Advertising
Zakumaj.pl

Jak znaleźć sobie hobby?

Opiekun artykułu: ewah
Jak znaleźć sobie hobby?

Jak znaleźć sobie hobby?

Bardzo prostym sposobem na podniesienie samooceny i zwiększenie własnej atrakcyjności jest posiadanie ciekawego hobby. Jeżeli w wolnym czasie zajmujesz się czymś interesującym, stajesz się bardziej pewny siebie, łatwiej jest ci zdystansować się do codziennych problemów i masz o czym rozmawiać w towarzystwie. Dlatego warto poświęcić się jakiejś pasji. Z artykułu dowiesz się, jak można znaleźć sobie hobby.

Advertising
Advertising
  • Twoje mocne strony

    Zanim wybierzesz dziedzinę, której się poświęcisz, powinieneś uświadomić sobie, jakie są twoje mocne strony. Zastanów się, co potrafisz i co lubisz robić. Mogą to być bardzo różne czynności, niekoniecznie związane z pracą, którą na co dzień wykonujesz. Weź także pod uwagę to, o czym marzysz albo co czasem przychodzi ci do głowy. Wszystko, co wymyślisz, koniecznie zapisz na kartce. Znajdą się tam bardzo różne rzeczy, zupełnie ze sobą nie związane: robię doskonałe kanapki, umiem wychować psa, potrafię pomalować mieszkanie, uwielbiam tańczyć, fascynują mnie skoki spadochronowe, chciałbym jeździć quadem, potrafię robić na drutach… Kiedy już sporządzisz taką listę, możesz te zapisy uporządkować, podzielić na dziedziny. Druga sprawa to twoje cechy. Wynotuj na drugiej kartce, jaki jesteś. Może punktualny, odpowiedzialny, systematyczny, dobrze zorganizowany? A może kreatywny, o dużej wyobraźni, poczuciu wolności, z trudem podporządkowujący się autorytetom? Skup się na swoich zaletach. Ponieważ uświadomić sobie swoje pozytywne cechy jest dużo trudniej niż wady, możesz mieć pewne problemy z tą listą. Dlatego poproś osobę, której ufasz, by pomogła ci skompletować zestawienie twoich zalet.

  • Jakim jesteś człowiekiem?

    Teraz, kiedy wiesz już, jakie są twoje mocne strony, zastanów się, co cię cechuje jako człowieka. Czy jesteś sprawny fizycznie i lubisz dużo przebywać na wolnym powietrzu, czy raczej jesteś domatorem? Wolisz podróżować, czy przesiadywać w domu z książką? Jaki jest stan twojego zdrowia? Czy masz dobry wzrok? Jaką masz sylwetkę? Czy jesteś osobą spokojną i flegmatyczną, czy raczej cholerykiem z temperamentem? Czy lubisz dzieci, zwierzęta, podróże? Jaka jest twoja kondycja finansowa? Ile czasu zajmuje ci praca zawodowa? Jakie masz obowiązki rodzinne? Kiedy odpowiesz na te i wiele podobnych pytań, które przyjdą ci do głowy, będziesz mógł przystąpić do wyboru swojego hobby. Jeżeli jesteś spokojnym domatorem, który ma wolny czas jedynie w niektóre weekendy i wieczorami, nie wybierzesz zajęcia, które wymaga codziennego zaangażowania albo dłuższych podróży. Z kolei osoba zdrowa, aktywna fizycznie, przebywająca dużo na powietrzu raczej zdecyduje się na sport niż pasję kolekcjonerską. Pamiętaj jednak, że tu nie ma żadnych ograniczeń, poza ewentualnie problemami zdrowotnymi. Poważna wada serca raczej wyklucza wybór wspinaczki górskiej czy skoków spadochronowych jako hobby.

  • Jak znaleźć swoją pasję?

    Przeanalizuj przygotowane wcześniej notatki na swój temat i wypisz wszystkie zajęcia, które przyjdą ci do głowy. Powtórz ten przegląd kilka razy, pojawiać się będą bowiem coraz to nowe pomysły. Zapisuj także wszystko, o czym pomyślisz, czytając prasę, rozmawiając z ludźmi, oglądając telewizję. Kiedy zgromadzisz już sporo pomysłów, przejrzyj je i wybierz najciekawsze. Na jeden z nich się zdecyduj – to będzie właśnie twoje nowe hobby. Może się okazać, że równie atrakcyjne wydadzą ci się dwie skrajnie różne propozycje, na przykład turystyka rowerowa i odnawianie mebli. Nie ma problemu. W czasie, gdy nie podróżujesz, będziesz zajmował się meblarstwem – chociażby w sezonie zimowym.

  • Na co warto zwrócić uwagę?

    Zanim rozwiniesz skrzydła, zbierz trochę informacji na temat twojej nowej pasji. Poszukaj w Internecie, kup lub wypożycz książkę na ten temat, poczytaj prasę. Może się okazać, że wybór nie był jednak najlepszy i zdecydujesz się na inne hobby. Zanim zakupisz drogi sprzęt czy zainwestujesz w kosztowne szkolenie, kup rzeczy używane i ogranicz się do wiedzy powszechnie dostępnej. Może się okazać, że na przykład masz za mało miejsca w domu do majsterkowania albo twoje warunki fizyczne nie są odpowiednie do uprawiania danej dyscypliny sportu. Pamiętaj także, że hobby to twoje dodatkowe zajęcie, masz jeszcze obowiązki zawodowe i rodzinne. Jeśli oddając się swojej pasji, zaniedbujesz rażąco pracę, szkołę czy rodzinę, nie jest dobrze. Popadłeś w uzależnienie i jak najszybciej powinieneś coś z tym zrobić. Uprawianie hobby uzależnieniem nie jest.

Popularne tagi
  • rozum
  • dobry mąż
  • radzenie sobie ze stresem
  • spanie
  • jak znaleźć inspirację
  • twarz
  • oszczędzanie czasu
  • wiara w swoje możliwości
  • seksowna kobieta
  • pieprzyk na czole
  • jak wzmocnić swoją autoafirmację
  • stan umysłu
  • wspólne spanie
  • ruch
  • kształt nosa
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising