Zakumaj.pl

Jaka jest skuteczna kuracja na migrenę?

Jaka jest skuteczna kuracja na migrenę?

Migrena, znana od starożytności, nieraz była tematem żartów, jako udawana dolegliwość rozpieszczonych dam. Tymczasem jest to poważna choroba, powodująca duże cierpienie i wyłączająca chorego z normalnej aktywności nawet na trzy dni. Migrena to dolegliwość nawracająca, jej ataki powtarzają się z różną częstotliwością. Leczenie migreny jest trudne, ale pojawiają się nowe środki, które są coraz skuteczniejsze. Poza tym można stosować profilaktykę i dzięki temu uniknąć ataków migreny.

 • Jakie są przyczyny migreny?

  Migrena jest chorobą, którą często dziedziczymy po naszych przodkach. Do jej wystąpienia może się także przyczynić niewłaściwy tryb życia. Nadmiar pracy, brak odpoczynku, liczne stresy, niewłaściwa dieta, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach przy sztucznym świetle i wiele godzin pracy przy komputerze mogą być przyczynami migreny. Często cierpią na nią ambitne osoby, które chcą odnieść sukces, wiele pracują i zaniedbują potrzebę odpoczynku. Jeśli są ciągle spięte, nie potrafią się rozluźnić i zrelaksować, padają ofiarą tej choroby.

 • Jakie są objawy migreny?

  Migrena to bardzo silny, pulsujący ból głowy, który może trwać nawet do 72 godzin. Na ogół jest to ból jednostronny. Uważa się, że migrenę powoduje skurcz naczyń mózgowych (wtedy występuje tak zwana aura), po którym następuje ich nadmierne rozszerzenie się, co powoduje silny ból. Faza aury, zapowiadająca właściwy atak migreny, objawia się zaburzeniami widzenia (mroczki przed oczami), trudnościami artykulacji, niedowładem mięśni, mrowieniem i drętwieniem. Faza ta występuje tylko w niektórych przypadkach. Przy silnej migrenie oprócz bólu głowy występują światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, a także nudności i wymioty.

 • Jak skutecznie leczyć migrenę?

  Leczenie migreny jest trudne. Stosuje się różne preparaty, doustne i podawane w zastrzykach. Mają one za zadanie zlikwidowanie ataków migreny lub zmniejszenie ich liczby. Leki należy dobierać indywidualnie, gdyż nie dla każdego pacjenta dany preparat jest odpowiedni. Niezależnie od leczenia farmakologicznego lekarz wraz z pacjentem powinni ustalić, co wywołuje ataki migrenowe (przyczyny mogą być bardzo różne, od wypicia czerwonego wina czy zjedzenia żółtego sera po zapach mocnych perfum). Spostrzeżenia należy notować w specjalnym dzienniczku. Unikanie ataków poprzez zmianę stylu życia oraz diety, a także obserwację czynników wywołujących napady migrenowe, to bardzo skuteczna metoda.

 • Metody naturalne w leczeniu migreny

  Metody naturalne w leczeniu migreny

  W leczeniu migreny można także zastosować akupresurę i akupunkturę. W profilaktyce ataków migreny warto stosować trening relaksacyjny, aromaterapię i aromatyczne kąpiele (na przykład z olejkami lawendowym, eukaliptusowym, miętowym) oraz świecowanie uszu. Pomocne mogą być także ćwiczenia jogi. Podczas ataku ulgę przynosi zimny kompres położony na czoło, tradycyjnym sposobem jest użycie plasterka cytryny albo surowego ziemniaka. Skuteczne są także herbatki ziołowe (na przykład z rumianku, melisy czy kozłka lekarskiego), wdychanie zapachu bazylii oraz nacieranie skroni i karku olejkiem miętowym. Bardzo skutecznymi ziołami przeciwko migrenie, znanymi od dawna, są wrotycz maruna (Tanacetum parthenium) oraz lepiężnik różowy (Petasites hybridus).

 • Co robić w czasie ataku migreny?

  Co robić w czasie ataku migreny?

  Jeśli nie podjęliśmy jeszcze leczenia migreny, a mamy atak, powinniśmy jak najszybciej zażyć dostępne bez recepty środki przeciwbólowe (paracetamol czy ibuprofen). Gdy ból się nasili, leki mogą już nie być skuteczne. Trzeba pamiętać, aby nie przekraczać dozwolonych dawek. Można wypić herbatę z imbirem, żeby złagodzić mdłości. Należy położyć się w ciszy w dobrze przewietrzonym pokoju, wyłączyć światło lub zasłonić okna. Ulgę przynosi sen, dlatego warto spróbować zasnąć. Pomaga także zimny kompres położony na czoło oraz delikatne uciśnięcie tętnicy skroniowej po tej stronie, gdzie boli głowa.