Zakumaj.pl

Jak wykonać filcowe guziki?

Jak wykonać filcowe guziki?

Filc jest wspaniałym materiałem, z którego można zrobić mnóstwo ładnych ozdób. Jedynym, co ogranicza twórczość, jest własna wyobraźnia, dlatego warto dać się ponieść swojej pomysłowości. Samemu lub z dzieckiem można wykorzystać filc do zrobienia ozdób, w tym guzików przydatnych jako dodatek go włosów, ubrań, prezentów. Zapraszamy do spróbowania!

 • Co jest potrzebne do wykonania guzików?

  Co jest potrzebne do wykonania guzików?

  Jak zawsze przy każdej zabawie w rękodzieło, przed przystąpieniem do pracy należy przygotować niezbędne elementy. Do zrobienia guziczków przyda się tylko kilka, czyli:

  * filc w dowolnych kolorach,

  * mulina pod kolor filcu,

  * igła,

  * nitka,

  * papier,

  * ołówek,

  * dziurkacz rewolwerowy.

 • Etap pierwszy

  Etap pierwszy

  Z filcu w wybranym kolorze wyciąć 2 kółeczka o takich samych rozmiarach, najlepiej, żeby były większe niż standardowe guziki. Zrobienie dziurek w małych kawałkach filcu mogłoby być problematyczne. Lepiej sprawdzi się większy rozmiar, zwłaszcza że filcowy guzik ma być później ozdobą.

 • Etap drugi

  Etap drugi

  Po wycięciu z filcu obu kółek położyć jedno na drugim i zszyć je na brzegach muliną. Ścieg powinien być mocny oraz ozdobny jednocześnie. Doda to ozdobie większej wartości jako elementowi dekoracyjnemu, zarówno ubrań, jak i innych rzeczy.

 • Etap trzeci

  Etap trzeci

  Zszytą podstawę guzika przyłożyć do kartki papieru i odrysować ołówkiem. Zaznaczyć na papierze również dziurki, typowe dla guzików – może być ich 2, 3, 4, w zależności od własnych chęci. Wykonany szablon ponownie położyć na filcowym okręgu i wykonać dziurkaczem otworki. Nie jest to jeszcze koniec pracy nad guzikiem, ponieważ wykonane dziurki powinny zostać obszyte muliną w taki sam sposób, jak wcześniej brzegi guzika. Dopiero po wykonaniu tego można uznać, że ozdoba jest gotowa.Tak przygotowany guziczek – lub guziczki – świetnie nadaje się za ozdobę do włosów albo ozdobę jednokolorowej koszulki.