Zakumaj.pl

Sposoby na krwawiące dziąsła

Krwawiące dziąsła to problematyczna, a czasem nawet bolesna dolegliwość, którą trzeba leczyć dla bezpieczeństwa nie tylko zębów, ale i całego ciała. Podrażnione dziąsła mogą stać się przyczyną zakażenia krwi w całym organizmie, co stanowi istotne niebezpieczeństwo. Już pierwsze krwawienia powinny zmotywować do leczenia i wzmacniania dziąseł.

Sposoby na krwawiące dziąsła
 • Przyczyny krwawienia dziąseł

  Przyczyny krwawienia dziąseł

  Różne są przyczyny krwawiących dziąseł, jednak żadnej nie należy ignorować. Bardzo często krwawienie pojawia się przy przeziębieniu, w którym występuje katar. Zaczyna się wtedy oddychać przez usta, a to powoduje wyschnięcie śluzówki w jamie ustnej i podatność na podrażnienia oraz urazy przy myciu zębów. Samo mycie jest równie niebezpieczne dla dziąseł, jeżeli nie jest ono wykonywane prawidłowo albo zbyt mocno. Dziąsła to wrażliwe elementy ciała i łatwo o ich podrażnienie. Jeżeli dziąsła krwawią codziennie i nie jest możliwe by był to wynik urazów w czasie mycia można podejrzewać, że jest to przyczyna niedoboru witamin, niedokrwistości, a nawet cukrzycy.

 • Mycie zębów

  Mycie zębów

  Gdy w czasie mycia zębów zobaczy się w pianie czerwone ślady krwi lub rozchylając usta dostrzeże się ślady na zębach i dziąsłach trzeba zwrócić uwagę na sposób szczotkowania zębów. Zbyt mocny nacisk oraz szorowanie szczoteczką po krawędziach między zębem a dziąsłem może doprowadzić do otarcia naskórka i tym samym do pojawienia się krwi. Lepiej myć zęby delikatnie i przez 3 minuty, niż mocno i krótko, co wcale nie jest dobrym sposobem na usunięcie brudu. Istotny jest także rodzaj szczoteczki. Każdy ma inną wrażliwość jamy ustnej, jednak twarda szczoteczka częściej powoduje urazy – bezpieczniej jest wymienić ją na szczoteczkę o miękkim lub średnim stopniu twardości.

 • Płukanki do ust

  Sprawdzonym domowym sposobem na poprawę stanu dziąseł oraz zmniejszenie ich krwawienia są płukanki. Powodują one delikatne ściąganie skóry dziąseł, przez co nie są one tak wrażliwe na urazy. Najczęściej do płukanek wykorzystuje się szałwię. Parzona przez 10 minut, przestudzona szałwia nadaje się do płukania nawet kilka razy dziennie. Podobnie skutecznie działają napary z rumianku. Również dentysta, po zapoznaniu się z problemem, może zlecić wykonanie w aptece ziołowej mieszanki, która zapobiegnie krwawieniu oraz rozwojowi bakterii. Jeśli nie ma się zaufania do ziół warto wykorzystać płyny do płukania ust przeznaczone do osób z wrażliwymi zębami.

 • Zdrowa dieta

  Zdrowa dieta

  Im mniej witamin w organizmie tym łatwiej dochodzi do wysuszenia skóry, pękania jej, a także długiego leczenia. Brak witamin często objawia się w obrębie jamy ustnej, w tym – krwawiącymi dziąsłami. Żeby do tego nie dopuścić lub zapobiegać należy wzbogacić dietę w produkty zawierające dużo witaminy C, wspomaga odporność oraz witaminy K, poprawia krzepnięcie i krążenie krwi. Witaminy C jest wiele w owocach cytrusowych i jabłkach, a także w zielonych warzywach, natomiast witaminę K można znaleźć w brokułach, awokado, salacie, którymi należy wzbogacić swoją dietę.

Komentarze (2)
 • w.marta 94.254.227.*

  W przypadku problemów z zębami jak i z dziąsłami nie ma, na co zwlekać. Mamy jedne zęby, które muszą nam służyć do końca życia. W związku z tym powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej. Powinniśmy chodzić na wizyty kontrolne dwa razy do roku. Stosować różne pasty do zębów i odpowiednią twardość szczoteczki do zębów. Gdy tylko zauważymy jakieś dolegliwości powinniśmy pójść do dentysty. Im wcześniej odbędzie sie nasza wizyta tym lepiej dla naszych zębów i dziąseł. Dzięki wskazówkom od specjalisty będziemy mogli dobrze dbać o zęby.

 • Ali 86.191.130.*

  Ja (32 lata) mialam problemy z dziaslami do tego stopnia, ze krwawienie wystepowalo nawet, gdy zeby/dziasla nie byly dotykane. Po prostu czulam nagle krew w buzi i najgorzej jak zdarzalo sie to w pracy czy na jakims spotkaniu. Odwiedzilam wielu stomatologow, mam super zdrowa diete, probowalam dziesiatki past, masci, plynow itd. W koncu znalazlam stomatologa i sposob, ktory pomogl mojej jamie ustnej:

  1) dokladne oczyszczenie z kamienia ,przede wszystkim tego pod dziaslami!!!! Najlepiej u dentysty, ktory specjalizuje sie w chorobach przydziaslowych- periodontolog

  2) waterpick- kazdego dnia- najpierw bedzie mocno krwawic, ale po kilku tyg. widac OGROMNA roznice!!! (urzadzenie drogie, ale na lata; w moim modelu mozna wymieniac koncowki, wiec cala rodzina moze z tego korzystac)

  3) plyn do plukania jamy ustnej- uzywac kazdego dnia przed snem

  3) masc, ale leczy wszelkie dolegliwosci dziaslowe (probowalam dziesiatki roznych innych masci i nic nie moze sie rownac z tym cudenkiem)

  4) regularne usuwanie kamienia u stomatologa - co 2 miesiace (po roku czasu co 3m-ce)

  Efekt= zdrowe rozowe dziasla i swiezy oddech:-)

  Ps. Jak krwawienie wystepuje przy koronie, to warto sprawdzic czy zle dopasowana/osadzona korona nie jest przyczyna zapalenia dziasla

 • 1
Dodaj komentarz