Jak usunąć plamy z wosku?
Jak usunąć plamy z wosku?
Palące się świece są piękne i nadają klimat naszym spotkaniom towarzyskim. Miło jest także zrelaksować się przy świeczce zapachowej. Nieco mniej przyjemnie jest potem, gdy staramy się pozbyć plam od wosku lub stearyny na obrusach, meblach czy dywanach. Jak usunąć plamy z wosku i stearyny, dowiesz się z tego artykułu.
Używając żelazka do usunięcia plam z wosku na tkaninach, ustaw temperaturę odpowiednio dla danej tkaniny, żeby jej nie uszkodzić.
Aby świeczki nie przywierały do podstawek i lichtarzyków, nalej na spód odrobinę wody.
Usuwanie plam z ubrania
Kiedy wosk skapnął nam na ubranie, poczekajmy, aż zastygnie. Wtedy łatwo oderwiemy zastygniętą wierzchnią część. Pozostanie tłusta plama do wywabienia. Poplamione ubranie układamy tak, aby pod plamą i na niej znalazła się serwetka albo papierowy ręcznik. Teraz należy prasować gorącym żelazkiem zaplamione miejsce. Nie używamy pary i nie trzymamy żelazka w jednym miejscu. Ręcznik papierowy cały czas przesuwamy i wymieniamy, gdy się zatłuści. Powtarzamy te czynności tak długo, aż cały wosk się wchłonie. Jeśli mimo naszych starań na ubraniu jest ciągle tłusty ślad, możemy zwiększyć temperaturę żelazka, o ile nie zaszkodzi to tkaninie. Gdy i to nie pomoże, polewamy plamę płynem do mycia naczyń, a następnie pierzemy ubranie. W ostateczności pozostają środki do czyszczenia chemicznego.
Usuwanie plam z obrusów i serwetek
Aby usunąć zaschnięty wosk z obrusa czy serwetki, najpierw użyjemy lodu. Foliową torebkę z lodem kładziemy na plamie. Po zmrożeniu wosku możemy go wykruszyć. Cienkim nożem albo plastikową kartą zeskrobujemy wosk. Teraz przygotowujemy papierowe ręczniki lub serwetki. Układamy je pod zaplamionym miejscem i nad nim, a następnie przyprasowujemy żelazkiem. Zabrudzony papier wymieniamy. Czynności te powtarzamy tak długo, aż plama zniknie. Jeśli stearyna pochodziła z kolorowej świecy i zabarwiła tkaninę, należy ją uprać zgodnie z zaleceniami dla danego typu materiału.
Usuwanie plam z dywanów i tapicerki
Wosk można schłodzić za pomocą lodu i wykruszyć, używając na przykład płaskiego noża czy plastikowej karty. Można też wetrzeć w plamę spirytus, co da ten sam efekt. Świeży, miękki wosk schładzamy lodem i po stwardnieniu zdejmujemy. Jeśli plamę pozostawiła kolorowa świeca, barwnik mógł zaplamić dywan lub tapicerkę. W takim przypadku należy sporządzić odpowiedni preparat do usunięcia plamy. Dodajemy trochę płynu do czyszczenia chemicznego do talku, mąki ziemniaczanej albo mąki kukurydzianej. Wcieramy tę pastę w plamę, a po wyschnięciu usuwamy za pomocą odkurzacza.
Usuwanie plam z mebli
Nie usuwamy miękkiego wosku, żeby nie zarysować powierzchni mebla. Czekamy, aż wosk stwardnieje albo schładzamy go lodem (wystarczy włożyć kostki lodu do szczelnej foliowej torebki). Następnie przygotowujemy nóż o zaokrąglonym czubku lub plastikową kartę oraz czystą szmatkę. Owijamy nóż lub kartę szmatką i delikatnie usuwamy wosk. Pozostałe ślady wycieramy szmatką, a następnie wcieramy w to miejsce mydło. Czyścimy tak długo, aż plama całkowicie zniknie. Na koniec przecieramy to miejsce środkiem do czyszczenia mebli.
Czyszczenie podstawek na świece
Podstawki i lichtarzyki pobrudzone woskiem czy stearyną nie są ładne. Jeśli wosk przywarł do podstawki lub do spodu lichtarzyka, należy je zamrozić. Po kilku godzinach powinno być łatwo go usunąć. To, co pozostanie, można zmyć za pomocą mydła i ciepłej wody.