Zakumaj.pl

Jak obchodzić święto niepodległości?

Jak obchodzić święto niepodległości?

11 listopada, czyli dzień, w którym Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość, powinien być przez nas świętowany radośnie i z wielką pompą, gdyż to przecież jedna z najbardziej radosnych rocznic w ciągu całego roku. Niestety, wielu z nas traktuje ją jako po prostu wolny dzień na odpoczynek i nie podejmuje choćby refleksji nad tym, co stało się niemal sto lat temu. Jeśli chcesz to zmienić i wprowadzić w swoim domu nową tradycję obchodzenia Narodowego Dnia Niepodległości, przeczytaj poniższe propozycje. Nie musisz się obawiać, nie wszystkie obejmują miejskie parady, apele oraz przemówienia, które dużą część społeczeństwa po prostu nudzą.

 • Oferta miejska

  Oferta miejska

  Najpierw możesz sprawdzić, jaki jest plan obchodów święta niepodległości przygotowany przez władze twojego miasta. Zazwyczaj są to oczywiście przemarsze, apele, prezentacja sprzętu wojskowego oraz msza święta. Można powiedzieć, że to już tradycyjny zestaw na 11 listopada. Sprawdź jednak dokładnie, gdyż w niektórych miastach organizowane jest także darmowe oprowadzanie po zabytkach, co może być ciekawą formą spędzania czasu, zwłaszcza jeśli wcześniej nie miałeś zbyt wielu okazji, aby bliżej zapoznać się z historią swojej miejscowości. Czasami także miasto lub miejskie stowarzyszenia organizują koncerty z okazji rocznicy odzyskania niepodległości lub gry miejskie, w których udział może wziąć cała rodzina. To z kolei dobra okazja, aby zaprezentować dzieciom nie tak znowu dawne dzieje naszego kraju.

 • Wycieczka na własną rękę

  Ponieważ ustawowo dzień 11 listopada jest wolny od pracy oraz zajęć szkolnych, możesz chociażby wybrać się z dziećmi czy znajomymi na wycieczkę zorganizowaną na własną rękę. Pamiętaj jednak, że dobrze by było, aby taka wyprawa miała chociaż kilka patriotycznych punktów. Wybierz miasto oddalone niedaleko od twojej miejscowości, na przykład Kraków, Gdańsk czy Poznań i zapoznaj się z historycznymi muzeami oraz zabytkami. W taki sposób świetnie uczcisz właśnie to święto, o którym spora część osób zapomina.

 • Inscenizacja historyczna

  W niektórych miastach organizowana jest także inscenizacja historyczna. Historycy, zapaleńcy, amatorzy, statyści oraz aktorzy odgrywają wówczas najczęściej jakąś bitwę, która wydarzyła się podczas I wojny światowej. Jeśli zawsze lubiłeś oglądać historyczne oraz wojenne filmy, to taka inscenizacja zobaczona na żywo na pewno zrobi na tobie niezwykłe i niepowtarzalne wrażenie.

 • Dzień patriotyczny

  Dzień patriotyczny

  Nie musisz jednak wcale wychodzić z domu, aby we właściwy dla siebie sposób uczcić pamięć poległych za wolność, bohaterów, marszałka Piłsudskiego czy w końcu cieszyć się z odzyskania niepodległości. Nie musi to także być dzień zadumy lub też powagi, wszak to święto, choć okupione krwią, zdrowiem i życiem wielu żołnierzy i cywilów, to jednak powinno być dla nas dniem wesołym. Dlatego też możesz postanowić uczcić je chociażby w filmowy sposób. Wybierz trzy swoje ulubione polskie filmy, najlepiej te starsze, mogą to być komedie lub filmy innego gatunku. Oglądaj je, spędzając ten czas leniwie, ale na swój sposób patriotycznie. Wszak listopad sam zachęca do takich wieczorów pod kocem i z przekąskami w ręku.

Wskazówki:

Nie zapomnij wywiesić polskiej flagi na znak świętowania rocznicy odzyskania niepodległości. Patriotyzmu nigdy nie należy się wstydzić.