Zakumaj.pl

Jak poprawnie wyczyścić soczewki kontaktowe?

Jak poprawnie wyczyścić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to niezwykle wygodny zamiennik okularów. Nie wyparły ich całkowicie, jednak dla wielu osób stały się doskonałym rozwiązaniem. Jeśli nabierze się praktyki, zakładanie soczewek jest bardzo łatwe, jednak poza wygodą należy pamiętać także o bezpieczeństwie w czasie wkładania ich do oka oraz zdejmowania.W przypadku soczewek bezpieczeństwo wiąże się z ich odpowiednim oczyszczeniem.

 • Przed zakładaniem i ściąganiem

  Przed zakładaniem i ściąganiem

  Najważniejszą zasadą jest zakładanie i zdejmowanie soczewek czystymi palcami. Nie można używać do tego brudnych rąk, na których znajdują się bakterie, zanieczyszczenia oraz inne elementy, mogące wywołać choroby oka.Konieczne jest dokładne umycie rąk wodą i mydłem, choć najlepiej nie nawilżającym, ponieważ ono pozostawia na dłoniach nalot, który może dostać się do oka wraz z soczewką. Umyte ręce wytrzeć do sucha i dopiero wtedy przejść do dotykania soczewki.

 • Soczewki w pudełku

  Soczewki powinny być zawsze przechowywane w szczelnym, przeznaczonym do tego pojemniku w odpowiednim płynie do soczewek. Firma, z której pochodzi płyn, jest obojętna, liczy się posiadanie takiego płynu, który ma działanie oczyszczające oraz antybakteryjne.

 • Oczyszczanie soczewki

  Oczyszczanie soczewki

  Odkręcić pojemniczek. Wyjąć jedną z soczewek i położyć ją wklęsłą częścią do spodu. Nalać na dłoń płynu do soczewek, po czym delikatnie, palcem wskazującym zacząć oczyszczać soczewkę. Powinno trwać to maksymalnie 30 sekund. Nie wolno przy tym za mocno dociskać, aby nie zniszczyć soczewki.Po oczyszczeniu jednej strony, palcami przewrócić ją na drugą stronę i znów polać płynem. Powtórzyć kolisty ruch oczyszczający. Dzięki temu można pozbyć się ewentualnego osadu z soczewki, który nie został usunięty w czasie wcześniejszego moczenia soczewki. Na zakończenie jeszcze raz opłukać soczewkę. Dopiero wtedy nadaje się ona do bezpiecznego założenia na oko. W taki sam sposób postąpić z drugą soczewką.

 • Czyszczenie pojemnika

  Równie istotne, już po założeniu soczewek, jest wyczyszczenie pojemnika. Należy wylać resztę znajdującego się w nim płynu, przepłukać pod bieżącą wodą i wyczyścić do sucha chusteczką higieniczną albo ręcznikiem papierowym. Zamknąć szczelnie.Oczyszczenie pojemnika jest tak samo istotne, jak soczewek, ponieważ niedokładne wykonanie tego lub brak czyszczenia może spowodować rozwój bakterii na ściankach pojemniczka.

 • Wieczorny rytuał

  Wieczorny rytuał

  Takie samo czyszczenie, jak przed założeniem, należy wykonać na koniec dnia, kiedy zdejmuje się soczewki. Zdołały one zebrać wiele zanieczyszczeń przez cały dzień, więc muszą być wyczyszczone jeszcze przed włożeniem do pojemnika wypełnionego czystym płynem.