Zakumaj.pl

Jak stworzyć sezonową rabatę jednogatunkową?

Jak stworzyć sezonową rabatę jednogatunkową?

Rabatę jednogatunkową obsadza się tylko jednym gatunkiem kwiatów, za to mogą one występować w wielu kolorach. Z odmian o różnej barwie powstaje wielokolorowa mozaika, gdyż na rabacie jednogatunkowej nie tworzy się wyraźnych wzorów, jak na kwietniku. Nie stosuje się także obwódek. Rabata jednogatunkowa nie jest kłopotliwa w pielęgnacji, gdyż rosnące na niej rośliny mają takie same wymagania co do podłoża, nasłonecznienia i podlewania. Natomiast w odróżnieniu od rabaty wielogatunkowej, zdobiącej ogród przez cały sezon, ta jest dekoracyjna jedynie w czasie kwitnienia posadzonych roślin. Jak stworzyć sezonową rabatę jednogatunkową, dowiesz się z tego artykułu.

 • Kształt i rozmiar rabaty

  Kształt i rozmiar rabaty

  Rabaty można znaleźć w każdym ogrodzie. Mogą mieć różne rozmiary i charakter. Decydując się na założenie rabaty, musimy być świadomi, ile czasu możemy poświęcić na jej pielęgnację, aby później w eksponowanym miejscu w naszym ogrodzie nie straszyła zachwaszczona grządka z uschłymi pędami przekwitłych roślin. Kształt rabaty należy dopasować do stylu ogrodu, dostępnego miejsca i oczywiście naszych upodobań. Rabaty mogą być po prostu prostokątne (najbardziej typowy wybór przy rabacie jednogatunkowej) lub zamknięte liniami falistymi, o nieregularnych kształtach.

 • Umiejscowienie rabaty

  Rabaty można zakładać w różnych miejscach. Ładnie prezentują się na tle krzewów, ogrodzenia albo ściany budynku. Ciekawie będzie wyglądała rabata poprowadzona wzdłuż ścieżki.

 • Przygotowanie gleby

  Przed posadzeniem kwiatów należy odpowiednio przygotować podłoże. Ziemia powinna zostać starannie przekopana i odchwaszczona oraz zasilona nawozem, najlepiej organicznym (kompostem lub obornikiem). Warto także sprawdzić odczyn gleby i ewentualnie zakwasić ją lub odkwasić, w zależności od wymagań roślin, które mamy zamiar posadzić na rabacie. Prace te wykonuje się w marcu – kwietniu albo we wrześniu.

 • Jak wybrać rośliny na rabatę?

  Jak wybrać rośliny na rabatę?

  Rabaty jednogatunkowe najczęściej obsadza się roślinami jednorocznymi lub dwuletnimi, czasem bylinami, w tym roślinami cebulowymi. Wybierając rośliny na rabatę, należy dobrać je do stanowiska (słoneczne, półcieniste) i rodzaju gleby na rabacie. Dopiero po określeniu, które rośliny są dla nas odpowiednie ze względu na warunki, możemy wybrać te, których wygląd i termin kwitnienia nam odpowiada. Należy jednak uwzględnić, czy będą one pasowały do naszego ogrodu, zarówno ze względu na pokrój, jak i kolor kwiatów.

 • Przykładowe kwiaty na rabatę jednogatunkową

  Przykładowe kwiaty na rabatę jednogatunkową

  Mało wymagające i łatwe w pielęgnacji są typowe rośliny ogrodowe, takie jak bratki, niezapominajki, astry czy aksamitki. W miejscach zacienionych można posadzić funkie albo fiołki. Stanowiska słoneczne lubią na przykład liliowce, piwonie, floksy. Na rabacie pięknie prezentują się także cynie, tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki, krokusy, stokrotki, żeniszki, dalie, szałwie, pelargonie rabatowe, chryzantemy.