Advertising
Zakumaj.pl

Jak ciekawie spędzić czas ze swoim dzieckiem?

Opiekun artykułu: thetom
Jak ciekawie spędzić czas ze swoim dzieckiem?

Jak ciekawie spędzić czas ze swoim dzieckiem?

Dzień Dziecka to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej rodziny, która posiada małe – i nie tylko małe – pociechy. To od nas zależy, na ile wykorzystamy zarówno naszą, jak i dziecięcą kreatywność, by dzień ten był niezapomniany. Zadbajmy o to, by nasze dzieci poczuły w swoje święto przede wszystkim naszą obecność – to, że są kochane i że są dla nas ważne. Nie zawsze wszystko załatwiają pieniądze, drogie zabawki. Nie uczmy dzieci materializmu – Dzień Dziecka nie powinien im się kojarzyć z prezentami, ale ze wspólnie spędzonym czasem, pełnym miłości i zabawy, pozostawiających wspomnienia na całe życie. Poniżej kilka pomysłów, jakie możesz wykorzystać, by właśnie taki Dzień Dziecka miało Twoje dziecko. Proponowane tu zabawy możesz wykorzystywać jednak nie tylko od święta.

Advertising
Advertising
 • Zabawa!

  Zabawa!

  Bawcie się! Wszyscy na równi. Ubierzcie się w wygodne ubrania i zejdźcie na podłogę. Bawcie się z dziećmi w budowanie zamków, fortów i okopów. Rzucajcie piłeczkami i grajcie w chowanego. Włączcie do zabawy najdziwniejsze rekwizyty: stroje, zabawne przedmioty. Zróbcie sobie ekstrawagancki makijaż – niech wszelkie ograniczenia odejdą w kąt! To wielki dzień – zamieńcie całe mieszkanie w krainę czarów i magii – niech każdy zakamarek weźmie udział w kreowaniu nowej rzeczywistości. Sami zobaczycie, że dzieci same będą chciały powtórzyć przedsięwzięcie.

 • Czytanie i rękodzieło

  Czytanie i rękodzieło

  Czytaj swojemu dziecku. Nie tylko od święta – ale zacząć możesz właśnie w Dzień Dziecka. Jeśli Twoje dziecko początkowo buntuje się przeciwko wspólnemu czytaniu, umil mu tę czynność jakąś nagrodą, np. ulubionym smakołykiem. Bardzo rozwijają także wszelkie zabawy oparte na rękodziele. Pomysłów jest mnóstwo i zazwyczaj nie wymagają one wielu kosztownych materiałów – tutaj bowiem także największą rolę odgrywa wyobraźnia. Możecie zabawić się w wykonywanie masek z papieru (z masy powstałej z połączenia wody, mąki i gazet). Mnóstwo frajdy przynosi także ich zdobienie: wycinanką, cekinami, piórkami… Dzieci uwielbiają także lepić figurki z masy solnej. Można zrobić z nimi także artystyczną biżuterię z koralików, nici, wełny i innych drobiazgów.

 • Eksperymenty w kuchni

  Eksperymenty w kuchni

  Zaplanujcie wspólne gotowanie. Możecie zacząć od wspólnego przygotowania książki kucharskiej, do której potem dziecko będzie dopisywało swoje ulubione przepisy. Poza tym przygotujcie się razem odpowiednio do działania: uszyjcie fartuszki, wytłumacz, jak należy się zachować, zanim zabierzecie się do pracy – jak umyć ręce, przygotować warzywa i owoce. Następnie wspólnie wybierzcie przepis i zabierzcie się do pracy. Możecie także ustalić takie wspólne gotowanie np. raz w tygodniu lub raz w miesiącu. To bardzo twórcze zajęcie, które nauczy Twoje dziecko wielu ważnych i przydatnych w codziennym życiu czynności. Oprócz praktyki, w przyjemny sposób możesz także przekazywać wiedzę, np. opowiadając o bogactwie witamin zawartych w warzywach i owocach, o właściwościach mleka. Poza tym podczas takich zajęć dziecko uczy się współpracy i podziału obowiązków (szczególnie gdy masz więcej niż jedną pociechę).

Popularne tagi
 • czas wolny
 • zabawy dla dzieci
 • zabawy
 • spędzanie czasu z dzieckiem
 • wychowywanie dzieci
 • dzień dziecka
 • jak spędzić dzień dziecka
 • świętowanie
 • prezent dla dziecka
 • prezent na dzień dziecka
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising
Zobacz również