Czego unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Czego unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Obecnie sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna. Niegdyś pracowano przez pięćdziesiąt lat w jednym zakładzie pracy i odchodziło się na emeryturę, współcześnie trzeba nauczyć się mobilności, szybszych zmian oraz tego, że już za rok czy dwa może będziemy kolejny raz poszukiwać nowej pracy. Dlatego też tak ważna jest umiejętność odpowiedniego zaprezentowania siebie samego przed rekruterem i dobre przejście przez rozmowę kwalifikacyjną. Ten poradnik podpowie ci, jakich zachowań oraz tematów powinieneś unikać.
Niewłaściwy ubiór
Musisz pamiętać, iż nawet kiedy nie aplikujesz na wysokie stanowisko dyrektora generalnego lub redaktora naczelnego, to i tak obowiązuje cię pewien sformalizowany dress code. Na rozmowę o pracę po prostu nie wypada przyjść w dżinsach, koszulce polo i mokasynach, bo to raczej zestaw nadający się na niedzielny spacer. Panie natomiast powinny wystrzegać się zbyt długich oraz zbyt krótkich spódniczek, a także koszulek z nadrukiem, dużym dekoltem i zbyt mocnego makijażu. Rada: jeśli masz problem z tym, jak się ubrać, postaw na bezpieczną opcję – garnitur i jasna koszula w przypadku mężczyzn, garsonka ze spódnicą do kolan w przypadku pań. Wybieraj koszule białe, delikatnie łososiowe lub błękitne, a marynarkę, spodnie lub spódnicę w kolorze czarnym, grafitowym lub granatowym. Nawet jeśli są duże upały, obowiązują zakryte buty (i rajstopy dla Pań).
Spóźnienie
Kolejnym niewybaczalnym błędem jest z całą pewnością spóźnienie – ono nie ma prawa się zdarzyć. Niepunktualność praktycznie przekreśla twoje szanse na otrzymanie tej posady, gdyż nawet jeśli byłbyś świetnym fachowcem z imponującym życiorysem oraz doświadczeniem, to pokażesz siebie jako osobę nieodpowiedzialną. Rada: nastaw budzik na pół godziny wcześniej niż zwykle, a na kilka dni przed rozmową sprawdź, jak dojechać pod umówiony adres.
Niebezpieczne tematy
Nie ma co ukrywać, iż rozmowa kwalifikacyjna nie należy do najbardziej przyjemnych, choć może być sympatyczna. Nie powinieneś jednak ulegać nastrojowi chwili, zbytnio się rozluźnić i zacząć rozmawiać na tematy, których nie powinno się poruszać na tego typu spotkaniach. Do takich tematów z pewnością należą przywary byłego pracodawcy, kwestie intymne i bardzo prywatne, a także wszelkiego rodzaju urlopy, premie, dodatki. Nie powinieneś także raczej samodzielnie rozpoczynać rozmowy na temat wynagrodzenia, a zwłaszcza na początku. Pozwól, aby to rekruter spytał cię o satysfakcjonującą pensję. Rada: co jeśli rekruter nie poruszy tematu zarobków? Ty także tego nie rób, jeszcze nawet nie wiesz, czy zostaniesz zatrudniony. Negocjacje pensji rozpoczniesz później, przy kolejnej rozmowie. Jeśli nie będzie ci odpowiadała, możesz się wycofać. Najlepiej, aby inicjatywa poruszania nowych tematów leżała w gestii rekrutera – wtedy nie popełnisz żadnej gafy.
Bądź pewny siebie, ale nie arogancki
Pewność siebie to bardzo ważna cecha, potrzebna także wtedy, kiedy szukamy pracy. Jest ona przydatna w wielu zawodach i to właśnie ona może nam zapewnić przychylność pracodawcy. Pamiętaj jednak, że czasami stres powoduje, iż pewność siebie staje się arogancją – tak bardzo próbujemy się nie denerwować, że zaczynamy zachowywać się nieodpowiednio. Na rozmowie o pracę nie powinieneś opowiadać żartów, być wulgarny, przyjmować aroganckiej postawy, a także palić papierosów, żuć gumy i odbierać telefonu. Rada: pamiętaj, że nikt nie lubi aroganckich osób i nikt nie chce z nimi współpracować. Postaraj się przyjąć na krześle wyprostowaną postawę, odpowiadaj na zadawane pytania pewnie, ale nie wychodź poza schemat oficjalnej rozmowy z obcym ci człowiekiem.