Zakumaj.pl

Jak dokładnie wysprzątać samochód na wiosnę?

Jak dokładnie wysprzątać samochód na wiosnę?

Wiosna to piękna pora roku, podczas której cała natura budzi się do życia po zimie i warto byłoby ją odpowiednio przywitać. Na przykład... czystym samochodem. Wiosenne porządki powijany wszak objąć nie tylko dom i ogród, ale także właśnie nasze auto, w którym przecież spędzamy nieraz bardzo dużo czasu. Jeżeli brak ci do tego motywacji, pomyśl sobie, jak cudownie będzie zaczynać dzień od przyjemnej drogi do pracy, spędzonej w czystym i pachnącym samochodzie. To powód raczej emocjonalny, lecz nie moglibyśmy się obyć oczywiście bez powodu racjonalnego. Samochód po zimie i jej ciężkich warunkach wymaga solidnej konserwacji, aby nie naciągnął nas na dodatkowe koszty. O co należy zadbać, aby zapewnić sobie spokój?

 • Pozbądź się pozostałości po zimie

  Pozbądź się pozostałości po zimie

  Zima to nie tylko czas białego puchu, który kojarzy nam się raczej z czymś przytulnym, ale również czas soli, sypanej w zastraszających ilościach na nasze drogi w celu ich odśnieżenia i pozbycia się lodu. W parze z solą idzie piasek, a ani jedno, ani drugie nie wpływa dobrze na stan naszego samochodu. Nie chodzi tu już nawet o stan karoserii, na której mogą pojawić się odpryski i rysy, ale o elementy metalowe podwozia, ulegające przez to korozji. Wiadomym jest, jak niebezpieczne jest przeżarcie elementów, które mają za zadanie zapewnić nam bezpieczną jazdę, więc postaraj się pozbyć pozostałości soli z podwozia oraz nadwozia, a w razie konieczności zabezpiecz specjalnym preparatem antykorozyjnym elementy metalowe podwozia. To być może dość duży wydatek, lecz w porównaniu z koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw i tak wypada blado.

 • Wilgoć

  W czasie zimy w środku auta zbiera się dość duża ilość wilgoci, co oczywiście jest zrozumiałe, bowiem komuż chciałoby się dokładnie osuszać buty ze śniegu przed wejściem do środka. Myślimy głównie o tym, by jak najszybciej dostać się do środka i ogrzać. Zalegająca wilgoć jest przyczyną m.in. zaparowanych szyb, więc warto się jej pozbyć, dokładnie osuszając wnętrze. Pozbędziesz się nie tylko wilgoci, ale i nieprzyjemnych zapachów oraz bakterii, dla których jest ona idealnym siedliskiem. Podczas sprzątania wnętrza otwórz wszystkie drzwi i pozwól mu się wywietrzyć. Dobrze będzie wyjąć też dywaniki i wystawić na słońce.

 • Konserwacja

  Konserwacja

  Po okresie zimowym, gdy klimatyzacja nie była używana tak często, dobrze będzie zająć się jej odgrzybianiem. Podobnie zrób ze wszystkimi nawiewami. Możesz użyć do tego specjalnych preparatów, które w łatwy sposób zaaplikujesz nawet w trudno dostępne miejsca. Sprawdź także stan wycieraczek i pozbądź się z przedniej szyby zabrudzeń, które mogłyby zarysować jej powierzchnię. Jeżeli posiadasz skórzaną tapicerkę, zabezpiecz ją specjalnymi środkami natłuszczającymi. Wiosna jest okresem bardzo dużych amplitud temperatur, więc niezabezpieczona skóra może łatwo popękać.