Zakumaj.pl

Jak się spakować na wycieczkę w góry?

Jak się spakować na wycieczkę w góry?

Wycieczka górska jest bardzo przyjemną formą rozrywki pod warunkiem, że zostanie dobrze przygotowana. Najważniejszą sprawą jest właściwie spakowany plecak – on bowiem będzie ci towarzyszył przez cały czas. Na twoich plecach. A jeśli coś zaniedbasz – może ci tę wycieczkę zwyczajnie popsuć.

 • Jaki plecak wybrać?

  Jaki plecak wybrać?

  Plecak na wycieczkę górską powinien być szczególnie starannie wybrany, ponieważ wędrówka po takim terenie jest bardziej męcząca niż po terenie płaskim. Tak więc żeby zmniejszyć wysiłek towarzyszący wędrówce na górskie szczyty, zadbajmy, by plecak miał odpowiednią regulację i był właściwie dobrany do naszej sylwetki. Bezwzględnie powinien mieć pas biodrowy, po którego zapięciu zostaje odciążony nasz kręgosłup.

 • Co jest najważniejsze?

  Co jest najważniejsze?

  Przede wszystkim – dokumenty (dowód osobisty, paszport) oraz telefon komórkowy, oczywiście naładowany. W pamięci telefonu zapisz numer do pogotowia górskiego oraz zaznacz, kogo należy powiadomić w razie wypadku (oznaczenie ICE, In Case of Emergency). Można też mieć w dokumentach kartę ICE. Następnie – apteczka. W niej umieszczasz bandaż elastyczny, plastry opatrunkowe, środki dezynfekcyjne (świetne są saszetki z chusteczkami nasączonymi spirytusem), małe nożyczki, rękawiczki lateksowe i leki stale przez ciebie zażywane. W razie wypadku może się przydać folia termiczna (folia NRC).

 • Co musi się znaleźć w plecaku dla twojego bezpieczeństwa?

  Co musi się znaleźć w plecaku dla twojego bezpieczeństwa?

  O twoim bezpieczeństwie na wycieczce decyduje także to, czy masz dostateczną ilość wody (co najmniej litr) – odwodnienie jest w górach bardzo groźne. A także – latarka, najlepiej czołowa, bo wygodnie się z nią wędruje, na wypadek, gdyby powrót z wycieczki się opóźnił i trzeba było poruszać się nocą w górskim terenie. No i oczywiście aktualna i w miarę dokładna mapa danej partii gór. Co prawda służby górskie (zwłaszcza polskie) dbają o staranne oznaczenia szlaków, ale jest ich dużo, kolory powtarzają się – można się pomylić i zabłądzić, na przykład obierając zły kierunek marszu. Mapa pomoże ci uniknąć groźnego nieraz zabłądzenia.

 • Jaki prowiant przygotować?

  Jaki prowiant przygotować?

  Przede wszystkim termos z gorącą herbatą. Można posłodzić ją miodem. Herbata rozgrzewa i dodaje energii. Jeśli załamie się pogoda, a ty możesz napić się ciepłej herbaty – dużo łatwiej zniesiesz dyskomfort wędrówki w deszczu po śliskich górskich ścieżkach. Nowoczesne metalowe termosy „trzymają” ciepło nawet do 24 godzin, także w zimne dni.

  Kolejny punkt programu to oczywiście pożywny prowiant. Jeśli kanapki, to z suchą wędliną, która nie zzielenieje po kilku godzinach. Koniecznie czekolada, twarda, bez nadzienia. Doskonałe są świeże i suszone owoce. Odpowiednio zapakuj owoce, żeby się w plecaku nie rozgniotły, w plastikowy pojemnik na żywność.

 • Co powinno się wziąć ze sobą dla komfortu?

  Co powinno się wziąć ze sobą dla komfortu?

  Pogoda w górach jest bardzo zmienna. Wychodzimy rano w piękną, słoneczną pogodę, a wracamy wieczorem w warunkach niemalże zimowych. Dlatego warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, sweter albo bluzę z polaru, a także czapkę i rękawiczki (zwłaszcza wiosną i jesienią) i zapasowe skarpetki. Na wycieczce przydadzą się także chusteczki odświeżające, żel na ukąszenia owadów, chusteczki higieniczne i papier toaletowy. Czasami może też być potrzebny mały zestaw przyborów do szycia.

 • Jak należy się spakować?

  Jak należy się spakować?

  Przy pakowaniu bardzo ważne są dwie sprawy. Po pierwsze, nie wrzucaj rzeczy do plecaka byle jak. Na dole umieść to, co jest najcięższe. Rzeczy drobne najlepiej nosić w kieszeniach plecaka. Sweter ułóż na tylnej ściance plecaka, wtedy nic nie będzie cię uwierało podczas marszu. Pamiętaj, że czasami (w Tatrach na przykład) poruszamy się w terenie eksponowanym. Źle spakowany plecak może być wtedy zwyczajnie niebezpieczny, gdyż jeśli stracisz przez niego równowagę, możesz ulec poważnemu wypadkowi.

  Po drugie, zadbaj o to, by w razie deszczu nie przemokła ci odzież albo dokumenty. Zabezpiecz je plastikową folią – wystarczy mocniejsza torba na zakupy (po obcięciu uszu świetnie nadaje się do pakowania).

 • Czego ze sobą nie zabieramy?

  Czego ze sobą nie zabieramy?

  Przede wszystkim – alkoholu. Na wycieczce górskiej konsumpcja alkoholu może grozić bardzo poważnymi następstwami. Poza tym nie zabieramy rzeczy ciężkich, które można zastąpić innymi, na przykład napojów w szklanych butelkach. Potrzebujesz zabrać ze sobą krem? Nie bierz całego opakowania, przełóż trochę do małego pudełka na przykład po lekarstwach. Twój plecak będzie lżejszy. A to jest bardzo ważne podczas długiej wędrówki.