Zakumaj.pl

Jak ozdobić lampion kliszą fotograficzną?

0.5 (razem głosów: 2)
Jak ozdobić lampion kliszą fotograficzną?

Fotografie są wspaniałą formą na uwiecznienie danej chwili. Nie mówię tu o modnych selfie, które królują na portalach społecznościowych. Raczej mam na myśli zdjęcia, które mają pomóc nam w zachowaniu wspomnień na papierowym obrazie. No bo dawniej nie było lustrzanek. O nie... Do tej pory mam w domu sprzęt na kliszę fotograficzną, której pod żadnym pozorem nie można było naświetlić. W przeciwnym wypadku wszystkie zdjęcia przepadały. Aparat w moim domu pozostał na pamiątkę po przemijającej erze. Obecnie klisza wyszła już praktycznie z użycia. Jeżeli jednak posiadasz jeszcze jakieś stare, zużyte, możesz bardzo łatwo przygotować z nich niepowtarzalną ozdobę. Takiej samej nie kupisz nawet w sklepach. Nawet jeżeli później podpatrzą ją twoi znajomi, i tak nigdy nie będą mieli identycznej. Kluczem do sukcesu są negatywy zdjęć, które raczej nie będą się powtarzały.  Owszem, możesz znaleźć coś podobnego, ale gwarantuję ci, że nie będzie wykonana z oryginalnej kliszy. Czytając dalszą część tego artykułu, znajdziesz informacje, które umożliwią ci stworzenie własnego lampionu.

 • Prostowanie kliszy

  W wielu przypadkach jest tak, że klisza leży sobie spokojnie w pudełku, które zajmowała od nowości, co oznacza, że jest zwinięta w rulon. Jak wiadomo, trzeba ją jakoś wyprostować. Odpowiednią metodą może okazać się włożenie jej na kilka dni pomiędzy dość grube i ciężkie książki. W ten sposób wyprostujesz ją, nie uszkadzając jej przy tym.

 • Przygotowanie abażuru

  Dokładnie umyj, a potem wysusz abażur lampki, na której będziesz pracować. Zwróć uwagę na to, by osuszyć również miejsce pracy. Tworzenie lampionu na wilgotnym podłożu lub materiałach może jedynie przeszkadzać.

 • Branie miary

  Zmierz wymiary abażuru. Potrzebna ci będzie zarówno jego szerokość, jak i długość. Znając je, możesz przejść do zaznaczania ich na kliszy. Potem możesz już sięgnąć po nożyczki i dociąć ją tak, by pasowała do ozdabianego materiału.

 • Nakładanie kleju na pierwszą ściankę

  Nakładanie kleju na pierwszą ściankę

  Klej najlepiej nakładać ścianka po ściance, a nie od razu. Jeżeli na początku naniesiesz go na cały abażur, nie zdążysz umieścić na nim kliszy, zanim zastygnie. Najpierw jedna ścianka, na to zdjęcia i dopiero następna, nigdy odwrotnie.

 • Pierwszy pasek

  No i przyszedł czas na naklejenie pierwszego paska kliszy. Umieść go z prawej strony abażuru. Nie spiesz się z przyklejaniem. Rób to powoli, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie przykleisz kliszy pod skosem.

 • Kolejne paski

  Kolejne paski

  Teraz przyklej pasek po lewej stronie szklanego abażuru. Na środku najprawdopodobniej pozostanie puste miejsce. Nie przejmuj się, to tylko tymczasowa sytuacja. Sięgnij po kolejny kawałek kliszy i umieść go właśnie na tym pustym miejscu. Będzie zachodził na pozostałe dwa i oto właśnie chodzi.

 • Następne ścianki

  Następne ścianki

  Gdy zakończysz ozdabianie pierwszej ścianki, przejedź delikatnie palcem po paskach od góry do dołu. Dzięki temu dociśniesz je do kleju, co powinno sprawić, że idealnie i gładko będą przylegały do szklanej powierzchni abażuru. Postępując w ten sam sposób, ozdób pozostałe ścianki lampionu.

 • Zabezpieczanie ozdób klejem

  Kiedy ozdobisz już wszystkie ścianki, dla pewności nałóż jeszcze kilka warstw kleju do decoupage na klisze. W ten sposób powinno ci się udać zabezpieczyć je przed odklejaniem.

 • Ostatnie poprawki

  Tak zabezpieczona klisza powinna się ładnie trzymać. Jeżeli jednak zauważysz, że się odkleja albo przemieszcza z góry w dół, możesz dodatkowo obwiązać abażur gumkami recepturkami. Dzięki temu przestaną się ruszać i spokojnie wyschną. Nie zaszkodzi również dodatkowa warstwa kleju. Gdy ozdoba wyschnie, usuń gumki. Później pozostaje już tylko cieszyć się pięknem nowo powstałego lampionu.

Czego potrzebujesz:

Do przygotowania lampionu będą ci potrzebne:

lampka z gładkiego szkła

stare klisze do aparatów fotograficznych

pędzel na gąbce

klej do decoupage

nożyczki

linijka