Jak udekorować stolik mozaiką?
Jak udekorować stolik mozaiką?
Stolik z blatem udekorowanym mozaiką to oryginalny mebel i ciekawie się prezentuje zarówno we wnętrzu, jak i w ogrodzie. Można znaleźć wiele takich wyrobów, są one nieraz bardzo piękne, ale także kosztowne. Tymczasem można wykonać taki stolik samodzielnie, używając dostępnych materiałów – wcale nie muszą to być drogie kostki szklanej mozaiki. Często mozaikę tworzy się z elementów już nieprzydatnych, na przykład uszkodzonej ceramiki. Tak więc wystarczy stary stolik, trochę fantazji i nieco pracy, by wykonać coś, co długo będzie cieszyć nas swoim pięknem.
Zaczynamy od blatu
Stolik, który mamy zamiar ozdobić, musi spełniać pewne warunki. Przede wszystkim blat nie powinien mieć uszkodzeń mechanicznych, być popękany czy mocno wyszczerbiony. Jeśli jego powierzchnia nie jest równa, na przykład wybrzuszyła się pod wpływem wilgoci, również się nie nadaje. Natomiast nie są przeszkodą różne przebarwienia powierzchni i drobne ubytki. Te ostatnie można wypełnić szpachlą do drewna.
Nogi też są ważne
Stolik, który chcemy udekorować mozaiką, nie może być połamany, jego konstrukcja powinna być stabilna i dość mocna. Trzeba pamiętać, że po przyklejeniu mozaiki blat stanie się znacznie cięższy – nogi stolika muszą wytrzymać takie obciążenie. Jeżeli uznamy dane elementy za wystarczająco wytrzymałe i zdecydujemy się wykonać mozaikę, powinniśmy przygotować nogi, spód blatu oraz jego obrzeże do konserwacji. Może trzeba będzie je polakierować, pomalować albo nakleić listwy na brzeg blatu.
Jakiego materiału można użyć?
Mozaikę można wykonać z bardzo różnych materiałów. Mogą to być gotowe kostki mozaiki ceramicznej czy szklanej, płytki ceramiczne (na przykład ucięte kawałki pozostałe po remoncie), stare talerze, kolorowe szkiełka (takie znalezione na plaży, wygładzone przez fale są idealne), kamyki, muszelki. Jeśli decydujemy się na gotowe kostki mozaiki, najlepiej układać je na specjalnej siatce montażowej.
Przygotowujemy materiał
Materiał, którego użyjemy, trzeba odpowiednio wybrać. Po pierwsze, wykorzystane kawałki nie mogą być różnej grubości, bo wtedy blat naszego stolika stałby się nierówny. Tak więc trzeba je odpowiednio dopasować. Po drugie, należy się zastanowić nad kolorystyką. Mozaika w kolorach tęczy oczywiście może być bardzo piękna, ale nie każdy poradzi sobie z takim wyzwaniem. Tak więc lepiej trzymać się dwóch – trzech wybranych barw. Mozaikę można wykonać z różnych elementów, ale jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w takich pracach, lepiej zdecydować się na jeden rodzaj materiału.
Wykonujemy projekt
Można narysować sobie szkic na kartce i naklejać mozaikę od razu na blacie stolika. Jeśli ktoś uważa, że nie potrzebuje żadnego projektu, to też dobrze. W takim przypadku może się jednak okazać, że mozaika, którą stworzymy, choć ładna, różni się bardzo od tego, co planowaliśmy wykonać. Warto mieć starannie narysowany projekt. Można też przygotować arkusz papieru o wymiarach i kształcie blatu i na nim ułożyć mozaikę, a potem po kawałku przenieść ją na stolik.
Dekorujemy brzeg stolika
Dobrze byłoby, gdyby brzeg stolika tworzył ozdobną ramkę. Można uzyskać taki efekt, przyklejając wzdłuż obwodu blatu przycięte na gilotynie paski płytek ceramicznych. Ciekawie będzie się także prezentować ramka z kawałków mozaiki w innym kolorze niż reszta blatu.
Ozdabiamy środek blatu
Środek blatu dekorujemy drobniejszymi elementami mozaiki. Każdy fragment osobno przyklejamy do blatu, pozostawiając wokół niego wolne miejsce na fugę. Jeśli w celu lepszego dopasowania wzoru potrzebujemy rozbić kawałek ceramiki, należy to robić przez szmatkę, aby się nie pokaleczyć.
Prace wykończeniowe
Kiedy klej, którym mocowaliśmy elementy mozaiki, dokładnie wyschnie, należy na całość nałożyć fugę. Kolor fugi można dobrać tak, by całość ciekawie wyglądała. Po wyschnięciu fugi usuwamy jej nadmiar gąbką. Fugi należy kłaść starannie, aby przez szczeliny wilgoć nie dostała się do blatu. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy stolik będzie użytkowany na zewnątrz. W takim przypadku warto dodatkowo fugi zaimpregnować.