Zakumaj.pl

Świąteczny obiad – pieczeń z indyka

Świąteczny obiad – pieczeń z indyka

Obiad świąteczny jest tak samo istotny, jak śniadanie. Żeby był wyjątkowy, warto zadbać o podanie ciekawej potrawy. Zwykły kurczak, którego jada się często, może nie być kuszącym daniem, lecz inaczej wygląda sprawa z indykiem. Jest rzadko jadany, mimo że bardzo zdrowy, dlatego warto go wykorzystać w świątecznym czasie i przygotować pieczeń. Nadaje się ona zarówno na obiad, jak i na kanapki.

 • Potrzebne produkty

  Potrzebne produkty

  Wykonanie pieczeni wymaga przygotowania niezbędnych składników spożywczych. Wśród nich znajduje się przede wszystkim:
  * 1,5 kg piersi z indyka,
  * 500 ml bulionu,
  * 100 ml białego wina,
  * 100 ml oleju,
  * 2 pomarańcze,
  * 2 cebule,
  * 4 łyżki dżemu pomarańczowego,
  * pieprz,
  * sól.
  Bulion może być albo warzywny, albo z mięsa, albo z kostki, co zaoszczędzi czas podczas przygotowania pieczeni. Przyda się również brytfanna lub wysoka forma do pieczenia ciast.

 • Etap pierwszy

  Przygotować dowolnie wybrany bulion. Pomarańczę dokładnie umyć, po czym zetrzeć skórkę na tarce z drobnym oczkami. Sok z owocu wycisnąć do pojemnika.Bulion przelać do dużej miski, a następnie dodać do niego sok z pomarańczy, skórkę, przygotowane wcześniej wino i 1/4 łyżeczki soli. Cebulę obrać z łupinek i pokroić na plasterki. Wrzucić do przygotowanej mikstury, zamieszać, a na koniec dodać do niej umytą pierś z indyka. Dobrze zanurzyć i pozostawić na 12 godzin w lodówce. Warto od czasu do czasu przewrócić mięso, żeby dokładnie nasiąkło miksturą z każdej strony.

 • Etap drugi

  Etap drugi

  Po upływie odpowiedniego czasu można przejść do dalszego działania. Pierś z indyka przełożyć do czystej brytfanny. Mięso oblać marynatą przecedzoną przez sitko, po czym dodać do całości olej. Można delikatnie natrzeć indyka olejem, ale nie za mocno. Posypać solą i pieprzem.

 • Etap trzeci

  Etap trzeci

  Włożyć brytfannę do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na 90 minut. Od czasu do czasu otwierać piekarnik i podlewać marynatą z brytfanny. Po wymaganym czasie posmarować wierzch pieczeni dżemem i ponownie wsunąć do piekarnika, tym razem na 30 minut. Po tym czasie wyjąć pieczeń z piekarnika i przed jej podaniem pozwolić jej poleżeć 10 minut.Nadaje się bardzo dobrze zarówno jako danie do jedzenia na ciepło, z warzywami, jak i na zimno z chlebem i świątecznym chrzanem.