Advertising
Zakumaj.pl

Co robić, aby mieć zdrowe stawy?

Opiekun artykułu: guffy
Co robić, aby mieć zdrowe stawy?

Co robić, aby mieć zdrowe stawy?

Chcesz być aktywny, energiczny, sprawny i w dobrym humorze? Aby tak się stało, trzeba spełnić wiele warunków, ale jeden z nich jest oczywisty: musisz mieć zdrowe stawy. Stawy to ruchome połączenia kości, dzięki którym możemy się ruszać. Gdyby nie one, nie moglibyśmy chodzić, schylać się, zgiąć ręki. Powinniśmy zatem o nasze stawy starannie dbać. Sądząc jednak po tym, jak wiele osób uskarża się na problemy ze stawami, nie bardzo nam to wychodzi. Co robić, by mieć zdrowe stawy, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Należy unikać zarażenia chlamydiami (jest to infekcja przenoszona drogą płciową). Chlamydie zaburzają pracę układu odpornościowego, co powoduje, że organizm osłabia stawy.

Wskazówki:

Aby zachować stawy w dobrej kondycji, trzeba kupić dobry materac do łóżka. Ważne jest również to, czy krzesło, na którym siedzisz w pracy, umożliwia zachowanie odpowiedniej pozycji.

  • Dlaczego stawy nam dokuczają?

    Dlaczego stawy nam dokuczają?

    Stawy to bardzo skomplikowane urządzenia. Najważniejsza jest chrząstka stawowa, dzięki której połączenie kości jest miękkie, nie ma tarcia między nimi. Funkcję amortyzatora ułatwia maź stawowa. Jeszcze jeden ważny element to przyczepy mięśni i ścięgien. Na skutek niewłaściwego trybu życia (nieodpowiednia dieta, brak ruchu, nadmierne obciążanie stawów z powodu niewłaściwych nawyków lub zbyt dużej masy ciała) stawy zużywają się i niszczą. Kiedy pojawia się ból i zauważamy, że coś się dzieje, przeważnie procesy zwyrodnieniowe są już bardzo zaawansowane. Pojawia się ból i sztywność stawów i ze zdrowej, sprawnej osoby stajemy się kimś, kto nie może sprostać wszystkim życiowym zadaniom z powodu ograniczeń ruchowych. Stwierdzamy, że na starość to normalne i godzimy się z losem – a przecież można takim problemom zapobiec.

  • Jaka jest rola diety?

    Jaka jest rola diety?

    Rola diety w przypadku problemów ze stawami jest bardzo istotna. Przede wszystkim właściwy dobór składników odżywczych zabezpiecza nasze stawy przed zniszczeniem chrząstki i uszkodzeniem. To jest bardzo istotny element profilaktyki. Aby zachować zdrowe stawy, powinniśmy dostarczać organizmowi kwasów Omega3, witamin D, C i B, wapnia oraz bioflawonoidów, chroniących nas przed wolnymi rodnikami. W naszej diecie powinien się pojawić nabiał, ryby, zielone warzywa i owoce. Drugi aspekt związany jest z naszą wagą. Każdy nadmiarowy kilogram to obciążenie stawów, tak więc jeżeli przytyliśmy z powodu niewłaściwej diety, warto to zmienić. Każdy kilogram, który stracimy, to dobrodziejstwo dla naszych stawów.

  • Dobroczynny ruch

    Dobroczynny ruch

    Wiadomo, że narząd nieużywany zanika. Dlatego jeśli za mało się ruszamy, nasze stawy nie muszą pracować i sztywniejemy. Ruch jest zbawienny dla ich funkcjonowania, zapewnia chrząstce elastyczność, dzięki której spełnia ona swoje funkcje. Jeśli długo pracujemy w pozycji siedzącej, po wstaniu mamy wrażenie, że nasze ruchy są wymuszone, tracą płynność. Dlatego trzeba robić przerwy w pracy mniej więcej co godzinę, by się rozruszać i nie dopuścić do zastania się stawów. Ćwiczenia fizyczne, a zwłaszcza pływanie, nordic walking, aerobik w wodzie czy jazda na rowerze są bardzo ważne dla kondycji naszych stawów. Ruch wzmacnia także mięśnie, a dzieli temu nasze stawy nie są tak obciążone i możemy zachować je długo w dobrej kondycji.

  • Jak można leczyć stawy?

    Jak można leczyć stawy?

    Utrzymanie chrząstki stawowej w dobrej kondycji oraz uzupełnienie ubytków umożliwia odpowiednia suplementacja. Odbudowę chrząstki i uzupełnianie mazi stawowej zapewnia glukozamina. Po 50 roku życia organizm przestaje ją wytwarzać. Z kolei chondroityna zwiększa wytrzymałość stawów. Warunkiem przyswojenia obu substancji jest obecność witaminy C. Kolejny ważny składnik to kolagen, z którego zbudowane są ścięgna i tkanka łączna. Zapobiega on uszkodzeniom chrząstki stawowej.

  • Czego nie należy robić?

    Czego nie należy robić?

    Należy unikać przemęczenia i kumulującego się stresu. W takich warunkach pojawia się napięcie mięśni grzbietu, to zaburza dotlenienie kończyn dolnych i powoduje ból stawów.
    * Nie należy nosić na co dzień wysokich obcasów.
    * Nie powinno się nosić pakunków w jednej ręce, ciężar należy rozłożyć równomiernie.
    * Nie powinno się podnosić ciężkich przedmiotów, na przykład mebli, lepiej je przesunąć (chociażby na dywaniku).
    * Nie należy podnosić ciężarów z ziemi przy wyprostowanych kolanach.
    * Podczas ćwiczeń fizycznych należy unikać przeciążenia, ćwiczenia bez rozgrzewki i wykonywania zbyt gwałtownych ruchów.

Popularne tagi
  • krwawienia z nosa
  • ćwiczenia na ból karku
  • cera
  • reumatyzm
  • wizyta u lekarza
  • płatki kwiatów
  • wysoka temperatura
  • białaczka
  • krwotok
  • objawy niedoczynności tarczycy
  • przyczyny otyłości brzusznej
  • problemy z migdałkami
  • ograniczenie cukru
  • tabasco
  • guma do żucia
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising