Zakumaj.pl

Sposoby na powstrzymanie krwawienia z nosa

Sposoby na powstrzymanie krwawienia z nosa

Krwawienie z nosa może przytrafić się każdemu, chociaż najczęściej występuje u dzieci między 2 a 12 rokiem życia. Najczęściej powodowane jest przez uszkodzenie naczyń krwionośnych znajdujących się w błonie śluzowej nosa. Jeżeli krwawienie nie pojawia się bardzo często, lecz jest jedynie okazyjne, wizyta u lekarza nie jest konieczna, choć może ono oznaczać osłabienie organizmu. Czasami trwa chwilę, czasami jest dłuższe, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak je zatamować.

 • Pozbycie się skrzepów

  Pozbycie się skrzepów

  Pierwszym krokiem przy powstrzymywaniu krwawienia z nosa powinno być wydmuchanie skrzepów. Przeszkadzają one naczyniom krwionośnym w zamykaniu się, dlatego trzeba pozbyć się ich poprzez jedno, mocne dmuchnięcie. Dzięki temu naczynka zaczną się obkurczać, krwawienie będzie mniejsze i szybko ustanie. Przy niewielkim krwawieniu jest to wystarczający sposób na szybkie uporanie się z sytuacją.

 • Chłodny opatrunek

  Chłodny opatrunek

  Zatamowanie krwawienia będzie szybsze i skuteczniejsze, jeżeli położy się na nim chłodny okład. Wystarczy do tego zwilżony wacik albo kawałek gazy, który można wygodnie wprowadzić do dziurki nosa. Dzięki przenikaniu chłodu w głąb nosa można zmniejszyć ból oraz przyśpieszyć zasklepianie się naczynek. Warto przez kilka minut oddychać przez usta, dzięki czemu krew nie będzie miała przeszkód, aby krzepnąć.

 • Skuteczny ucisk

  Gdy opatrunek został wprowadzony do nosa, można rozpocząć jego uciskanie. Nos najlepiej i najwygodniej uciskać kciukiem oraz palcem wskazującym. Powinno to trwać 5 minut. Po tym czasie sprawdza się, czy krwawienie ustało. Jeżeli nie, wymienia się opatrunek i rozpoczyna ponowne uciskanie. Po ustąpieniu krwawienia warto przytrzymać gazę lub wacik w nosie jeszcze przez 15 – 20 minut.

 • Zimny kompres

  Zimno jest przydatne w leczeniu wszelkich krwotoków, ponieważ dzięki niemu obkurczają się naczynia krwionośne i krwawienie zmniejsza się stopniowo. W związku z tym warto przygotować okład z kostek lodu zawiniętych w ręcznik lub w bawełnianą ścierkę. Taki kompres można położyć albo bezpośrednio na nosie, albo nieco wyżej, między nosem a czołem, żeby zimno nie działało bezpośrednio na pęknięte naczynka.

 • Maści na nos

  Maści na nos

  W aptekach można znaleźć maści z antybiotykami, które są pomocne w czasie krwawienia z nosa, zwłaszcza jeżeli zdarza się ono bardzo często. Są one wprowadzanie do nosa i zapobiegają rozwojowi baterii, wirusów, grzybów, które mogą powodować problemy z błoną śluzową oraz jej pękanie i tym samym krwawienia. Poza maściami, które są stosowane tylko w niektórych przypadkach, warto dostarczać organizmowi dużą dawkę witaminy C. Wzmacnia ona naczynia krwionośne, dzięki czemu nie są podatne na pęknięcia.

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz