje studia i dopiero wówczas poszukaj firm z danej branży. To właśnie do nich, w pierwszej kolejności, wyślij swoje starannie przygotowane CV oraz listy motywacyjne (do każdej firmy inny!). Takie szukanie może trochę potrwać, jednak masz szansę zdobyć swoją pracę marzeń. Dopiero kiedy ta metoda zwiedzie, zacznij rozszerzać krąg poszukiwań.

Popularne tagi
  • brak doświadczenia
  • wykształcenie
  • jak zostać freenalcerem
  • jak znaleźć pracę po studiach
  • co robić na bezrobociu
  • zwolnienie
  • jak się zabrać do szukania pracy
  • bezrobocie
  • jak znaleźć pracę bez doświadczenia
  • transport
  • wyjazd
  • zajęcia dla bezrobotnego
  • aktywne szukanie pracy
  • wolontariat
  • pasje
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising