Advertising
Zakumaj.pl

Jak wymienić olej silnikowy?

Opiekun artykułu: dominika
Jak wymienić olej silnikowy?

Jak wymienić olej silnikowy?

Są takie samochody, w których wymiana oleju silnikowego nie jest konieczna. „Biorą” go tak dużo, że nie zdąży się on zużyć, bowiem zostanie spalony i uzupełniony świeżą dolewką. W całej reszcie sprawnych samochodów jest to jednak konieczne. Możemy to oczywiście zlecić warsztatowi, jednak przy odrobinie uporu zrobimy to sami. Nie dość, że będziemy mieć ciekawe i satysfakcjonujące zajęcie na sobotni poranek, to na dodatek zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Jak należy się do tego zabrać?

Advertising
Advertising
  • Wybierz odpowiedni olej

    Wybierz odpowiedni olej

    Aby mieć pewność, że twój silnik będzie odpowiednio zabezpieczony przed zatarciem, zastosuj taki olej, który jest zalecany przez producenta auta. Jeśli nie możesz nigdzie znaleźć takiej informacji, najbezpieczniej będzie wykorzystać taki sam olej, z którego korzystałeś dotychczas. Nie sugeruj się marką i ceną. Drogie oleje syntetyczne przeznaczone są do nowoczesnych jednostek napędowych i w starszych silnikach mogą dokonać szkód, a także zwiększyć częstotliwość dolewek.

  • Spuść stary olej

    Spuść stary olej

    Aby ułatwić sobie to zadanie, najlepiej będzie zrobić to na podnośniku lub przy użyciu kanału. Dzięki temu będziesz miał swobodny dostęp do miski olejowej i nie będziesz musiał czołgać się pod samochodem. Odkręć wlew oleju na górze silnika, dzięki czemu zapewnisz dostawę powietrza i olej szybciej ścieknie. Następnie udaj się pod samochód i okręć korek spustowy. Pamiętaj o odpowiednim zbiorniku, do którego zlejesz zużyty olej. Niech będzie to jakiś większy pojemnik o dużym otworze, bowiem strumień oleju zawsze będzie pod zakrzywionym kątem i ciężko jest ocenić, w które miejsce spłynie.

  • Wymień filtr oleju

    Podczas każdorazowej wymiany oleju konieczna będzie również wymiana filtra. Pozostawienie zużytego, brudnego filtra oleju zniweczy wszelkie nasze wysiłki, bo cóż z tego, że olej jest czysty, jak filtruje go zabrudzone i pozbawione swoich właściwości urządzenie. Na szczęście nie są one drogie, więc nie obciąży to zbytnio naszego budżetu. Zakup dokładnie taki sam filtr, jaki miałeś wcześniej, a jeśli nie możesz doczytać się nazwy, to najlepiej wybierz filtr dedykowany do twojego modelu samochodu. Umiejscowienie filtra różni się w zależności od marki i modelu, więc jeśli masz problem z jego identyfikacją i odnalezieniem, to zaczerpnij porady w internecie. Do odkręcenia może być ci potrzebny specjalny klucz, więc dobrze będzie, jeśli wyposażysz się w niego zawczasu. W filtrze może znajdować się jeszcze stary olej, więc uważaj, by go nie rozlać. Montując nowy filtr, pamiętaj również o wymianie uszczelek na nowe oraz o dokładnym dokręceniu, aby wyeliminować ewentualne nieszczelności.

  • Wlej nowy olej

    Wlej nowy olej

    Po zakręceniu korka spustowego i zamontowaniu nowego filtra możesz zabrać się za uzupełnienie silnika nowym, świeżym olejem. Jego ilość znajdziesz w książce serwisowej lub instrukcji obsługi samochodu. Staraj się ją również kontrolować za pomocą bagnetu, aby nie nalać zbyt dużo. Po wlaniu odpowiedniej ilośc, uruchom silnik i odczekaj minutę, aby całość mogła rozejść się po silniku. W tym czasie kontroluj wskaźniki na pulpicie i sprawdź, czy nic nie cieknie spod silnika. Następnego ranka ponownie sprawdź za pomocą bagnetu poziom oleju.

Popularne tagi
  • para wodna
  • eksploatacja samochodu
  • auta
  • motoryzacja
  • klimatyzacja
  • silnik
  • jaką temperaturę ustawić
  • odgrzybianie
  • olej silnikowy
  • samochody
Advertising
Advertising
Advertising
Zobacz również
Advertising
Zobacz również