Zakumaj.pl

Jak wykonać klosz do lampy z plastikowych łyżeczek?

Jak wykonać klosz do lampy z plastikowych łyżeczek?

Oprawy oświetleniowe potrafią być bardzo drogie – płacimy za pomysł i ciekawą aranżację. Tymczasem można wykonać bardzo oryginalny klosz dla lampy wiszącej lub stojącej, wykorzystując odpady. Wystarczy umiejętnie okleić plastikową butelkę po napoju plastikowymi łyżeczkami. Nie jest to szczególnie pracochłonne, a lampa wygląda bardzo ładnie.

 • Przygotowanie materiału

  Przygotowanie materiału

  Plastikową butelkę należy umyć i zdjąć z niej etykietę. Starannie usuwamy resztki kleju. Następnie ostrym nożykiem równo odcinamy dno w butelce. Białe plastikowe łyżeczki trzeba również odpowiednio poprzycinać. Można to zrobić nożykiem do cięcia albo cęgami ostrymi. Odcinamy delikatnie trzonek, tak by sama łyżeczka nie popękała. Na klosz do lampy potrzeba około dwustu łyżeczek.

 • Wykonanie klosza – krok pierwszy

  Wykonanie klosza – krok pierwszy

  Naklejamy na butelkę pierwszy rząd łyżeczek. Zaczynamy od spodu butelki. Łyżeczki układamy tak, by przycięta część znajdowała się na górze. Do przyklejania używamy kleju szybkoschnącego albo pistoletu na klej. Podczas klejenia należy uważać, żeby nie pobrudzić łyżeczek. Nie smarujemy butelki zbyt grubo klejem.

 • Wykonanie klosza – krok drugi

  Wykonanie klosza – krok drugi

  Po przyklejeniu pierwszej warstwy łyżeczek przyklejamy następne, układając je tak, by czubki łyżeczek zasłaniały miejsce cięcia w rzędzie poniżej. Łyżeczki powinny na siebie lekko zachodzić. W ten sposób oklejamy całą butelkę.

 • Wykonanie klosza – krok trzeci

  Wykonanie klosza – krok trzeci

  Do oklejenia pozostała nam wąska szyjka butelki. Wykorzystamy łyżeczki ułożone tym razem poziomo, na zakładkę, tworząc coś w rodzaju węża.

 • Wykonanie klosza – krok czwarty

  Wykonanie klosza – krok czwarty

  Przez otwór w szyjce butelki przekładamy kabel i montujemy wewnątrz naszego klosza żarówkę. Ponieważ plastik bardzo się rozgrzewa, należy użyć oświetlenia ledowego, a nie żarowego, czyli tradycyjnej żarówki. Teraz możemy okleić szyjkę butelki przygotowanymi łyżeczkami. Owijamy nimi gwint i przyklejamy.

 • Wykonanie klosza – krok piąty

  Wykonanie klosza – krok piąty

  Mocujemy lampę i możemy cieszyć się klimatycznym oświetleniem. Tak wykonana lampa nie daje jednak bardzo mocnego światła, więc nie nadaje się na oświetlenie główne danego pomieszczenia.

 • Lampa w kształcie ananasa

  Lampa w kształcie ananasa

  Z łyżeczek można wykonać bardzo ciekawą lampkę na biurko. Potrzebujemy typowej podstawki w postaci grubego pręta z oprawą do żarówki. Łyżeczki należy pomalować na żółto, a butelkę przycinamy po obu końcach, aby była symetryczna. U góry montujemy wyciętą z grubej folii koronę liści.

Ostrzeżenia:

Pamiętaj, aby w takim kloszu nie umieszczać tradycyjnej żarówki o dużej mocy, bo rozgrzany plastik mógłby się zapalić.

Wskazówki:

Łyżeczki użyte do wykonania klosza można pomalować na różne kolory i uzyskać dzięki temu bardzo ciekawe efekty.