Zakumaj.pl

Jak w nietypowy sposób zastosować zmiękczacz do tkanin?

2.0 (razem głosów: 2)
Jak w nietypowy sposób zastosować zmiękczacz do tkanin?

Jesteśmy zapewne przyzwyczajone do tego, że zmiękczacz do tkanin dodajemy do prania, aby sprawić, by nasze ubrania były miękkie i przyjemne w dotyku. Jednakże to nie jedyny sposób wykorzystania tego produktu. Istnieje szereg innych czynności, do których może Ci się on przydać. Przykładem jest choćby usuwanie tapety czy zacieków na szybach. Zdziwiona? Przeczytaj poniższy artykuł, a poznasz jeszcze kilka innych, osobliwych zastosowań i z pewnością zawarte tu porady wykorzystasz na co dzień.

 • Zmiękczanie nie tylko ubrań

  Zmiękczanie nie tylko ubrań

  Głównym przeznaczeniem zmiękczacza do tkanin jest właśnie owo zmiękczanie naszych ubrań. Jednakże nie musi to być zawsze czynność wykonywana po praniu. Często nasze tkaniny wymagają tego przed – gdy chcemy na przykład zmienić strukturę sztywnych i niezbyt przyjemnych w dotyku, niedawno zakupionych jeansów. Wówczas to warto przepłukać je nawet ręcznie w odrobinie zmiękczacza. Jeśli są wyjątkowo sztywne, a po włożeniu do wody zauważyłyśmy, że nie farbują, można pozostawić je w tej mieszaninie nawet na całą noc. Poczujesz wyraźną różnicę. Kolejne osobliwe zastosowanie to zmiękczanie pędzli. Zapewne nieraz spotkałaś się z tym niekoniecznie podczas malowania obrazów, ale np. gdy chcesz zrobić remont i używane przez Ciebie kiedyś pędzle nie nadają się teraz do niczego, ponieważ są niezwykle sztywne. Wypranie ich w zmiękczaczu – zarówno tych używanych, jak i pędzli nowych – spowoduje, że sztywne włosie stanie się delikatniejsze, a przy tym wygodniejsze do pracy.

 • Szyby i tapety

  Szyby i tapety

  Zmiękczacz do tkanin idealnie poradzi sobie z zaciekami na szybach. Wystarczy, że pokryjesz nim uciążliwy zaciek. Po odczekaniu około dziesięciu minut umyj okno jak zwykle i wypoleruj miękką szmatką. Może się jednak zdarzyć, że plama na szybie była bardzo stara i proponowany tu zabieg będziesz musiała powtórzyć. Jeśli wymieszasz szklankę zmiękczacza z litrem ciepłej wody, przyda Ci się owa mikstura do…usunięcia niechcianej już tapety. Wystarczy namoczyć w niej gąbkę i za jej pomocą przenosić roztwór w miejsca, gdzie jest ona na tyle uciążliwa, że trzyma się mocno naszej ściany. Odczekaj około dwudziestu minut, aż płyn wsiąknie i upora się z uporczywym klejem – wówczas to tapeta zejdzie w mig!

 • Prysznic i…włosy!

  Z zaciekami o wiele częściej niż na oknach walczyć musimy w kabinie prysznicowej. Aby lśniła, zastosuj identyczną co w przypadku szyb miksturę. Usunie ona nie tylko zacieki, ale wszelkie inne zabrudzenia i przede wszystkim wszechobecny kamień. Zmiękczacz do tkanin może zastąpić Ci odżywkę do włosów – oczywiście nie należy stosować tego triku zbyt często, ale gdy akurat nie masz odżywki, a czujesz, że Twoje włosy naprawdę tego potrzebują, nałóż wówczas kropelkę zmiękczacza na końcówki i wetrzyj delikatnie. Po kilku minutach dokładnie spłucz włosy. Sama przekonasz się o tym, jakie będą one miękkie i delikatne.