Advertising
Zakumaj.pl

Jak uniknąć zaatakowania przez meszki?

Opiekun artykułu: podczerwien
Jak uniknąć zaatakowania przez meszki?

Jak uniknąć zaatakowania przez meszki?

Jeśli pięknego letniego dnia podczas pobytu nad wodą „coś” cię pogryzło, na ciele masz mnóstwo krwawiących, swędzących ranek i czujesz, jak pokąsane miejsca puchną – z pewnością padłeś ofiarą meszek. Te małe natrętne owady wykrywają niezawodnie naszą obecność, atakują gromadnie i są aktywne przez cały dzień. Od kwietnia do września jesteśmy narażeni na ich ataki – w tym czasie mogą się wylęgnąć nawet cztery pokolenia meszek. A choć są małe, mogą być groźne – ich jad uczula, a same ukąszenia nie goją się łatwo, bo pojawiają się infekcje. Dlatego trzeba coś zrobić, żeby uniknąć zaatakowania przez meszki. Kilka przydatnych porad znajdziesz w tym artykule.

Advertising
Advertising
  • Dlaczego meszki gryzą?

    Dlaczego meszki gryzą?

    Meszki są wyjątkowo natrętne. Występują masowo i odnajdują nas bez trudu – a to kończy się licznymi ukąszeniami, powodującymi świąd i opuchliznę. Silnie toksyczna ślina tych owadów może nawet wywołać gorączkę. Po ukąszeniach pozostają na ciele liczne krwawiące ślady, które bardzo łatwo zainfekować. Meszki atakują ludzi, ale i zwierzęta domowe, pchają się do oczu, uszu, ust… Dlaczego meszki gryzą? Otóż gryzą nas, podobnie jak w przypadku komarów, jedynie osobniki żeńskie. Jest to dla nich konieczność, ponieważ składniki naszej krwi są im potrzebne, by mogły złożyć jaja. Samica składa w płytkiej wodzie kilkaset jaj, z których po 2 – 3 tygodniach wylegają się larwy, a te po 6 – 8 tygodniach przeobrażają się w postać dorosłą. Owady te zamieszkują tereny wilgotne i w takich miejscach mogą atakować setkami.

  • Czy ugryzienia meszek są niebezpieczne?

    Substancje zawarte w ślinie meszek powodują silną reakcję miejscową w postaci obrzęku i swędzenia. U osób bardziej wrażliwych może pojawić się gorączka. Natomiast jeśli ukąszenia zostaną zainfekowane (o co bardzo łatwo, bo trudno się powstrzymać przed drapaniem swędzących miejsc), rozwinie się stan zapalny i konieczne może być podanie antybiotyków.

    Ukąszenia meszek powodują zatem spory dyskomfort, ale to jeszcze nie jest niebezpieczne. Sytuacja staje się groźna w momencie, gdy osoba pokąsana jest uczulona na jad meszek. W takim przypadku dochodzi do reakcji całego organizmu na substancje, które dostały się do krwi po ukąszeniu, czyli reakcji anafilaktycznej (anafilaksji). W miarę nasilania się objawów ogólnych może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Następuje gwałtowny spadek ciśnienia, obrzęk górnych dróg oddechowych (co prowadzi do uduszenia), zatrzymanie krążenia i oddychania. Jedynym ratunkiem jest podanie choremu adrenaliny przez lekarza lub ratownika medycznego. Dlatego w przypadku alergii na jad meszek trzeba natychmiast wezwać pogotowie. Jeśli chory jest zaopatrzony w zestaw przeciwwstrząsowy zawierający ampułkostrzykawkę z adrenaliną, powinien zaaplikować sobie lek (zgodnie z polskim prawem może to zrobić jedynie sam poszkodowany albo personel medyczny).

  • Dlaczego trzeba chronić dom przed meszkami?

    Dlaczego trzeba chronić dom przed meszkami?

    Trzeba dbać o to, by meszki nie dostały się do wnętrza naszego domu. W zamkniętych pomieszczeniach owady te są szczególnie agresywne. Ofiarami meszek łatwo możemy stać się w czasie snu, dlatego nie należy dopuścić do ich pojawienia się w naszej sypialni. Szczególnie trzeba chronić niemowlęta, zarówno śpiące wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Jeśli w okolicy pojawiają się meszki, wózek czy łóżeczko powinny być zabezpieczone dobrą moskitierą, a dziecka nie można pozostawić bez opieki. Niemowlęta pogryzione przez meszki mogą zachorować z powodu silnego zatrucia organizmu substancjami znajdującymi się w ślinie meszek. Choroba ta, zwana hararą, może doprowadzić do obrzęku płuc, wtedy konieczne jest leczenie szpitalne. Oprócz niemowląt zagrożone są również osoby będące w śpiączce alkoholowej.

  • Jak zabezpieczyć swój dom przed inwazją meszek?

    Jak zabezpieczyć swój dom przed inwazją meszek?

    Aby meszki nie dostały się do domu, trzeba go przed nimi zabezpieczyć. Bardzo skuteczne są moskitiery, siatki rozpinane na oknach, które chronią przed meszkami, komarami, muchami, ćmami i innymi owadami. Pomocne mogą być spirale owadobójcze czy specjalne wkłady do kontaktu, których składniki zabijają meszki. Zawierają one jednak środki chemiczne, które mogą być szkodliwe dla dzieci i zwierząt domowych. Dlatego trzeba zachować ostrożność. Można używać świec zapachowych i olejków eterycznych na przykład o zapachu wanilii. Z olejków przygotowujemy spray przeciwko owadom albo wlewamy je do kominka do aromaterapii. Należy także zadbać o otoczenie domu. Meszki lubią zarośla oraz miejsca wilgotne – dlatego warto przerzedzić krzewy i uporządkować ogród, oczyścić rynny i osuszyć miejsca, gdzie zbiera się woda stojąca.

Popularne tagi
  • zimno
  • jak łagodzić ukąszenie komara
  • żmija
  • co zrobić po pokąsaniu przez meszki
  • użądlenia
  • osy
  • szerszenie
  • jak się chronić przed ukąszeniami meszek
  • naturalne sposoby na użądlenie przez pszczołę
  • użądlenie pszczoły
  • uczulenie na jad meszek
  • insekty
  • ukąszenie
  • objawy wstrząsu anafilaktycznego
  • jad
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising