Zakumaj.pl

Jakie książki polecić dziecku?

Jakie książki polecić dziecku?

Warto zachęcać swoje dziecko do samodzielnego czytania. Ta czynność nie tylko rozwija wyobraźnię i pomaga w nauce oraz doskonaleniu pisania i czytania, ale także zwiększa zasób słownictwa oraz wiedzy małego brzdąca. Najpierw czytaj swojej pociesze sama, a potem kup jej lub wypożycz książkę, która mogłaby ją zainteresować. Pamiętaj jednak, że dzieci otoczone przez elektronikę, telewizję, gry, mogą podchodzić do czytania nieufnie, uważając je za nudne. Musisz więc uważać, jaką książkę polecisz dziecku jako pierwszą. Poniżej znajdziesz kilka propozycji.

 • Kornel Makuszyński: „Awantura o Basię”

  Pierwsza propozycja pochodzi z naszego rodzimego podwórka. „Awantura o Basię” to książka, którą spokojnie może samodzielnie przeczytać dziecko, które ma 8 – 9 lat. Choć została napisana niemalże 80 lat temu, to nic nie traci na aktualności, gdyż opowiada o wartościach ponadczasowych: miłości, przyjaźni oraz empatii. Tytułowa Basia to dziewczynka, która po śmierci mamy musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i znaleźć swoje miejsce na ziemi wśród obcych jej ludzi. Towarzyszące temu perypetie są często zabawne, ale również wzruszające.

 • Jan Brzechwa: „Akademia pana Kleksa”

  Niektórym dzieciom pan Kleks może być znany ze starych filmów powtarzanych czasami w telewizji, gdzie główną rolę odegrał rewelacyjny Piotr Fronczewski. Jest to pierwsza książka z cyklu przygód o nietypowym czarodzieju i jego szkole dla chłopców, których imię zaczyna się na literę A. Brzechwa wprowadzi dzieci w świat wynalazków, baśni, a także dziecięcej, ale wielkiej przyjaźni.

 • Joanne K. Rowling: „Harry Potter i kamień filozoficzny”

  Joanne K. Rowling: „Harry Potter i kamień filozoficzny”

  Cykl przygód o chłopcu, który nagle dowiedział się, że pochodzi z czarodziejskiej rodziny, stał się popularny na całym świecie. Chętnie sięgają po niego dzieci, ale także dorośli. Pierwsza część, czyli „Harry Potter i Kamień filozoficzny” z całą pewnością może być przeczytana już przez siedmiolatka. To nie jest opowieść o czarnej magii, zwykłych zaklęciach czy filozofii przeczącej wierze. To powieść, która przekazuje pozytywne wzorce przyjaźni, opiekuńczości, nauki, a także zwycięstwa dobra nad złem.

 • Maria Kownacka: „Kajtkowe przygody”

  „Kajtkowe przygody” to zbiór opowiadań o bocianie, który ze względu na złamane skrzydło nie mógł odlecieć z resztą bocianów do ciepłych krajów, ale miał na tyle szczęścia, że zaopiekowali nim się państwo Orczykowie. Dzięki ich pomocy Kajtek mógł przeżyć zimę, a potem wrócić do swoich pobratymców. Opowieść ta nauczy twoje dziecko szacunku nie tylko do zwierząt, ale także do całej przyrody oraz ciężkiej pracy w gospodarstwach na wsi.

 • Alan A. Milne: „Kubuś Puchatek”

  Alan A. Milne: „Kubuś Puchatek”

  Twoje dziecko z pewnością zna postać żółtego misia ubranego w charakterystyczny czerwony kubraczek, najczęściej trzymającego słój z miodem. Kubuś Puchatek gości w wielu bajkach, czasopismach dla dzieci oraz sklepach z zabawkami, dlatego też być może do przeczytania książki autorstwa tego angielskiego pisarza będzie ci najłatwiej przekonać twojego brzdąca. Kubuś Puchatek oraz przygody jego i pozostałych bohaterów książki są doskonałym wydaniem filozofii dla najmłodszych. Perypetie Krzysia oraz jego zabawek, które żyją własnym życiem, nie tylko bawią i uczą, ale przede wszystkim wzruszają.