Zakumaj.pl

Jakie są typowe objawy raka jajnika?

Jakie są typowe objawy raka jajnika?

Pomimo ciągłego nagłaśniania badań i profilaktyki ginekologicznej, nowotwory związane z narządami płciowymi kobiety nadal przyczyniają się do wysokie śmiertelności. Bywają wykrywane bardzo późno, co w znaczący sposób utrudnia ich leczenie. Jednym z bardziej podstępnych nowotworów jest rak jajnika, który przez bardzo długi czas nie daje żadnych symptomów. Odzywa się dopiero, kiedy guz zaczyna rozwijać się już poza jajnikiem.

 • Długa niestrawność

  Długa niestrawność

  Jednym z objawów, których można nawet nie łączyć początkowo z rakiem w żadnej postaci, jest przedłużająca się niestrawność. Od czasu do czasu zdarza się ona każdemu, jednak jeśli trwa, ma niewielkie przerwy lub całkowicie ich brakuje, a układ pokarmowy daje się we znaki, może to świadczyć o rozwijającym się nowotworze.

 • Objętość brzucha

  Bardzo wyraźnym znakiem rozwoju raka jajnika jest tzw. wodobrzusze. Wyraża się ono zwiększaniem się objętości brzucha w wyniku gromadzenia się płynów w otrzewnej. Jest to bardzo wyraźne, jeżeli nie tyje się wówczas ze względu na złe odżywianie, a brzuch rośnie. Taka sytuacja zawsze powinna zaniepokoić, gdyż może wiązać się z rozwojem torbieli w jamie brzusznej, nie tylko raka jajnika.Wodobrzusze lub wielkość guza może powodować również uczucie ciężkości brzucha, opisywanej jako zaleganie czegoś w jego wnętrzu.

 • Zmiana oddawania moczu

  Ze wglądu na newralgiczne umiejscowienie raka jajnika może dojść do zmian w częstotliwości oddawania moczu. Jeżeli guz uciska pęcherz moczowy, potrzeba wyjścia do toalety pojawia się częściej. Częstsze jest również uczucie, że trzeba udać się do łazienki, mimo braku strumienia moczu.

 • Problemy gastryczne

  Problemy gastryczne

  Rozwój nowotworu w jajnikach wiąże się również z pojawieniem się problemów gastrycznych, szeroko związanych z układem pokarmowym. Pojawiają się zaparcia, nudności, biegunka, zwłaszcza w zaawansowanej już postaci nowotworu, który zaczyna rzutować na cały organizm, a nie tylko na jego część.

  Wraz z dalszym postępem choroby widać coraz wyraźniej wyniszczenie organizmu wywołane chorobą.

 • Plamienie, krwawienie

  Plamienie, krwawienie

  Zdarza się, że nowotwór jajników daje o sobie znać poprzez krwawienia i krwawe plamienia z pochwy. Wbrew pozorom nie jest to najpopularniejszy symptom, jednak jeżeli pojawia się często, zwłaszcza pomiędzy miesiączkami, wówczas dobrze jest zainteresować się przyczyną takiego stanu rzeczy. Szybka reakcja pomaga uratować życie.