Zakumaj.pl

Jak wykonać kolorowe podstawki z płyt CD?

Jak wykonać kolorowe podstawki z płyt CD?

Stare i zniszczone płyty CD można jeszcze wykorzystać i zrobić z nich bardzo ładne kolorowe podstawki. Nie jest to trudne i nie wymaga dużych nakładów, natomiast uzyskamy ciekawy efekt. Kolorowe podstawki w rozmaite wzory są bardzo ładne, nadają się także doskonale na prezenty. W artykule omówimy krok po kroku, jak wykonać kolorowe podstawki z płyt CD.

 • Przygotowanie materiału

  Przygotowanie materiału

  Na materiale, który mamy zamiar wykorzystać do ozdobienia podstawek, należy odrysować tyle krążków wielkości płyty, ile będzie nam potrzebnych. Można zdecydować się na jeden rodzaj materiału lub różne, w zależności od tego, co mamy do dyspozycji oraz od naszego gustu. Kiedy krążki będą już odrysowane, wycinamy je starannie ostrymi nożyczkami. Ciąć trzeba równo i od wewnątrz narysowanej linii, aby po naklejeniu materiału na płytę jej brzeg był widoczny.

 • Przygotowanie filcowych podkładek

  Na każdą podstawkę trzeba będzie nakleić od spodu filcową podkładkę. Kółka z filcu będą miały średnicę mniejszą niż płyta, na przykład 8 cm. Należy przygotować tyle filcowych kółek, ile mamy zamiar wykonać podstawek.

 • Przygotowanie płyt

  Przygotowanie płyt

  Z płyt CD należy papierem ściernym delikatnie zetrzeć etykiety. Nie muszą one być usunięte do końca, wystarczy zmatowić i wyrównać powierzchnię. Tę stronę płyty pomalujemy później farbą w sprayu. Po usunięciu etykiet płyty należy oczyścić z pyłu, a następnie odtłuścić.

 • Malowanie płyt

  Malowanie płyt

  Układamy płyty na folii lub gazetach i przystępujemy do malowania farbą w sprayu. Po nałożeniu pierwszej warstwy pozostawiamy płyty do wyschnięcia, a następnie nakładamy farbę drugi raz. W czasie gdy schnie farba, możemy powycinać kółka z filcu oraz z materiału.

 • Naklejanie podkładek z filcu

  Gdy farba jest już sucha, przyklejamy na spodzie naszych podstawek filcowe podkładki za pomocą pistoletu na klej. Należy uważać, żeby się nie poparzyć, bo klej jest gorący. Odkładamy podstawki, by klej wysechł.

 • Naklejanie materiału

  Naklejanie materiału

  Wierzch płyt należy teraz posmarować Mod Podge i nakleić kółka wycięte z materiału. Materiał nakładamy starannie i delikatnie dociskamy, by nie powstały żadne nierówności. Po wygładzeniu pozostawiamy podstawki do wyschnięcia na 20 minut.

 • Lakierowanie podstawek

  Lakierowanie podstawek

  Po 20 minutach nakładamy na przyklejony materiał warstwę Mod Podge i pozostawiamy do wyschnięcia na dwie godziny. Po tym czasie nakładamy drugą warstwę Mod Podge. Gdy wyschnie, nasze podstawki będą już gotowe.