Zakumaj.pl

Jak zrobić oryginalną miskę z płyty winylowej?

Jak zrobić oryginalną miskę z płyty winylowej?

Płyty winylowe rzadko są obecnie odtwarzane. Zazwyczaj jeśli znajdują się w domu, kurzą się na półkach lub w kartonach. Nieliczne to cenne egzemplarze, inne są reliktem przeszłości, który można przechowywać, sprzedać lub nadać mu drugie życie poprzez wykonanie z niego zastawy stołowej.

 • Jakich elementów potrzeba?

  Jakich elementów potrzeba?

  Żeby ciekawa miska mogła powstać, potrzebny jest pełen zestaw odpowiednich elementów, czyli:
  * płyta winylowa,
  * 2 miski żaroodporne różnej wielkości,
  * piekarnik.

 • Etap pierwszy

  Etap pierwszy

  Przygotowane miski powinny mieć takie rozmiary i kształty, żeby jedna spokojnie wchodziła w drugą.Płytę winylową położyć na mniejszej misce, odwróconej do góry dnem. Piekarnik ustawić na 90 – 93 stopnie Celsjusza, nie więcej, ponieważ wtedy zaczną wydzielać się toksyny z płyty.

 • Etap drugi

  Etap drugi

  Gdy piekarnik będzie dobrze nagrzany, włożyć do niego miskę z ustawioną na niej płytą. Po wpływem wysokiej temperatury płyta zacznie opadać i wyginać się. Jest to pożądany proces, jednak nie może być przeprowadzony całkiem bez nadzoru, aby uzyskać miskę, trzeba go na bieżąco śledzić.

 • Etap trzeci

  Etap trzeci

  Kiedy płyta opadnie całkiem na małą miskę, szybko wyjąć miskę z piekarnika – uważać, żeby się nie poparzyć – i równie szybko zakryć ją większą miską. Prędkość jest niezbędna, ponieważ rozgrzana płyta winylowa bardzo szybko stygnie.Odwrócić dużą miskę i włożyć rękę do małej, ugniatać płytę przez szkło tak, aby przyjęła kształt naczyń, w których się znajduje. Pozostawić do całkowitego wystudzenia. Gdy do tego dojdzie, wyjąć miseczkę z płyty i używać, np. do podawania przekąsek.