Zakumaj.pl

Właściwe metody prania dywanu

1.5 (razem głosów: 1)
Właściwe metody prania dywanu

Wiosna to okres, kiedy najchętniej porządkuje się mieszkanie, wykonując nawet zadania, na które w czasie innych pór roku nie ma się ochoty. Czyszczenie dywanów to jedno z takich zajęć. Zimą nie zwraca się na nie szczególnej uwagi, wiosną chce się, żeby pojaśniały i były czyste. Do tego ze względu na temperaturę jest to dobra pora, żeby wyczyścić je dokładniej niż tylko przy pomocy odkurzacza.

 • Pranie na mokro

  Pranie na mokro

  Jednym ze sposobów czyszczenia dywanów jest pranie na mokro. Jest to pomocne szczególnie przy większych zabrudzeniach. Do przeprowadzenia takiego prania niezbędne są letnia woda, płyn do mycia naczyń, czyste ręczniki oraz szczoteczka do czyszczenia.

  Najpierw cały dywan należy odkurzyć, szczególną uwagę poświęcając tym miejscom, które są mocno zabrudzone. Następnie namoczyć wybrane miejsca wodą i pozostawić na 5 minut. Po tym czasie zacząć je szorować szczoteczką nasączoną wodą z płynem, pod włos i z włosem. Przyłożyć do wyczyszczonych miejsc ręczniki, żeby wchłonęły nadmiar wody. Odkurzyć dokładnie.

 • Pranie na sucho

  Wypranie dywanu lub dywanika na sucho jest bardzo proste i możliwe niemal w każdej chwili. Wystarczy, że ma się w domu paczkę sody oczyszczonej. Należy rozsypać ją na dywanie i pozostawić na 5 – 10 minut. Po tym czasie wyciągnąć odkurzacz i bardzo dokładnie odkurzyć dywan, poświęcając na odkurzanie więcej czasu niż zazwyczaj.Soda oczyszczona oczyści materiał z roztoczy, odświeży go, a nawet przywróci mu kolory.

 • Trociny i ocet

  Trociny i ocet

  Niektórzy posiadają w domu dywany z materiałów syntetycznych, które mogą być czyszczone w dość zaskakujący sposób. Trociny oraz ocet sprawiają, że dywan może lśnić czystością. Wystarczy zmieszać ze sobą trociny oraz płyn i rozłożyć je na dywanie lub w zabrudzonym miejscu. Pozostawić na 10 – 15 minut. Następnie trociny zamieść zmiotką, a sam dywan dokładnie odkurzyć.

 • Skuteczny talk

  Skuteczny talk

  Podobnie dobrze jak soda oczyszczona działa talk kosmetyczny. Należy go rozsypać na dywanie, pozostawić na 15 minut i odkurzyć. Świetnie nadaje się do pielęgnacji dywanów wykonanych z różnego rodzaju wełny.

 • Pralnia i odkurzacz

  Pralnia i odkurzacz

  Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy dywan jest bardzo brudny lub zakurzony, są odkurzacze z opcją prania. Wymagają poświęcenia dywanowi trochę czasu i dokładnego przechodzenia z miejsca na miejsce. Skutecznie zbierają nawet trudny brud. Osoby, które nie chcą poświęcać na sprzątanie tyle czasu, mogą oddać dywan do pralni. Dzięki temu nie będą musiały same go czyścić. Dywan zostanie zwrócony w dobrym stanie i pachnący.