Zakumaj.pl

Jak zrobić ciekawy wazon z tektury falistej?

Jak zrobić ciekawy wazon z tektury falistej?

Wazony to stałe elementy ozdobne w każdym domu. Zazwyczaj kojarzą się przede wszystkim z kryształami odziedziczonymi po babci. Jednak wazony mogą być znacznie ciekawsze, ekologiczne i zrobione samodzielnie. Czemu nie spróbować zrobić domowej ozdoby własnoręcznie? Będzie dekoracją oraz powodem do dumy.

 • Co jest potrzebne?

  Co jest potrzebne?

  Wykonanie wazonu wymaga przede wszystkim zebrania przydatnych elementów, pomiędzy którymi muszą znaleźć się:

  * tektura falista,

  * marker,

  * słoik,

  * nożyczki,

  * nożyk,

  * linijka,

  * klej.

 • Pierwszy krok

  Pierwszy krok

  Wyczyścić słoik i pozbawić go etykietki papierowej, jeżeli ją posiada. Czysty słoik postawić na tekturce – na jej gładkiej stronie, a następnie odrysować dno naczynia na tekturce. Wyciąć koło, dodając do niego 1,5 cm, żeby było nieco większe.

 • Drugi krok

  Drugi krok

  Po odcięciu kółka zacząć ciąć tekturę falistą. Narysować na gładkiej części tektury paski o szerokości 1,5 cm, pamiętając, że nie powinny być one wykonane wzdłuż fal tektury, lecz prostopadle do nich. Takim sposobem można uzyskać kilkanaście pasków. Nie jest to koniec, ponieważ uzyskane paski należy pociąć na jeszcze mniejsze elementy – o długości 3,5 cm.

 • Trzeci krok

  Trzeci krok

  Przed pocięciem wszystkich pasków warto pociąć jeden na mniejsze części i przyłożyć wokół wcześniej wyciętego okręgu. Jeżeli dobrze oplatają cały okrąg, wówczas pociąć resztę. Przykleić pierwsze paseczki poziomo wokół koła, a następnie dodawać kolejne warstwy, układając paseczki tak, żeby zasłaniały złączenia pomiędzy dwoma kawałkami tekturki, cały czas rosnąc wzwyż. Po naklejeniu 10 – 12 warstw włożyć do środka słoik i naklejać dalej, wokół naczynia. Gdy wszystkie paski zostaną wykorzystane, pozostawić całość do wyschnięcia.Ostatnim etapem jest nalanie wody do słoika oraz włożenie do niego ulubionych kwiatów i postawienie na stole.