Zakumaj.pl

Co warto zobaczyć w Dusznikach Zdroju?

Co warto zobaczyć w Dusznikach Zdroju?

Z czego słyną Duszniki Zdrój? Przede wszystkim z leczniczych wód. O ich właściwościach wiedziano już w piętnastym wieku, zaś rok tysiąc siedemset sześćdziesiąty dziewiąty to data wpisania Zimnego Zdroju na listę źródeł leczniczych. Z czasem wpis ten spowodował, że miejsce to znalazło się na liście obiektów uznawanych za uzdrowiska: w jego składzie znalazły się pijalnie, pałac zdrojowy oraz pawilon. Każdy kolejny rok przyprowadzał tu coraz to większą liczbę kuracjuszy. Wiek dziewiętnasty przyniósł temu miejscu sławę na całą Europę! Stało się ono na tyle atrakcyjne, że skupiało i do dziś skupia w sobie całe życie kulturalne tegoż uzdrowiska. Miejsce to idealne jest na wyjazdy rodzinne. Co obecne warto tu odwiedzić i dlaczego w ogóle warto przyjechać? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

 • Nie tylko uzdrowisko

  Nie tylko uzdrowisko

  Duszniki Zdrój to nie tylko uzdrowisko, ale i całe zaplecze z nim związane. Należy tu wymienić Zakład Przyrodoleczniczy, uzdrowiskowe szpitale czy sanatoria. Ośrodki wypoczynkowe z doskonałą bazą hotelową, restauracje czy pensjonaty. Miejsce to jest zatem doskonale przygotowane na przyjęcie gości. Tutaj także znajduje się Teatr Zdrojowy, zwany Dworkiem Chopina. Ten obiekt, który powstał już w dziewiętnastym wieku, skupiał od zawsze całe życie turystyczne i towarzyskie ośrodka.

 • Miejsce odwiedzane przez Mistrza i narciarzy

  Miejsce odwiedzane przez Mistrza i narciarzy

  Duszniki Zdrój to miejsce znamienite. W roku tysiąc osiemset dwudziestym szóstym koncertował tu sam Fryderyk Chopin. Konkretnie, grywał on, będąc tu na tzw. serwatkowej kuracji. Warto wiedzieć, że miejsce to kontynuuje tradycję, rozpoczętą przez wielkiego wirtuoza. Do dziś odbywają się tutaj bowiem koncerty fortepianowe – zatem warto przed zaplanowaniem przyjazdu przejrzeć sobie grafik. Sto pięćdziesiątą rocznicę pobytu Chopina w tym miejscu uczczono wystawieniem mu pomnika. Fanów białego szaleństwa zaprasza natomiast Zieleniec – najpopularniejsze i najlepiej wyposażone w Sudetach miejsce do jazdy na nartach, które zachwyca swoim pięknem nie tylko zimą. Stanowi prawdziwą perłę ziemi kłodzkiej.

 • Z korzyścią dla zdrowia i nie tylko

  Duszniki Zdrój to miejsce uzdrowiskowe. Warto więc skierować tutaj swoje kroki, szczególnie gdy mamy leczone w tym miejscu schorzenia. Jakie to schorzenia? Szczególnie polecane na choroby krążenia są tutaj okłady borowinowe – zmniejszają także ból i znacznie rozluźniają napięcie mięśniowe. Chore miejsce, w którym wytworzył się stan zapalny, okładamy ciepłą masą borowinową, a po kilkunastu minutach ściągamy. W Dusznikach jednak nie tylko odpoczniesz i zregenerujesz siły. Warto bowiem popołudniami zafundować sobie dawkę zwiedzania tutejszych zabytków. Zacznijmy od Rynku, który pochwalić się może średniowiecznym układem, a także pięknymi, zachowanymi po dziś dzień kamienicami z okresu baroku i renesansu. Chętnych do samodzielnego wykonania papieru czerpanego zaprasza jedna z pięciu najpopularniejszych w całej Europie papierni.